Licensed to Sundance Aq. Assoc. Champ Meet
                                        Hy-Tek's Meet Manager 7/8/2007 07:56 PM
                        2007 New Mexico Games 7/08/2007                        
                           West Mesa Aquatics Center                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   15.89   6/23/2001 Michelle Howell, YMCA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer-Hagen, Claire        7 YMCA                   17.29      16.30  
  2 Baur, Maren                7 FHCC-NM                19.90      18.43  
  3 Olona, Erica               8 JCC                    20.32      18.82  
  4 Anderson, Geneva K         7 Duke-NM                   NT      19.53  
  5 Hofner, Stephanie          8 Socorro                21.37      19.91  
  6 Key, August                7 River Point            21.84      21.75  
  7 O'Donnell, Mikelle         8 YMCA                   23.79      23.61  
  8 Bruckner, Kate             8 FHCC-NM                24.19      25.50  
  9 Bernhart, Hannah           8 FHCC-NM                28.30      25.59  
 10 Rigg, Sydney               8 JCC                    28.50      26.92  
 11 Baur, Sonja                6 FHCC-NM                   NT      27.34  
 12 Hofner, Valeria            8 Socorro                28.63      27.93  
 13 Vinson, Garland            6 FHCC-NM                38.10      29.09  
 14 Meyer-Hagen, Audrey        5 YMCA                   36.88      29.36  
 15 Key, Addison               6 River Point            37.88      33.36  
 16 Fellows, Demetra           5 Tanoan                 39.49      40.09  
 
Event 2  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   14.46    7/9/2006 Duncan Lee, YMCA-                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turon, Wesley              7 Tanoan                 15.79      17.20  
  2 Holler, Julius             8 LOBO                   24.08      17.24  
  3 Thibodeau, Tyler           7 YMCA                   22.56      20.36  
  4 Christman, Nicholas        8 DNSW                   21.13      21.03  
  5 Glines, Bo                 8 Sierra County-NM       18.82      21.10  
  6 Stewart, Calvin            7 Tanoan                 21.42      21.17  
  7 Williams, Connor J         8 Duke-NM                   NT      22.34  
  8 Robison, Gage              7 Tanoan                 24.75      24.44  
  9 McCartney, Thomas          8 Unattached             21.10      24.51  
 10 Hoffman, Chase             7 Tanoan                 27.18      25.26  
 11 Vega-Reid, Jonah V         7 Duke-NM                   NT      25.71  
 12 Gomez, Zachary             8 YMCA                   34.56      27.37  
 13 Robison, Trey              4 Tanoan                 31.73      27.69  
 14 Holler, Pierce             6 LOBO                      NT      28.92  
 15 Berry, Henry               7 YMCA                   36.50      28.94  
 16 Hebner, Evan               8 DNSW                   32.64      30.36  
 17 Lash, Ethan                6 JCC                    39.96      31.02  
 18 Christiansen, Jack         8 FHCC-NM                45.47      33.17  
 19 Smith, Evan                7 DNSW                   31.21      33.25  
 
Event 3  Girls 9-10 25 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   14.29    7/8/2007 Kara Stockton, YMCA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stockton, Kara            10 YMCA                   13.56      14.29  
  2 Bushnell, Randi           10 FHCC-NM                16.08      14.90  
  3 St. John, Gilly Bean       9 Tanoan                 14.27      14.97  
  4 Stockton, Abby             9 YMCA                   15.50      15.73  
  5 Rivenbark, Ellie           9 HPSW-NM                16.58      15.82  
  6 Schlavin, Michelle        10 HPSW-NM                14.77      15.91  
  6 Ramirez, Jessica A        10 Duke-NM                   NT      15.91  
  8 Turon, Dana                9 Tanoan                    NT      16.20  
  9 Kenning, Caroline         10 HPSW-NM                17.12      16.28  
 10 Key, Amanda                9 River Point            15.72      16.41  
 11 Doyle, Mariah             10 Los Lunas              15.32      16.47  
 12 Zanios, Talitha            9 Tanoan                 16.65      16.49  
 13 Burke, Michelle D          9 Duke-NM                17.17      16.50  
 14 Fellows, Adi              10 Tanoan                 16.34      16.61  
 14 Gorham, Anika              9 Tanoan                 16.29      16.61  
 16 Jones, Suzanne            10 River Point            16.72      16.67  
 17 Hanks, Sydney             10 FHCC-NM                17.40      16.86  
 18 Harris, Christine          9 HPSW-NM                16.67      16.87  
 19 Leuenberger, Samantha     10 JCC                    16.80      17.63  
 20 Green, Jessica             9 Rio Rancho             17.00      17.67  
 21 Anderson, Emily           10 Rio Rancho             18.84      17.79  
 22 Bunch, Kate               10 DNSW                   17.37      17.95  
 23 Thibodeau, Kasey          10 YMCA                   18.12      18.10  
 24 Jehle, Lauren              9 Tanoan                 18.65      18.74  
 25 Custer, Amanda            10 YMCA                   22.17      18.93  
 26 Fotieo, Kirsten            9 Tanoan                 18.82      19.25  
 27 Lash, Madison              9 JCC                    18.98      19.57  
 28 McCormick, Rachel          9 Tanoan                 20.23      19.59  
 29 McDowell, Caitlyn          9 DNSW                   19.24      19.64  
 30 Packer, Ruby              10 JCC                    18.88      20.01  
 31 Kasiah, Jenny Sue         10 Sierra County-NM       19.48      21.74  
 32 Apodaca, K-Ray            10 Sierra County-NM       22.65      22.53  
 33 Berkstresser, Melene       9 Sierra County-NM       21.60      22.70  
 34 Christiansen, Riley       10 FHCC-NM                34.20      23.69  
 35 Cameron, Maya              9 YMCA                   20.77      24.24  
 36 Marshall, Haley           10 DNSW                   24.72      24.67  
 37 Schaff, Elizabeth          9 Rio Rancho             27.87      25.74  
 38 Walaszek, Willow~Haven     9 Rio Rancho             28.85      27.14  
 39 Kmatz, Kellison           10 YMCA                   30.00      27.34  
 40 Olivas, Sharissa           9 DNSW                   30.25      32.10  
 
Event 4  Boys 9-10 25 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   13.66    7/8/2007 Duncan Lee, YMCA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Duncan                9 YMCA                   13.57      13.66  
  2 Holler, Magnus            10 LOBO                   22.33      14.65  
  3 Barnes, Sammy             10 Sierra County-NM       15.48      15.19  
  4 Kenning, Bradley          10 HPSW-NM                16.13      15.22  
  5 Bruckman, Monty           10 YMCA                   15.59      15.36  
  6 Stanopiewicz, Will         9 YMCA                   15.17      15.63  
  7 Langsfeld, Jeremy         10 YMCA                   15.81      15.83  
  8 Otts, Jack                10 JCC                    14.57      15.87  
  9 Johannes, Seth             9 YMCA                   17.90      16.17  
 10 Billstrand, Tim           10 FHCC-NM                15.68      16.23  
 11 Wylie, Jesse              10 FHCC-NM                18.10      16.73  
 12 Seaver, Ethan              9 YMCA                   18.86      18.41  
 13 Ozakyol, Ellis            10 HPSW-NM                19.12      18.67  
 14 Korsan, Gavin              9 HPSW-NM                19.35      19.40  
 15 Dubiskas, Shawn           10 Silver City               NT      19.82  
 16 Packer, Seth              10 JCC                    24.20      24.17  
 17 Smith, Garrett            10 DNSW                   22.56      24.35  
 18 Rigg, Nolan               10 JCC                    23.00      24.49  
 19 Rodriguez, Christian       9 YMCA                   29.94      27.26  
 20 Baldonado, Kyle            9 DNSW                   29.52      28.52  
 
Event 5  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   27.44   6/29/2002 Ashleigh Coon, KAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stockton, Nicole          12 YMCA                   28.61      28.78  
  2 Morrell, Olivia           12 Kirtland               32.72      29.60  
  3 Fellows, Nee-ka           11 Tanoan                 31.73      30.46  
  4 Cullen, Nicole            11 DNSW                   32.75      30.84  
  5 Christiansen, Abigayle    11 YMCA                   32.69      31.60  
  6 Contreras, JeriAna        12 Socorro                32.22      31.71  
  7 Candelaria, Marissa       12 Los Lunas              31.49      31.96  
  8 Contreras, DamiAna        12 Socorro                32.72      33.29  
  8 Stanzione, Angelina       11 Socorro                34.44      33.29  
 10 Seckler, Megan            11 HPSW-NM                33.42      33.64  
 11 Parra, Samantha           11 River Point            33.15      33.73  
 12 Ediger, Emily             12 JCC                    34.69      33.97  
 13 Pheil-Pino, Tatiana       11 River Point            34.00      34.39  
 14 Glass, Kaitlyn            12 River Point            34.70      34.59  
 15 Truelock, Lucie           11 FHCC-NM                37.60      34.77  
 16 Balthaser, Sara           12 FHCC-NM                32.50      34.83  
 17 Alwater, Tara             12 Unattached             34.00      35.04  
 18 Fox, Nicole               11 JCC                    35.89      35.07  
 19 Velott, Kayleigh          12 YMCA                   33.42      35.40  
 20 Hightower, Hailey         11 River Point            42.00      35.91  
 21 Burton, Elizabeth         11 Rio Rancho             38.49      37.38  
 22 Fox, Christina            11 JCC                    37.93      37.88  
 23 Begay, Jade               11 Silver City            32.00      40.67  
 24 Jaramillo, Annie          11 Sierra County-NM       44.66      41.36  
 25 Remillard, Chantal        12 Silver City               NT      43.78  
 26 Garcia, Cypress           12 Los Lunas                 NT      47.01  
 27 Vargas, Candace           12 YMCA                   47.40      49.15  
 
Event 6  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   25.93   6/29/2002 Lucio Lopez-Plancarte, KAC                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holler, Dorian            11 LOBO                   31.86      29.24  
  2 Jehle, Stephen            12 Tanoan                 31.88      29.74  
  3 Dow, Seth                 11 Sierra County-NM       31.75      30.17  
  4 Tillery, Kris             12 Tanoan                 30.86      30.28  
  5 Ulibarri-Saanchez, Jorda  12 Los Lunas              31.07      30.51  
  6 Billstrand, Brian         12 FHCC-NM                30.97      30.94  
  7 Berling, Sammy            12 YMCA                   32.22      31.23  
  8 Powers, Jake              11 HPSW-NM                   NT      32.78  
  9 Vega-Reid, Jac J          11 Duke-NM                32.86      33.02  
 10 Burke, Brendan J          11 Duke-NM                33.45      33.63  
 11 Langsfeld, John Paul      12 YMCA                   34.12      33.98  
 12 Laktasic, Kyle            12 HPSW-NM                33.95      34.15  
 13 Hofner, Hans              12 Socorro                34.51      34.60  
 14 Glines, Chaz              12 Sierra County-NM       36.47      36.03  
 15 Bolen, Forest             12 Sierra County-NM       37.18      36.47  
 16 Bushnell, Riley           12 FHCC-NM                36.13      37.34  
 17 Hanson, Andrew            12 River Point            38.64      37.70  
 18 Rigg, Tanner              12 JCC                    37.67      39.08  
 19 Hoffman, Colter           11 Tanoan                 40.42      40.94  
 20 Glines, Scott             11 Sierra County-NM       43.29      41.04  
 21 McCallon, Austin          11 FHCC-NM                36.13      41.41  
 22 Jackson, Bryce            12 FHCC-NM                   NT      44.39  
 23 Apodaca, Greg             12 Sierra County-NM       47.16      45.37  
 24 Seaver, Mark              11 YMCA                   46.47      47.47  
 
Event 7  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   26.32    7/8/2007 Kassie Cleto, Duke                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cleto, Kassie             14 Duke-NM                27.06      26.32  
  2 Vega-Reid, Mariah M       14 Duke-NM                26.64      26.42  
  3 Buser, Rachel             14 YMCA                   27.28      26.90  
  4 Huber, Hannah             14 River Point            27.09      27.80  
  5 Giesler, Kaitlin          13 YMCA                   27.87      28.67  
  6 Olona, Sarah              14 JCC                    28.74      28.75  
  7 Rising, Carmen            14 Tanoan                 28.90      29.08  
  8 Heermann, Laura           13 YMCA                   28.10      29.31  
  9 Key, Bridget              14 River Point            29.84      29.38  
 10 Krupiak, Shelby           14 Tanoan                 30.38      29.47  
 11 Schmille, Natalie Janae   13 Tanoan                 30.29      29.75  
 12 Wylie, Alexis             13 FHCC-NM                30.80      29.77  
 13 Cooper, Sydney            13 Tennis Club            29.72      29.79  
 14 Cullen, Chelsea           13 DNSW                   33.19      31.51  
 15 Kesner, Melanie           14 JCC                    31.72      31.57  
 16 Sparks, Brittany T        14 Duke-NM                30.87      31.69  
 17 Swartz, Jessi             14 FHCC-NM                32.50      31.82  
 18 Truelock, Amanda          13 FHCC-NM                32.81      31.87  
 19 Powers, Emily             14 HPSW-NM                   NT      31.92  
 20 Johannes, Natalie         14 YMCA                   30.90      32.09  
 21 Trujillo, Megan           13 Sierra County-NM       32.34      32.26  
 22 Stanopiewicz, Jenna       13 YMCA                   32.69      32.79  
 23 Vinson, Jordan            13 Socorro                34.60      34.15  
 24 Leuenberger, Jessica      14 JCC                    33.10      34.33  
 25 Brown, Jade               13 Silver City            29.34      34.67  
 26 Barnes, Jasmine           13 Sierra County-NM       34.78      36.21  
 27 Rodriguez, Mikaila        13 YMCA                   45.12      40.76  
 
Event 8  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   23.81    7/8/2007 Tristan Bennett, YMCA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Tristan          14 YMCA                   24.72      23.81  
  2 Hanson, Elliot            14 Tanoan                 26.29      25.44  
  3 Zoltowski, Tim            14 Rio Rancho             26.22      25.49  
  4 Ulibarri-sanchez, Raymon  14 Los Lunas              25.78      25.92  
  4 Pleil-Pino, Gabriel       14 River Point            25.50      25.92  
  6 Berling, Adam             14 YMCA                   26.00      26.14  
  7 Eker, Nick                13 Tanoan                 29.57      28.58  
  8 Bruckman, Charles         13 YMCA                   29.62      28.78  
  9 Hanks, Jonah              13 FHCC-NM                29.98      28.86  
 10 Sargeant, Zach            13 LOBO                   29.88      29.13  
 11 Maxey, Ryan               13 Tanoan                 31.07      30.00  
 12 Johannes, Karl            13 YMCA                   30.81      30.19  
 13 Doughty, Matthew          14 YMCA                   31.30      30.29  
 14 Mackiw, Mitch             13 DNSW                   29.11      30.55  
 15 Key, Brandon              13 River Point            31.78      30.59  
 16 Rigg, Brady               14 JCC                    30.30      30.68  
 17 Yancy, Austin             13 DNSW                   31.51      30.86  
 18 Key, Cody                 13 River Point            31.14      31.02  
 19 Grant, Justin             14 Silver City            35.20      33.32  
 20 Adair, Bobby              13 Rio Rancho             39.10      38.64  
 
Event 9  Women 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   26.13   6/30/2002 Mikala Johnson, LOBO-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huber, Hayley             16 River Point            26.82      26.41  
  2 Mackiw, Gabriela          15 DNSW                   26.91      26.43  
  3 Mercier, Hannah           15 FHCC-NM                27.01      26.45  
  4 Golliher, Nicole          15 Tanoan                 28.20      27.33  
  5 Engler, Nikki             15 Socorro                28.38      28.33  
  6 Wylie, Jennifer           16 FHCC-NM                   NT      28.36  
  7 Torrez, Jasmine           16 Unattached             29.01      28.76  
  8 Frodgue, Jazmyne          15 YMCA                   29.87      28.86  
  9 Brocato, Terisse          16 FHCC-NM                29.87      29.79  
 10 Trujillo, Samantha        15 Sierra County-NM       29.59      29.89  
 11 Burke, Victoria L         15 Duke-NM                30.55      30.85  
 12 Vatuone, Theresa          15 FHCC-NM                32.08      32.23  
 13 Price, Amber              15 River Point            32.00      34.10  
 14 Lein, Emily               15 JCC                    37.32      36.25  
 15 Berkstresser, Larissa     15 Sierra County-NM       40.06      39.68  
 
Event 10  Men 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   22.67    7/8/2007 Kalani Kaula, YMCA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaula, Kalani             15 YMCA                   22.50      22.67  
  2 Kupferer, Zak A           17 Tanoan                 23.99      23.27  
  3 Wilber, Mark Q            18 Tanoan                 24.47      23.46  
  4 Bennett, Trevor           16 YMCA                   24.00      23.94  
  5 Zoltowski, PJ             16 Rio Rancho             24.90      23.96  
  6 Lovato, Zachary           18 Los Lunas              23.53      23.99  
  7 Hagg, Mickey              16 YMCA                   25.03      25.12  
  8 Baker, Yazik              18 Socorro                24.80      25.18  
  9 Burdge, Colin             17 YMCA                      NT      25.59  
 10 Langsfeld, Joel           16 YMCA                   26.21      25.75  
 11 Frodgue, Niko             16 YMCA                   27.81      25.93  
 12 Brooks, David             16 YMCA                   25.07      26.16  
 13 Jackson, Matt             18 FHCC-NM                24.56      26.32  
 14 Engler, Scott             18 Socorro                27.10      26.49  
 15 Schwers, Clayton          16 JCC                    26.84      27.01  
 16 Lorenzen, Luke            15 YMCA                   27.90      28.06  
 17 Lande, Benjamin           17 Silver City            27.00      28.37  
 18 Romero, Randall           15 Socorro                30.65      30.58  
 19 Vinson, Derrick           15 Socorro                31.19      30.65  
 20 Gonzales, Louis           15 YMCA                      NT      32.26  
 21 Brown, Kurik              15 YMCA                   31.00      32.29  
 
Event 11  Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   26.22    7/8/2007 Korrie Collins, unattached-                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Korrie           22 Unattached             27.50      26.22  
  2 Lydick, Katie             20 Tanoan                 32.99      27.59  
 
Event 11  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   30.56    7/8/2007 Jennifer Olson, unattached-                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Jennifer           30 Unattached             32.00      30.56  
  2 Robison, Beth             34 Tanoan                 35.00      34.43  
 
Event 11  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   30.66    7/9/2006 Lisa Denison, HPS-                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cameron, Andrea           36 YMCA                      NT      33.64  
  2 Fellows, Vickie           37 Tanoan                    NT      36.92  
  3 Demeter, Andrea           39 YMCA                      NT      37.56  
  4 Anderson, Amy             35 Rio Rancho                NT      46.78  
 
Event 11  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   31.85    7/8/2007 Laura Turon, Tanoan-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turon, Laura              42 Tanoan                 34.00      31.85  
  2 Burton, Laura             42 Rio Rancho             30.44      32.25  
  3 Bennett, Kirsten          43 YMCA                   39.00      35.88  
  4 Otts, Diane               43 JCC                    32.52      38.41  
  5 Vinson, Diedra            40 Socorro                   NT      40.87  
  6 Hsu, Julia                43 YMCA                   42.55      42.54  
 
Event 11  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   28.27    7/8/2007 Tammy Wilson, FHCC-NM                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Tammy             48 FHCC-NM                29.85      28.27  
  2 Schlavin, Mary            47 HPSW-NM                33.64      32.62  
  3 Feng, C.J.                46 FHCC-NM                35.79      34.05  
  4 Engler, Nancy             46 Socorro                   NT      49.19  
  5 Hofner, Berta             45 Socorro                   NT      55.50  
 
Event 11  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   36.86    7/9/2006 Connie Dayton, Unattached-                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seigel, Judy              54 YMCA                      NT      49.44  
 
Event 11  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   34.09    7/9/2006 Colleen Burns, Unattached-                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daby, Laura               57 LOBO                   45.00      42.59  
 
Event 11  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   40.36    7/8/2007 Mary Grapentine, FHCC-NM                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grapentine, Mary          61 FHCC-NM                55.67      40.36  
 
Event 12  Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   22.34   6/22/2003 Ian Phillips, LM-                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutton, Marshall          24 Unattached             25.00      25.01  
 
Event 12  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   24.98   6/24/2001 Vince Sanchez, UNAT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rascon, David             26 Unattached                NT      25.97  
  2 Williams, Summer          27 LOBO                   30.00      27.84  
 
Event 12  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   22.78    7/9/2006 Bobby Goldie, LOBO-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldie, Robert            34 LOBO                   22.75      22.93  
 
Event 12  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   23.21   6/24/2001 Joseph Parmoon, LM-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keiter, Eric              39 LOBO                   26.50      26.58  
  2 Bernhart, John            38 FHCC-NM                   NT      26.87  
 
Event 12  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   24.31   7/10/2005 Steve McKee, JF-                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKee, Steve              43 Unattached             24.31      24.35  
  2 Berry, Jonathan           41 YMCA                   24.82      24.73  
  3 Custer, Jonathan          44 YMCA                      NT      26.13  
  4 Lee, Mark                 43 YMCA                   27.89      27.28  
  5 Baur, David               43 FHCC-NM                30.43      31.92  
 
Event 12  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   25.55    7/8/2007 Tom Burke, Duke                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Tom                48 Duke-NM                24.80      25.55  
  2 Meyer-Hagen, Ron          46 YMCA                   28.12      26.90  
  3 St. John, Glenn           46 Tanoan                 28.11      27.93  
  4 Morrell, Steven           45 Kirtland               34.00      29.60  
  5 Wall, Robert              49 YMCA                   30.00      29.63  
  5 McCormick, John           49 Tanoan                 33.11      29.63  
 
Event 12  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   24.74   6/22/2003 Eric Phillips, UNAT-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kesner, Byron             50 JCC                    34.30      31.04  
 
Event 12  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   26.87   7/10/2005 Brad Root, LOBO-                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pangborn, Richard         56 Kirtland               30.00      31.11  
 
Event 12  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   29.96   6/22/2003 Hank Miller, LM-                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Toby               61 Unattached             32.00      34.42  
 
Event 12  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   30.03    7/8/2007 Hank Miller, LOBO-                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Hank              66 LOBO                   30.00      30.03  
 
Event 13  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   20.35   7/10/2005 Jewel Meyer-Hagan, YMCA-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer-Hagen, Claire        7 YMCA                   22.74      22.49  
  2 O'Donnell, Mikelle         8 YMCA                   25.30      24.39  
  3 Bruckner, Kate             8 FHCC-NM                25.83      25.29  
  4 Anderson, Geneva K         7 Duke-NM                   NT      25.44  
  5 Burgett, Zoe               8 Tennis Club            27.46      27.61  
  6 Meyer-Hagen, Audrey        5 YMCA                   29.30      29.43  
  7 Rigg, Sydney               8 JCC                    30.13      32.19  
  8 Bernhart, Hannah           8 FHCC-NM                26.75      32.32  
  9 Key, Addison               6 River Point            39.64      36.91  
 10 Vinson, Garland            6 FHCC-NM                41.80      37.38  
 
Event 14  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   20.36    7/8/2007 Julius Holler, LOBO-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holler, Julius             8 LOBO                   23.04      20.36  
  2 Sturdevant, Trey           8 YMCA                   24.38      22.80  
  3 Stewart, Calvin            7 Tanoan                 25.60      24.63  
  4 Thibodeau, Tyler           7 YMCA                   24.38      25.26  
  5 Williams, Connor J         8 Duke-NM                   NT      25.54  
  6 Robison, Gage              7 Tanoan                 27.77      26.30  
  7 Christman, Nicholas        8 DNSW                   25.84      27.46  
  8 Holler, Pierce             6 LOBO                      NT      29.49  
  9 Hoffman, Chase             7 Tanoan                 29.61      29.67  
 10 Vega-Reid, Jonah V         7 Duke-NM                   NT      31.90  
 11 Hebner, Evan               8 DNSW                   34.54      32.94  
 12 Berry, Henry               7 YMCA                   30.80      34.01  
 12 Christiansen, Jack         8 FHCC-NM                43.13      34.01  
 14 Lash, Ethan                6 JCC                    34.31      46.08  
 -- McCartney, Thomas          8 Unattached             27.25         DQ  
 
Event 15  Girls 9-10 25 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   17.27   6/30/2002 Jessica Montoya, KAC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer-Hagen, Jewel        10 YMCA                   18.79      18.27  
  2 Doyle, Mariah             10 Los Lunas              18.92      18.69  
  3 St. John, Gilly Bean       9 Tanoan                 17.92      18.85  
  4 Montoya, Samantha         10 FHCC-NM                17.65      19.04  
  5 Sturdevant, Lee           10 YMCA                   20.10      19.11  
  6 Leuenberger, Samantha     10 JCC                    19.90      19.70  
  7 Hightower, Kaycee          9 River Point            18.00      20.05  
  8 Schlavin, Michelle        10 HPSW-NM                19.55      20.57  
  9 Gorham, Anika              9 Tanoan                 19.35      20.64  
 10 Fellows, Adi              10 Tanoan                 19.40      20.95  
 11 Robison, Kelsey            9 Tanoan                 21.34      21.03  
 12 Bushnell, Randi           10 FHCC-NM                18.97      21.15  
 12 Zanios, Talitha            9 Tanoan                 21.21      21.15  
 14 Burke, Michelle D          9 Duke-NM                22.42      21.39  
 15 Key, Amanda                9 River Point            20.32      21.40  
 16 Green, Jessica             9 Rio Rancho             22.59      21.84  
 17 Jehle, Lauren              9 Tanoan                 23.15      22.88  
 18 McCormick, Rachel          9 Tanoan                 22.04      23.29  
 19 Harris, Christine          9 HPSW-NM                24.86      23.86  
 20 Fotieo, Kirsten            9 Tanoan                 22.93      24.07  
 21 Thibodeau, Kasey          10 YMCA                   25.56      24.18  
 22 Custer, Amanda            10 YMCA                   24.18      24.73  
 23 Packer, Ruby              10 JCC                    24.10      24.74  
 24 Lash, Madison              9 JCC                    23.34      25.61  
 25 Kasiah, Jenny Sue         10 Sierra County-NM       24.09      27.43  
 26 Cameron, Maya              9 YMCA                   31.23      29.39  
 27 Apodaca, K-Ray            10 Sierra County-NM       27.96      29.46  
 28 Olivas, Sharissa           9 DNSW                   32.08      29.92  
 29 Christiansen, Riley       10 FHCC-NM                37.44      31.10  
 30 Schaff, Elizabeth          9 Rio Rancho             32.10      32.39  
 31 Kmatz, Kellison           10 YMCA                   28.94      34.28  
 
Event 16  Boys 9-10 25 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   17.00   7/8/2007 Duncan Lee, YMCA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Duncan                9 YMCA                   17.45      17.00  
  2 Kenning, Bradley          10 HPSW-NM                19.37      18.44  
  3 Bruckman, Monty           10 YMCA                   17.81      18.91  
  4 Zolyomi, Bence             9 YMCA                   20.17      19.64  
  5 Meyer-Hagen, Caleb         9 YMCA                   21.37      19.75  
  6 Barnes, Sammy             10 Sierra County-NM       19.75      20.51  
  7 Johannes, Seth             9 YMCA                   20.37      21.31  
  8 Dubiskas, Shawn           10 Silver City               NT      23.15  
  9 Rodriguez, Christian       9 YMCA                   40.71      37.53  
 10 Baldonado, Kyle            9 DNSW                   41.81      43.69  
 
Event 17  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   30.83   6/24/2001 Marissa Campbell, LOBO-                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Candelaria, Marissa       12 Los Lunas              37.06      36.53  
  2 Glass, Kaitlyn            12 River Point            38.37      36.63  
  3 Cullen, Nicole            11 DNSW                   43.68      39.16  
  4 Seckler, Megan            11 HPSW-NM                41.26      39.57  
  5 Christiansen, Abigayle    11 YMCA                   40.04      39.61  
  6 Veseth, Hannah            11 HPSW-NM                42.90      40.80  
  7 Contreras, DamiAna        12 Socorro                42.08      41.48  
  8 Velott, Kayleigh          12 YMCA                   41.49      42.91  
  9 Fox, Nicole               11 JCC                       NT      43.32  
 10 Alwater, Tara             12 Unattached             42.50      44.35  
 11 Remillard, Chantal        12 Silver City               NT      46.05  
 12 Jaramillo, Annie          11 Sierra County-NM       47.87      49.91  
 13 Garcia, Cypress           12 Los Lunas                 NT      54.93  
 14 Begay, Jade               11 Silver City               NT      56.65  
 
Event 18  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   32.60   6/30/2002 Mack Puhl, TAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berling, Sammy            12 YMCA                   37.07      35.91  
  2 Tillery, Kris             12 Tanoan                 38.19      36.41  
  3 Jehle, Stephen            12 Tanoan                 41.51      37.32  
  4 Vega-Reid, Jac J          11 Duke-NM                38.77      38.67  
  5 Dow, Seth                 11 Sierra County-NM       39.90      40.96  
  6 Powers, Jake              11 HPSW-NM                   NT      41.16  
  7 McCallon, Austin          11 FHCC-NM                45.80      46.12  
  8 Lorenzen, Jacob           11 YMCA                   52.02      48.33  
  9 Bolen, Forest             12 Sierra County-NM       50.50      48.62  
 10 Seaver, Mark              11 YMCA                   56.93      49.80  
 11 Jackson, Bryce            12 FHCC-NM                   NT      50.13  
 12 Glines, Scott             11 Sierra County-NM          NT      51.40  
 13 Flores, Ricardo           11 Socorro                   NT      57.52  
 -- Bushnell, Riley           12 FHCC-NM                40.43         DQ  
 -- Apodaca, Greg             12 Sierra County-NM       55.09         DQ  
 
Event 19  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   1:06.07   7/10/2005 Jessica Palacio, TCA-                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vega-Reid, Mariah M       14 Duke-NM              1:05.34    1:06.50  
      32.15   34.35                                                
  2 Howell, Michelle M        14 YMCA                 1:05.44    1:07.00  
      32.03   34.97                                                
  3 Giesler, Kaitlin          13 YMCA                 1:05.99    1:08.18  
      32.94   35.24                                                
  4 Huber, Hannah             14 River Point          1:09.29    1:09.43  
      33.49   35.94                                                
  5 Olona, Sarah              14 JCC                  1:15.21    1:12.36  
      35.02   37.34                                                
  6 Key, Bridget              14 River Point          1:14.37    1:13.53  
      35.82   37.71                                                
  7 Sparks, Brittany T        14 Duke-NM              1:16.94    1:17.21  
      38.10   39.11                                                
  8 Heermann, Laura           13 YMCA                 1:18.40    1:20.09  
      40.63   39.46                                                
  9 Powers, Emily             14 HPSW-NM                   NT    1:20.81  
      38.79   42.02                                                
 10 McVeigh, Charlotte        14 YMCA                 1:28.02    1:24.39  
      42.08   42.31                                                
 11 Langsfeld, Candace        14 YMCA                 1:26.28    1:25.58  
      40.51   45.07                                                
 12 Leuenberger, Jessica      14 JCC                  1:27.41    1:28.62  
      41.88   46.74                                                
 13 Stanopiewicz, Jenna       13 YMCA                 1:35.20    1:32.46  
      44.13   48.33                                                
 14 Swartz, Jessi             14 FHCC-NM              1:36.10    1:33.87  
      43.36   50.51                                                
 15 Barnes, Jasmine           13 Sierra County-NM     1:38.63    1:44.50  
      48.36   56.14                                                
 16 Snapp, Andie              13 JCC                       NT    1:49.24  
      48.23 1:01.01                                                
 17 Rodriguez, Mikaila        13 YMCA                      NT    1:55.69  
 
Event 20  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   1:01.07    7/8/2007 Tristan Bennett, YMCA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Tristan          14 YMCA                 1:01.22    1:01.07  
      30.11   30.96                                                
  2 Berling, Adam             14 YMCA                 1:05.00    1:04.92  
      31.48   33.44                                                
  3 Zibbon, Kyle              13 Chargers             1:12.09    1:06.12  
      31.97   34.15                                                
  4 Pleil-Pino, Gabriel       14 River Point          1:19.00    1:12.50  
      35.45   37.05                                                
  5 Mackiw, Mitch             13 DNSW                 1:17.95    1:14.98  
      37.37   37.61                                                
  6 Johannes, Karl            13 YMCA                 1:23.45    1:15.97  
      36.37   39.60                                                
  7 Key, Brandon              13 River Point               NT    1:22.13  
      39.58   42.55                                                
  8 Yancy, Austin             13 DNSW                      NT    1:27.45  
      42.16   45.29                                                
  9 Adair, Bobby              13 Rio Rancho           1:59.06    1:41.93  
      47.95   53.98                                                
 
Event 21  Women 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   1:08.08    7/8/2007 Jennell Higgs, Socorro-                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higgs, Jennell            15 Socorro              1:09.24    1:08.08  
      32.84   35.24                                                
  2 Higgs, Alyssa             17 Socorro              1:10.00    1:10.13  
      33.82   36.31                                                
  3 Bradford, Chelsea         17 FHCC-NM              1:17.81    1:14.24  
      35.56   38.68                                                
  4 Wylie, Jennifer           16 FHCC-NM                   NT    1:15.39  
      35.87   39.52                                                
  5 Hightower, Rylie          15 River Point          1:16.00    1:18.04  
      37.47   40.57                                                
  6 Berkstresser, Larissa     15 Sierra County-NM          NT    1:46.51  
      51.43   55.08                                                
 -- Reed, Autumn              16 Silver City               NT         DQ  
 
Event 22  Men 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   1:01.98    7/8/2007 Mickey Hagg, YMCA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagg, Mickey              16 YMCA                 1:05.41    1:01.98  
      30.59   31.39                                                
  2 Wilber, Mark Q            18 Tanoan               1:05.91    1:03.92  
    1:07.40                                                        
  3 Arias, Ross Michael M     18 Tanoan               1:12.11    1:08.83  
      32.45   36.38                                                
  4 Lorenzen, Luke            15 YMCA                 1:10.12    1:09.67  
      34.85   34.82                                                
  5 Romero, Randall           15 Socorro              1:21.88    1:20.07  
  6 Vinson, Derrick           15 Socorro              1:32.67    1:29.80  
    1:29.71    0.09                                                
  7 Brooks, David             16 YMCA                 1:12.00    1:37.37  
    1:09.79   27.58                                                
 
Event 23  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   36.16    7/8/2007 Jennifer Olson, unattached-                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Jennifer           30 Unattached             35.00      36.16  
 
Event 23  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   45.34    7/8/2007 Andrea Demeter, YMCA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demeter, Andrea           39 YMCA                      NT      45.34  
  2 Anderson, Amy             35 Rio Rancho                NT      58.22  
 
Event 23  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   43.34    7/8/2007 Mary Schlavin, HPSW                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlavin, Mary            47 HPSW-NM                   NT      43.34  
  2 Montoya, Carla            46 FHCC-NM                45.62      43.47  
  3 Engler, Nancy             46 Socorro                   NT      53.00  
 
Event 23  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   47.81   6/22/2003 Annette Thies, UNAT-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seigel, Judy              54 YMCA                      NT    1:06.36  
 
Event 24  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   33.01    7/8/2007 Eric Keiter, LOBO-                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keiter, Eric              39 LOBO                   31.00      33.01  
  2 Bernhart, John            38 FHCC-NM                   NT      36.81  
 
Event 24  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   30.32    7/8/2007 Gordy L Westerberg, Tanoan-                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westerberg, Gordy L       43 Tanoan                 33.11      30.32  
  2 Montoya, Dominic          43 FHCC-NM                35.10      34.02  
 
Event 24  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   32.02    7/8/2007 Ron Meyer-Hagen, YMCA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer-Hagen, Ron          46 YMCA                   33.39      32.02  
  2 St. John, Glenn           46 Tanoan                 33.10      35.45  
 
Event 24  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   37.24    7/8/2007 Hank Miller, LOBO-                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Hank              66 LOBO                   39.00      37.24  
 
Event 26  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   1:42.70    7/8/2007 Mary Grapentine, FHCC-NM                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grapentine, Mary          61 FHCC-NM              1:50.76    1:42.70  
      50.57   52.13                                                
 
Event 26  Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   1:10.72    7/8/2007 Daniel Paredes, FHCC-NM                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paredes, Daniel           22 FHCC-NM              1:05.00    1:10.72  
      34.26   36.46                                                
 
Event 26  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   1:13.68    7/8/2007 Jonathan Custer, YMCA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Custer, Jonathan          44 YMCA                      NT    1:13.68  
      36.55   37.13                                                
 
Event 26  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
      Record:   1:22.46    7/8/2007 Hank Miller, LOBO-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Hank              66 LOBO                 1:25.00    1:22.46  
      40.16   42.30                                                
 
Event 27  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:30.81   6/24/2001 Michelle Howell, YMCA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer-Hagen, Claire        7 YMCA                 1:43.99    1:39.46  
      47.02   52.44                                                
  2 Jones, Savanna             8 River Point          1:45.81    1:51.96  
      56.74   55.22                                                
  3 Baur, Maren                7 FHCC-NM              2:08.23    1:55.49  
      54.97 1:00.52                                                
  4 Olona, Erica               8 JCC                  2:11.98    2:12.60  
      59.17 1:13.43                                                
  5 Key, August                7 River Point          2:06.60    2:15.57  
    1:03.41 1:12.16                                                
 -- O'Donnell, Mikelle         8 YMCA                 2:38.05         DQ  
    1:01.88 1:16.28                                                
 
Event 28  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:29.35    7/9/2006 Duncan Lee, YMCA-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turon, Wesley              7 Tanoan               1:45.00    1:41.20  
      46.07   55.13                                                
  2 Sturdevant, Trey           8 YMCA                 1:48.00    1:46.55  
      52.13   54.42                                                
  3 Kesner, Isaac              8 JCC                  1:55.01    2:01.50  
      56.78 1:04.72                                                
  4 Glines, Bo                 8 Sierra County-NM     2:10.31    2:43.09  
    1:17.67 1:25.42                                                
 
Event 29  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:17.68   6/24/2002 Jennell Higgs, KAC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stockton, Kara            10 YMCA                 1:20.92    1:19.07  
      36.78   42.29                                                
  2 St. John, Gilly Bean       9 Tanoan               1:30.39    1:27.69  
      40.68   47.01                                                
  3 Meyer-Hagen, Jewel        10 YMCA                 1:28.35    1:27.99  
      40.42   47.57                                                
  4 Montoya, Samantha         10 FHCC-NM              1:29.76    1:28.84  
      41.37   47.47                                                
  5 Ramirez, Jessica A        10 Duke-NM              1:40.59    1:31.24  
      40.76   50.48                                                
  6 Schlavin, Michelle        10 HPSW-NM              1:33.78    1:33.52  
      44.86   48.66                                                
  7 Sturdevant, Lee           10 YMCA                 1:37.89    1:35.16  
      45.91   49.25                                                
  8 Kenning, Caroline         10 HPSW-NM              1:44.74    1:37.14  
      45.79   51.35                                                
  9 Jones, Suzanne            10 River Point          1:41.22    1:37.93  
      48.20   49.73                                                
 10 Rivenbark, Ellie           9 HPSW-NM              1:40.00    1:39.23  
      46.59   52.64                                                
 11 Anderson, Emily           10 Rio Rancho           1:52.03    1:41.14  
      49.40   51.74                                                
 12 Hanks, Sydney             10 FHCC-NM              1:58.11    1:44.78  
      49.62   55.16                                                
 13 Leuenberger, Samantha     10 JCC                       NT    1:46.21  
      47.14   59.07                                                
 14 Seigel, Jenna              9 YMCA                 1:45.20    1:46.97  
      46.93 1:00.04                                                
 -- Cameron, Maya              9 YMCA                 2:47.29         DQ  
    1:14.05 1:12.97                                                
 -- Candelaria, Miranda        9 Los Lunas                 NT         DQ  
      53.91 1:02.97                                                
 -- Kmatz, Kellison           10 YMCA                 1:15.06         DQ  
 
Event 30  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:14.01   6/22/2003 Tristan Bennett, YMCA-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holler, Magnus            10 LOBO                 1:25.86    1:22.13  
      37.13   45.00                                                
  2 Burrows, Corey             9 Sierra County-NM     1:44.89    1:31.93  
      44.93   47.00                                                
  3 Zolyomi, Bence             9 YMCA                 1:34.46    1:32.82  
      43.61   49.21                                                
  4 Johannes, Seth             9 YMCA                 1:36.15    1:34.67  
      44.44   50.23                                                
  5 Stanopiewicz, Will         9 YMCA                 1:37.35    1:35.02  
      45.74   49.28                                                
  6 Langsfeld, Jeremy         10 YMCA                 1:39.13    1:36.30  
      48.85   47.45                                                
  7 Meyer-Hagen, Caleb         9 YMCA                 1:41.00    1:36.90  
      46.45   50.45                                                
  8 Bruckner, Joe             10 FHCC-NM              1:53.20    1:47.44  
      52.57   54.87                                                
  9 Vinson, Whit               9 FHCC-NM              1:54.87    1:47.58  
      53.28   54.30                                                
 10 Seaver, Ethan              9 YMCA                 1:57.60    1:52.39  
      56.75   55.64                                                
 -- Medley, Trinity            9 Rio Rancho           1:45.81         DQ  
 -- Dubiskas, Shawn           10 Silver City               NT         DQ  
 -- Otts, Jack                10 JCC                  1:37.45         DQ  
      49.28   49.05                                                
 
Event 31  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:10.63   7/10/2005 Michelle Howell, YMCA-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stockton, Nicole          12 YMCA                 1:15.54    1:16.43  
      35.48   40.95                                                
  2 Morrell, Olivia           12 Kirtland             1:25.81    1:18.30  
      37.63   40.67                                                
  3 Fellows, Nee-ka           11 Tanoan               1:23.42    1:18.74  
      37.45   41.29                                                
  4 Candelaria, Marissa       12 Los Lunas            1:19.85    1:19.31  
      37.31   42.00                                                
  5 Cullen, Nicole            11 DNSW                 1:22.65    1:21.15  
      38.02   43.13                                                
  6 Otts, Sarah               12 JCC                  1:26.85    1:23.38  
      38.74   44.64                                                
  7 Veseth, Hannah            11 HPSW-NM              1:28.95    1:26.89  
      41.38   45.51                                                
  8 Contreras, JeriAna        12 Socorro              1:27.33    1:27.74  
      39.44   48.30                                                
  9 Balthaser, Sara           12 FHCC-NM              1:31.00    1:27.90  
      42.57   45.33                                                
 10 Parra, Samantha           11 River Point          1:30.00    1:28.84  
      42.45   46.39                                                
 11 Pheil-Pino, Tatiana       11 River Point          1:30.00    1:29.21  
      41.66   47.55                                                
 12 Stanzione, Angelina       11 Socorro              1:35.34    1:29.63  
      41.70   47.93                                                
 13 Burton, Elizabeth         11 Rio Rancho           1:41.92    1:39.59  
      50.86   48.73                                                
 
Event 32  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:07.75   6/30/2002 Lucio Lopez-Plancarte, KAC                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holler, Dorian            11 LOBO                 1:11.32    1:10.98  
      33.02   37.96                                                
  2 Berling, Sammy            12 YMCA                 1:19.92    1:19.23  
      36.98   42.25                                                
  3 Jehle, Stephen            12 Tanoan               1:28.76    1:22.22  
      35.24   46.98                                                
  4 Ozakyol, Addison          12 HPSW-NM              1:25.59    1:22.99  
      38.68   44.31                                                
  5 Langsfeld, John Paul      12 YMCA                 1:28.26    1:25.18  
  6 Tillery, Kris             12 Tanoan               1:30.11    1:26.49  
      41.16   45.33                                                
  7 Laktasic, Kyle            12 HPSW-NM              1:29.42    1:29.64  
      42.60   47.04                                                
  8 Burke, Brendan J          11 Duke-NM              1:37.28    1:30.59  
      43.41   47.18                                                
  9 Powers, Jake              11 HPSW-NM                   NT    1:32.90  
      48.52   44.38                                                
 10 Glines, Chaz              12 Sierra County-NM     1:37.60    1:33.95  
      45.81   48.14                                                
 11 McCallon, Austin          11 FHCC-NM              1:38.50    1:36.01  
      44.14   51.87                                                
 12 Hofner, Hans              12 Socorro              1:40.62    1:39.78  
      47.62   52.16                                                
 -- Flores, Ricardo           11 Socorro                   NT         DQ  
    1:02.63   59.39                                                
 -- Jackson, Bryce            12 FHCC-NM                   NT         DQ  
 
Event 33  Girls 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:07.05    7/8/2007 Mariah M Vega-Reid, Duke                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vega-Reid, Mariah M       14 Duke-NM              1:07.75    1:07.05  
      30.58   36.47                                                
  2 Cleto, Kassie             14 Duke-NM              1:08.86    1:07.29  
      31.28   36.01                                                
  3 Howell, Michelle M        14 YMCA                 1:06.44    1:07.57  
      31.13   36.44                                                
  4 Buser, Rachel             14 YMCA                 1:10.73    1:09.17  
      32.01   37.16                                                
  5 Huber, Hannah             14 River Point          1:12.00    1:12.04  
      35.14   36.90                                                
  6 Giesler, Kaitlin          13 YMCA                 1:08.28    1:13.37  
      33.83   39.54                                                
  7 Olona, Sarah              14 JCC                  1:14.20    1:13.39  
      33.01   40.38                                                
  8 Cooper, Sydney            13 Tennis Club          1:15.41    1:14.83  
      34.96   39.87                                                
  9 Key, Bridget              14 River Point          1:15.77    1:15.52  
      35.59   39.93                                                
 10 McCallon, Dallas          13 FHCC-NM              1:19.87    1:18.01  
      37.31   40.70                                                
 11 Powers, Emily             14 HPSW-NM                   NT    1:19.37  
      37.23   42.14                                                
 12 Sparks, Brittany T        14 Duke-NM              1:20.43    1:19.59  
      37.23   42.36                                                
 13 Schmille, Natalie Janae   13 Tanoan               1:19.59    1:19.82  
      36.97   42.85                                                
 14 Cullen, Chelsea           13 DNSW                 1:22.41    1:20.97  
      39.18   41.79                                                
 15 Johannes, Natalie         14 YMCA                 1:24.06    1:21.09  
      37.88   43.21                                                
 16 Langsfeld, Candace        14 YMCA                 1:20.14    1:24.82  
      39.33   45.49                                                
 17 Bruckner, Maggie          14 FHCC-NM              1:34.09    1:27.31  
      40.53   46.78                                                
 18 Vinson, Jordan            13 Socorro              1:31.10    1:32.57  
 -- Brown, Jade               13 Silver City          1:19.43         DQ  
      44.20   49.18                                                
 
Event 34  Boys 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:00.46    7/8/2007 Tristan Bennett, YMCA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Tristan          14 YMCA                 1:01.51    1:00.46  
      28.41   32.05                                                
  2 Berling, Adam             14 YMCA                 1:07.00    1:05.51  
      29.71   35.80                                                
  3 Zibbon, Kyle              13 Chargers             1:12.05    1:07.48  
      31.21   36.27                                                
  4 Hanson, Elliot            14 Tanoan               1:09.70    1:08.58  
      32.23   36.35                                                
  5 Zoltowski, Tim            14 Rio Rancho           1:13.88    1:10.76  
      30.92   39.84                                                
  6 Eker, Nick                13 Tanoan               1:15.88    1:13.01  
      35.51   37.50                                                
  7 Bruckman, Charles         13 YMCA                 1:17.37    1:14.50  
      33.76   40.74                                                
  8 Sargeant, Zach            13 LOBO                 1:20.43    1:15.97  
      35.95   40.02                                                
  9 Hanks, Jonah              13 FHCC-NM              1:19.25    1:17.44  
      36.76   40.68                                                
 10 Mackiw, Mitch             13 DNSW                 1:17.22    1:17.62  
      36.02   41.60                                                
 11 Johannes, Karl            13 YMCA                 1:22.12    1:18.06  
      34.76   43.30                                                
 12 Maxey, Ryan               13 Tanoan               1:23.77    1:18.19  
      36.87   41.32                                                
 13 Key, Cody                 13 River Point          1:21.35    1:19.67  
      36.91   42.76                                                
 14 Lovato, Shane             13 Los Lunas            1:34.72    1:32.84  
      43.06   49.78                                                
 -- Doughty, Matthew          14 YMCA                 1:39.10         DQ  
      44.53   49.89                                                
 
Event 35  Women 15-18 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:03.32   6/22/2003 Jessica Brown, LOBO-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackiw, Gabriela          15 DNSW                 1:09.33    1:06.16  
      31.61   34.55                                                
  2 Higgs, Jennell            15 Socorro              1:08.00    1:06.61  
      31.10   35.51                                                
  3 Higgs, Alyssa             17 Socorro              1:07.00    1:06.84  
      31.94   34.90                                                
  4 Mercier, Hannah           15 FHCC-NM              1:07.04    1:09.04  
      32.80   36.24                                                
  5 Huber, Hayley             16 River Point          1:09.03    1:09.23  
      32.29   36.94                                                
  6 Bryson, Allie             18 Tanoan               1:15.11    1:10.09  
      29.88   40.21                                                
  7 Golliher, Nicole          15 Tanoan               1:15.50    1:10.63  
      32.60   38.03                                                
  8 Bradford, Chelsea         17 FHCC-NM              1:14.30    1:12.92  
      34.10   38.82                                                
  9 Engler, Nikki             15 Socorro              1:12.87    1:14.30  
      34.72   39.58                                                
 10 Wylie, Jennifer           16 FHCC-NM              1:16.90    1:14.88  
      34.03   40.85                                                
 11 Brocato, Terisse          16 FHCC-NM              1:17.32    1:15.39  
 12 Frodgue, Jazmyne          15 YMCA                 1:21.25    1:18.16  
      36.90   41.26                                                
 13 Trujillo, Samantha        15 Sierra County-NM     1:17.60    1:21.24  
      37.19   44.05                                                
 14 Price, Amber              15 River Point          1:37.08    1:36.44  
      45.91   50.53                                                
 15 Lein, Emily               15 JCC                  1:44.60    1:39.82  
      45.68   54.14                                                
 
Event 36  Men 15-18 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   58.12    7/8/2007 Kalani Kaula, YMCA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaula, Kalani             15 YMCA                   58.10      58.12  
      26.49   31.63                                                
  2 Bennett, Trevor           16 YMCA                 1:01.00    1:01.11  
      27.79   33.32                                                
  3 Langsfeld, Joel           16 YMCA                 1:07.10    1:03.49  
      28.47   35.02                                                
  4 Zoltowski, PJ             16 Rio Rancho           1:10.15    1:07.17  
      29.99   37.18                                                
  5 Arias, Ross Michael M     18 Tanoan               1:12.11    1:07.67  
      29.47   38.20                                                
  6 Frodgue, Niko             16 YMCA                 1:12.51    1:08.58  
      32.52   36.06                                                
  7 Baker, Yazik              18 Socorro                   NT    1:08.98  
      33.09   35.89                                                
  8 Jackson, Matt             18 FHCC-NM              1:04.82    1:09.55  
      33.50   36.05                                                
  9 Olona, Jason              16 JCC                  1:09.85    1:10.32  
      33.54   36.78                                                
 10 Brooks, David             16 YMCA                 1:08.00    1:10.43  
      34.13   36.30                                                
 11 Lorenzen, Luke            15 YMCA                 1:10.72    1:13.59  
      33.35   40.24                                                
 12 Lande, Benjamin           17 Silver City          1:09.00    1:17.23  
      37.97   39.26                                                
 13 Romero, Randall           15 Socorro              1:22.69    1:20.29  
      36.62   43.67                                                
 14 Brown, Kurik              15 YMCA                 1:19.00    1:27.76  
      38.02   49.74                                                
 15 Gonzales, Louis           15 YMCA                      NT    1:30.34  
      44.35   45.99                                                
 
Event 37  Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:09.60    7/8/2007 Korrie Collins, unattached-                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Korrie           22 Unattached           1:05.00    1:09.60  
      31.09   38.51                                                
  2 Lydick, Katie             20 Tanoan                    NT    1:12.27  
      34.48   37.79                                                
 
Event 37  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:24.49    7/8/2007 Andrea Cameron, YMCA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cameron, Andrea           36 YMCA                      NT    1:24.49  
      38.99   45.50                                                
  2 Fellows, Vickie           37 Tanoan                    NT    1:37.97  
      43.70   54.27                                                
  3 Demeter, Andrea           39 YMCA                      NT    1:39.22  
      46.37   52.85                                                
  4 Anderson, Amy             35 Rio Rancho                NT    2:01.13  
      57.34 1:03.79                                                
 
Event 37  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:23.44    7/8/2007 Laura Turon, Tanoan-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turon, Laura              42 Tanoan                    NT    1:23.44  
      39.33   44.11                                                
  2 Bruckner, Suzanne         43 FHCC-NM              1:32.63    1:29.43  
      43.17   46.26                                                
  3 Bennett, Kirsten          43 YMCA                 1:40.00    1:37.73  
      44.38   53.35                                                
  4 Otts, Diane               43 JCC                  1:20.65    1:40.62  
      49.56   51.06                                                
 
Event 37  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:12.00    7/9/2006 Tammy Wilson, FHCC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Tammy             48 FHCC-NM              1:12.00    1:12.47  
      33.91   38.56                                                
  2 Feng, C.J.                46 FHCC-NM              1:46.89    1:32.42  
      44.08   48.34                                                
 
Event 37  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   2:16.48    7/9/2006 Judy Seigel, YMCA-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Seigel, Judy              54 YMCA                      NT         DQ  
    1:06.38 1:09.38                                                
 
Event 37  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:45.96    7/9/2006 Mary Grapentine, FHCC-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grapentine, Mary          61 FHCC-NM              1:47.65    1:47.60  
      54.09   53.51                                                
 
Event 38  Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   57.43   6/22/2003 Matt Jones, UNAT-                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paredes, Daniel           22 FHCC-NM              1:05.00    1:03.65  
      29.51   34.14                                                
  2 Dutton, Marshall          24 Unattached           1:10.00    1:08.27  
      31.13   37.14                                                
 
Event 38  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   53.86   6/22/2003 Jeff Commings, LM-                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kiska, Dustin             25 Rio Rancho           1:08.55    1:06.30  
      30.36   35.94                                                
  2 Rascon, David             26 Unattached                NT    1:11.40  
      30.69   40.71                                                
  3 Williams, Summer          27 LOBO                 1:15.00    1:12.96  
      34.15   38.81                                                
 
Event 38  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:04.85    7/8/2007 Steve McKee, unattached-                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKee, Steve              43 Unattached           1:05.61    1:04.85  
      30.79   34.06                                                
  2 Custer, Jonathan          44 YMCA                      NT    1:11.35  
      33.23   38.12                                                
  3 Montoya, Dominic          43 FHCC-NM              1:13.15    1:12.29  
      32.54   39.75                                                
 
Event 38  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:08.40    7/9/2006 Ron Meyer-Hagen, YMCA-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Tom                48 Duke-NM              1:08.86    1:09.02  
      33.51   35.51                                                
  2 Wall, Robert              49 YMCA                 1:18.00    1:11.62  
      34.10   37.52                                                
  3 Morrell, Steven           45 Kirtland             1:17.45    1:15.30  
      34.85   40.45                                                
  4 St. John, Glenn           46 Tanoan               1:15.63    1:16.33  
      32.44   43.89                                                
 
Event 38  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:28.28    7/8/2007 Byron Kesner, JCC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kesner, Byron             50 JCC                  1:34.20    1:28.28  
      42.34   45.94                                                
 
Event 38  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:21.67    7/8/2007 Richard Pangborn, Kirtland-                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pangborn, Richard         56 Kirtland             1:22.00    1:21.67  
      38.68   42.99                                                
 
Event 38  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
      Record:   1:22.53    7/8/2007 Hank Miller, LOBO-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Hank              66 LOBO                 1:27.00    1:22.53  
    1:22.51    0.02                                                
 
Event 39  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   21.36    7/8/2007 Claire Meyer-Hagen, YMCA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer-Hagen, Claire        7 YMCA                   22.35      21.36  
  2 Jones, Savanna             8 River Point            24.50      23.67  
  3 Bruckner, Kate             8 FHCC-NM                26.47      24.52  
  4 Hofner, Stephanie          8 Socorro                26.86      24.94  
  5 Hofner, Valeria            8 Socorro                28.40      27.37  
  6 Anderson, Geneva K         7 Duke-NM                   NT      27.67  
  7 Key, August                7 River Point            29.00      30.18  
  8 Burgett, Zoe               8 Tennis Club            32.71      30.26  
  9 Meyer-Hagen, Audrey        5 YMCA                   42.62      33.29  
 10 Bernhart, Hannah           8 FHCC-NM                38.84      34.98  
 11 Baur, Sonja                6 FHCC-NM                   NT      37.97  
 12 Key, Addison               6 River Point            47.29      44.13  
 -- Vinson, Garland            6 FHCC-NM                40.19         DQ  
 -- Fellows, Demetra           5 Tanoan                 53.22         DQ  
 
Event 40  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   21.39   6/24/2001 Tristan Bennett, YMCA-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holler, Julius             8 LOBO                   31.09      24.32  
  2 Robison, Gage              7 Tanoan                 24.28      25.85  
  3 Christman, Nicholas        8 DNSW                   30.41      26.22  
  4 Kesner, Isaac              8 JCC                    27.38      27.72  
  5 Thibodeau, Tyler           7 YMCA                   28.17      30.47  
  6 Berry, Henry               7 YMCA                   32.08      32.17  
  7 Hoffman, Chase             7 Tanoan                 30.21      33.92  
  8 Robison, Trey              4 Tanoan                 30.54      36.06  
  9 Vega-Reid, Jonah V         7 Duke-NM                   NT      37.61  
 -- Lash, Ethan                6 JCC                    38.76         DQ  
 -- Hebner, Evan               8 DNSW                   42.14         DQ  
 
Event 41  Girls 9-10 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   18.40    7/8/2007 Kara Stockton, YMCA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stockton, Kara            10 YMCA                   19.01      18.40  
  2 Montoya, Samantha         10 FHCC-NM                18.12      19.67  
  3 Kenning, Caroline         10 HPSW-NM                21.26      20.64  
  4 Meyer-Hagen, Jewel        10 YMCA                   21.90      21.18  
  5 Jones, Suzanne            10 River Point            21.71      21.40  
  6 Sturdevant, Lee           10 YMCA                   22.86      21.42  
  7 Hanks, Sydney             10 FHCC-NM                24.28      21.96  
  8 Burke, Michelle D          9 Duke-NM                22.23      22.49  
  9 Robison, Kelsey            9 Tanoan                 21.23      22.63  
 10 Anderson, Emily           10 Rio Rancho             22.79      22.86  
 11 Seigel, Jenna              9 YMCA                   24.03      23.30  
 12 Lash, Madison              9 JCC                    23.46      23.75  
 13 McDowell, Caitlyn          9 DNSW                   24.33      25.24  
 14 Custer, Amanda            10 YMCA                   26.22      25.30  
 15 Packer, Ruby              10 JCC                    26.12      25.61  
 16 Jehle, Lauren              9 Tanoan                 26.61      26.70  
 17 Candelaria, Miranda        9 Los Lunas                 NT      27.42  
 18 Berkstresser, Melene       9 Sierra County-NM       26.83      27.71  
 19 McCormick, Rachel          9 Tanoan                 27.22      27.96  
 20 Cameron, Maya              9 YMCA                   26.30      30.36  
 21 Thibodeau, Kasey          10 YMCA                   31.14      30.74  
 22 Kmatz, Kellison           10 YMCA                   28.41      31.47  
 23 Apodaca, K-Ray            10 Sierra County-NM          NT      31.54  
 24 Walaszek, Willow~Haven     9 Rio Rancho             34.00      34.19  
 25 Schaff, Elizabeth          9 Rio Rancho             33.12      34.63  
 -- Marshall, Haley           10 DNSW                   36.84         DQ  
 -- Olivas, Sharissa           9 DNSW                      NT         DQ  
 
Event 42  Boys 9-10 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   19.01    7/8/2007 Caleb Meyer-Hagen, YMCA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer-Hagen, Caleb         9 YMCA                   19.05      19.01  
  2 Langsfeld, Jeremy         10 YMCA                   19.99      19.80  
  3 Korsan, Gavin              9 HPSW-NM                21.18      20.34  
  4 Kenning, Bradley          10 HPSW-NM                23.77      20.51  
  5 Billstrand, Tim           10 FHCC-NM                22.00      20.57  
  6 Holler, Magnus            10 LOBO                   22.36      20.83  
  7 Bruckman, Monty           10 YMCA                   20.22      21.24  
  8 Bruckner, Joe             10 FHCC-NM                22.30      21.50  
  9 Vinson, Whit               9 FHCC-NM                23.70      22.45  
 10 Zolyomi, Bence             9 YMCA                   23.17      22.58  
 11 Medley, Trinity            9 Rio Rancho             23.57      22.76  
 12 Burrows, Corey             9 Sierra County-NM       22.29      22.90  
 13 Seaver, Ethan              9 YMCA                   24.00      23.55  
 14 Wylie, Jesse              10 FHCC-NM                20.19      24.36  
 15 Ozakyol, Ellis            10 HPSW-NM                22.16      24.94  
 16 Rigg, Nolan               10 JCC                    32.33      31.61  
 -- Packer, Seth              10 JCC                    30.25         DQ  
 -- Baldonado, Kyle            9 DNSW                      NT         DQ  
 
Event 43  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   36.66   7/10/2005 Tess Lemon, TCA-                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Veseth, Hannah            11 HPSW-NM                38.86      38.64  
  2 Morrell, Olivia           12 Kirtland               45.04      41.00  
  3 Hightower, Hailey         11 River Point            42.00      41.83  
  4 Christiansen, Abigayle    11 YMCA                   43.75      42.12  
  5 Cullen, Nicole            11 DNSW                   43.50      42.19  
  6 Fox, Nicole               11 JCC                    43.10      42.72  
  7 Balthaser, Sara           12 FHCC-NM                44.30      43.03  
  8 Stanzione, Angelina       11 Socorro                44.16      43.16  
  9 Glass, Kaitlyn            12 River Point            43.74      43.36  
 10 Contreras, DamiAna        12 Socorro                43.99      43.73  
 11 Truelock, Lucie           11 FHCC-NM                44.38      44.65  
 12 Alwater, Tara             12 Unattached             44.09      45.36  
 13 Otts, Sarah               12 JCC                    45.18      46.42  
 14 Fox, Christina            11 JCC                    48.70      46.74  
 15 Burton, Elizabeth         11 Rio Rancho             48.59      46.89  
 16 Velott, Kayleigh          12 YMCA                   45.56      49.38  
 17 Jaramillo, Annie          11 Sierra County-NM       52.00      51.08  
 18 Begay, Jade               11 Silver City               NT      59.55  
 19 Garcia, Cypress           12 Los Lunas                 NT    1:00.05  
 20 Remillard, Chantal        12 Silver City               NT    1:03.61  
 -- Vargas, Candace           12 YMCA                 1:26.18         DQ  
 
Event 44  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   35.37   6/24/2001 Wesly Sjoholm, UNAT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holler, Dorian            11 LOBO                   37.36      38.02  
  2 Langsfeld, John Paul      12 YMCA                   41.27      39.55  
  3 Ulibarri-Saanchez, Jorda  12 Los Lunas              41.99      41.77  
  4 Vega-Reid, Jac J          11 Duke-NM                44.23      43.05  
  5 Laktasic, Kyle            12 HPSW-NM                42.09      43.20  
  6 Ozakyol, Addison          12 HPSW-NM                42.90      43.87  
  7 Burke, Brendan J          11 Duke-NM                43.09      44.13  
  8 Billstrand, Brian         12 FHCC-NM                44.50      44.39  
  9 Berling, Sammy            12 YMCA                   43.33      45.09  
 10 Hofner, Hans              12 Socorro                42.13      45.94  
 11 Apodaca, Greg             12 Sierra County-NM          NT      46.35  
 12 Glines, Chaz              12 Sierra County-NM       47.15      46.69  
 13 Hanson, Andrew            12 River Point            50.68      48.80  
 14 Dow, Seth                 11 Sierra County-NM       48.33      50.17  
 15 Glines, Scott             11 Sierra County-NM          NT      50.27  
 16 Hoffman, Colter           11 Tanoan                 52.87      51.45  
 17 Seaver, Mark              11 YMCA                   54.57      57.21  
 18 Flores, Ricardo           11 Socorro                   NT      58.81  
 19 Lorenzen, Jacob           11 YMCA                   59.37      59.68  
 -- Jackson, Bryce            12 FHCC-NM                   NT         DQ  
 -- Bushnell, Riley           12 FHCC-NM                45.13         DQ  
 -- Bolen, Forest             12 Sierra County-NM       57.21         DQ  
 
Event 45  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   1:13.65    7/9/2006 Gabriela Mackiw, CHARG-                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buser, Rachel             14 YMCA                 1:19.03    1:15.75  
      35.11   40.64                                                
  2 Krupiak, Shelby           14 Tanoan               1:19.46    1:16.80  
      36.89   39.91                                                
  3 Truelock, Amanda          13 FHCC-NM              1:23.17    1:19.38  
      36.81   42.57                                                
  4 McCallon, Dallas          13 FHCC-NM              1:23.98    1:24.78  
      40.14   44.64                                                
  5 Bruckner, Maggie          14 FHCC-NM              1:32.30    1:29.45  
      41.43   48.02                                                
  6 Johannes, Natalie         14 YMCA                 1:39.81    1:33.53  
      44.93   48.60                                                
  7 Kesner, Melanie           14 JCC                  1:34.89    1:35.10  
      44.21   50.89                                                
  8 McVeigh, Charlotte        14 YMCA                 1:37.70    1:35.50  
      46.53   48.97                                                
 -- Snapp, Andie              13 JCC                  1:59.90         DQ  
      52.25 1:05.06                                                
 
Event 46  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   1:14.13    7/9/2006 Damian Plancarte, KAC-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Elliot            14 Tanoan               1:20.90    1:16.19  
      35.42   40.77                                                
  2 Berling, Adam             14 YMCA                 1:15.00    1:16.72  
      36.28   40.44                                                
  3 Ulibarri-sanchez, Raymon  14 Los Lunas            1:19.44    1:17.87  
      36.47   41.40                                                
  4 Zibbon, Kyle              13 Chargers             1:28.06    1:18.98  
      37.21   41.77                                                
  5 Hanks, Jonah              13 FHCC-NM              1:30.78    1:30.51  
      42.31   48.20                                                
  6 Doughty, Matthew          14 YMCA                 1:48.59    1:49.85  
      51.88   57.97                                                
 -- Adair, Bobby              13 Rio Rancho           2:24.60         DQ  
    1:02.10 1:10.61                                                
 
Event 47  Women 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   1:11.71   6/24/2001 Dana Shedlosky, UNAT                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackiw, Gabriela          15 DNSW                 1:14.11    1:12.74  
      34.47   38.27                                                
  2 Higgs, Alyssa             17 Socorro              1:15.21    1:15.94  
      35.97   39.97                                                
  3 Mercier, Hannah           15 FHCC-NM              1:12.87    1:16.86  
      35.53   41.33                                                
  4 Brocato, Terisse          16 FHCC-NM              1:24.58    1:24.00  
      38.95   45.05                                                
  5 Burke, Victoria L         15 Duke-NM              1:33.15    1:29.31  
      42.17   47.14                                                
  6 Lein, Emily               15 JCC                  1:58.36    1:57.07  
      53.99 1:03.08                                                
  7 Berkstresser, Larissa     15 Sierra County-NM     2:03.94    2:02.66  
      57.40 1:05.26                                                
 
Event 48  Men 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   1:06.97   6/30/2002 Hess Yntema IV, KAC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooks, David             16 YMCA                 1:15.00    1:11.36  
      33.69   37.67                                                
  2 Stanzione, Gaetano        15 Socorro              1:14.38    1:11.80  
      33.26   38.54                                                
  3 Schwers, Clayton          16 JCC                  1:19.40    1:13.99  
      35.09   38.90                                                
  4 Frodgue, Niko             16 YMCA                 1:17.32    1:14.58  
      34.98   39.60                                                
  5 Langsfeld, Joel           16 YMCA                 1:16.27    1:15.01  
      34.49   40.52                                                
  6 Olona, Jason              16 JCC                  1:15.20    1:15.07  
      35.56   39.51                                                
  7 Lande, Benjamin           17 Silver City          1:20.00    1:21.22  
      37.56   43.66                                                
  8 Brown, Kurik              15 YMCA                 1:24.00    1:37.67  
      44.99   52.68                                                
 
Event 49  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   42.72   6/24/2001 Laura Burton                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fellows, Vickie           37 Tanoan                    NT      46.43  
  2 Demeter, Andrea           39 YMCA                      NT      49.73  
  3 Anderson, Amy             35 Rio Rancho                NT      55.83  
 
Event 49  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   40.44    7/8/2007 Suzanne Bruckner, FHCC-NM                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruckner, Suzanne         43 FHCC-NM                41.46      40.44  
  2 Burton, Laura             42 Rio Rancho             42.72      44.65  
  3 Otts, Diane               43 JCC                    35.54      48.74  
  4 Vinson, Diedra            40 Socorro                   NT      51.94  
  5 Hsu, Julia                43 YMCA                   56.30      55.84  
 
Event 49  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   38.17   7/10/2005 Tammy Wilson, FHCC-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlavin, Mary            47 HPSW-NM                47.21      44.00  
  2 Feng, C.J.                46 FHCC-NM                47.79      44.20  
 
Event 49  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   49.15   6/22/2003 Annette Thies, UNAT-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Seigel, Judy              54 YMCA                      NT         DQ  
 
Event 49  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   53.26    7/9/2006 Mary Grapentine, FHCC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grapentine, Mary          61 FHCC-NM                56.90      54.56  
 
Event 50  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   36.24    7/8/2007 John Bernhart, FHCC-NM                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernhart, John            38 FHCC-NM                   NT      36.24  
 
Event 50  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   31.33    7/8/2007 Gordy L Westerberg, Tanoan-                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westerberg, Gordy L       43 Tanoan                 35.11      31.33  
  2 Montoya, Dominic          43 FHCC-NM                   NT      36.00  
  3 Lee, Mark                 43 YMCA                   40.19      39.01  
 
Event 50  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   32.97    7/8/2007 Ron Meyer-Hagen, YMCA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer-Hagen, Ron          46 YMCA                   33.79      32.97  
  2 Wall, Robert              49 YMCA                   35.00      34.42  
 
Event 50  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   40.83    7/9/2006 Rick Pangborn, KAC-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pangborn, Richard         56 Kirtland               40.00      40.90  
 
Event 50  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   41.77    7/8/2007 Toby Smith, unattached-                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Toby               61 Unattached             40.00      41.77  
 
Event 51  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   1:18.11   6/24/2001 Tammy Clarke, UNAT                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruckner, Suzanne         43 FHCC-NM              1:28.41    1:37.09  
      45.74   51.35                                                
  2 Bennett, Kirsten          43 YMCA                 1:45.00    1:50.82  
      51.05   59.77                                                
 
Event 51  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   1:22.45    7/8/2007 Tammy Wilson, FHCC-NM                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Tammy             48 FHCC-NM              1:21.52    1:22.45  
      38.75   43.70                                                
 
Event 52  Men 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   1:12.68    7/8/2007 Daniel Paredes, FHCC-NM                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paredes, Daniel           22 FHCC-NM              1:15.00    1:12.68  
      34.02   38.66                                                
 
Event 52  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   1:04.68    7/9/2006 Shaun Burns, LOBO-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kiska, Dustin             25 Rio Rancho           1:15.25    1:14.08  
      34.75   39.33                                                
 
Event 52  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   1:14.57    7/8/2007 Tom Burke, Duke                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Tom                48 Duke-NM              1:12.14    1:14.57  
      36.23   38.34                                                
  2 Morrell, Steven           45 Kirtland             1:20.87    1:20.51  
      37.82   42.69                                                
 
Event 52  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   1:28.05   7/10/2005 Rick Pangborn, KAC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kesner, Byron             50 JCC                  1:30.50    1:34.56  
      44.01   50.55                                                
 
Event 52  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   1:28.53    7/8/2007 Richard Pangborn, Kirtland-                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pangborn, Richard         56 Kirtland             1:26.00    1:28.53  
      40.80   47.73                                                
 
Event 52  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
      Record:   1:34.94    7/8/2007 Toby Smith, unattached-                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Toby               61 Unattached           1:32.00    1:34.94  
      43.56   51.38                                                
 
Event 53  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   35.82   6/24/2002 Kristal Summers, LOBO-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Savanna             8 River Point            43.50      44.00  
  2 Baur, Maren                7 FHCC-NM                45.07      44.03  
  3 Olona, Erica               8 JCC                    48.36      46.00  
  4 Hofner, Stephanie          8 Socorro                53.09      50.26  
  5 O'Donnell, Mikelle         8 YMCA                   59.46      51.97  
  6 Bruckner, Kate             8 FHCC-NM              1:05.67      53.48  
  7 Baur, Sonja                6 FHCC-NM                   NT      59.57  
  8 Hofner, Valeria            8 Socorro              1:03.50      59.91  
  9 Burgett, Zoe               8 Tennis Club            59.87    1:00.88  
 10 Bernhart, Hannah           8 FHCC-NM              1:13.15    1:07.56  
 11 Key, Addison               6 River Point          1:28.00    1:15.45  
 12 Vinson, Garland            6 FHCC-NM              1:29.47    1:16.05  
 13 Meyer-Hagen, Audrey        5 YMCA                 1:32.65    1:18.53  
 
Event 54  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   33.88    7/9/2006 Duncan Lee, YMCA-                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turon, Wesley              7 Tanoan                 39.00      40.13  
  2 Stewart, Calvin            7 Tanoan                 53.11      43.53  
  3 Kesner, Isaac              8 JCC                    42.39      44.69  
  4 Sturdevant, Trey           8 YMCA                   44.66      44.92  
  5 Glines, Bo                 8 Sierra County-NM       43.96      47.97  
  6 Christman, Nicholas        8 DNSW                   48.71      48.73  
  7 McCartney, Thomas          8 Unattached             44.50      59.44  
  8 Gomez, Zachary             8 YMCA                 1:45.31    1:08.81  
 
Event 55  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   31.32   6/30/2002 Jennell Higgs, KAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stockton, Kara            10 YMCA                   31.09      31.62  
  2 Bushnell, Randi           10 FHCC-NM                33.64      32.50  
  3 Doyle, Mariah             10 Los Lunas              34.98      36.17  
  4 Ramirez, Jessica A        10 Duke-NM                37.28      36.41  
  5 Gorham, Anika              9 Tanoan                 38.50      37.01  
  6 Fellows, Adi              10 Tanoan                 38.05      37.35  
  7 Zanios, Talitha            9 Tanoan                 37.92      37.57  
  8 Sturdevant, Lee           10 YMCA                   41.98      38.50  
  9 Jones, Suzanne            10 River Point            38.84      38.78  
 10 Harris, Christine          9 HPSW-NM                44.23      39.18  
 11 Bunch, Kate               10 DNSW                   40.69      39.92  
 12 Green, Jessica             9 Rio Rancho             41.25      41.59  
 13 Robison, Kelsey            9 Tanoan                 42.58      42.17  
 14 Thibodeau, Kasey          10 YMCA                   49.29      42.30  
 15 Packer, Ruby              10 JCC                    42.49      42.61  
 16 Custer, Amanda            10 YMCA                   48.02      43.68  
 17 McCormick, Rachel          9 Tanoan                 45.60      44.51  
 18 Fotieo, Kirsten            9 Tanoan                 44.17      44.60  
 19 Seigel, Jenna              9 YMCA                   40.02      48.00  
 20 Kasiah, Jenny Sue         10 Sierra County-NM       49.66      51.89  
 21 Marshall, Haley           10 DNSW                 1:07.18    1:04.56  
 
Event 56  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   29.38   6/22/2003 Tristan Bennett, YMCA-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Duncan                9 YMCA                   28.95      29.80  
  2 Barnes, Sammy             10 Sierra County-NM       37.36      34.64  
  3 Stanopiewicz, Will         9 YMCA                   35.39      35.26  
  4 Meyer-Hagen, Caleb         9 YMCA                   37.00      36.62  
  5 Otts, Jack                10 JCC                    36.21      36.97  
  6 Billstrand, Tim           10 FHCC-NM                37.37      37.17  
  7 Zolyomi, Bence             9 YMCA                   38.10      37.42  
  8 Medley, Trinity            9 Rio Rancho             38.88      38.47  
  9 Burrows, Corey             9 Sierra County-NM       37.69      38.52  
 10 Kenning, Bradley          10 HPSW-NM                36.04      38.64  
 11 Bruckner, Joe             10 FHCC-NM                51.92      43.95  
 12 Vinson, Whit               9 FHCC-NM                43.98      46.82  
 13 Rigg, Nolan               10 JCC                    51.62      53.40  
 14 Packer, Seth              10 JCC                    57.97      54.94  
 
Event 57  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   58.50   6/22/2003 Ashleigh Coon, KAC-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stockton, Nicole          12 YMCA                 1:03.41    1:06.28  
      32.10   34.18                                                
  2 Fellows, Nee-ka           11 Tanoan               1:17.36    1:10.04  
      32.79   37.25                                                
  3 Morrell, Olivia           12 Kirtland             1:18.75    1:10.27  
      34.30   35.97                                                
  4 Otts, Sarah               12 JCC                  1:15.36    1:13.51  
      35.94   37.57                                                
  5 Contreras, JeriAna        12 Socorro              1:11.56    1:13.54  
      35.16   38.38                                                
  6 Seckler, Megan            11 HPSW-NM              1:16.49    1:14.38  
      36.09   38.29                                                
  7 Ediger, Emily             12 JCC                  1:15.33    1:15.46  
      36.45   39.01                                                
  8 Contreras, DamiAna        12 Socorro              1:13.75    1:16.66  
      36.10   40.56                                                
  9 Balthaser, Sara           12 FHCC-NM              1:28.10    1:18.52  
      37.61   40.91                                                
 10 Alwater, Tara             12 Unattached           1:16.00    1:18.56  
      37.48   41.08                                                
 11 Pheil-Pino, Tatiana       11 River Point          1:21.88    1:18.96  
      38.79   40.17                                                
 12 Stanzione, Angelina       11 Socorro              1:22.72    1:21.41  
      36.98   44.43                                                
 13 Fox, Nicole               11 JCC                  1:24.45    1:25.93  
      40.28   45.65                                                
 14 Garcia, Cypress           12 Los Lunas                 NT    1:45.93  
      50.34   55.59                                                
 
Event 58  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   55.63   6/30/2002 Lucio Lopez-Plancarte, KAC                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ulibarri-Saanchez, Jorda  12 Los Lunas            1:10.98    1:09.57  
      34.34   35.23                                                
  2 Billstrand, Brian         12 FHCC-NM              1:15.47    1:09.78  
      34.10   35.68                                                
  3 Tillery, Kris             12 Tanoan               1:10.44    1:10.67  
      36.29   34.38                                                
  4 Powers, Jake              11 HPSW-NM                   NT    1:13.67  
      35.81   37.86                                                
  5 Burke, Brendan J          11 Duke-NM              1:21.51    1:15.96  
      35.79   40.17                                                
  6 Laktasic, Kyle            12 HPSW-NM              1:17.10    1:17.81  
      36.88   40.93                                                
  7 Vega-Reid, Jac J          11 Duke-NM              1:18.43    1:22.24  
      39.07   43.17                                                
  8 Glines, Chaz              12 Sierra County-NM     1:28.88    1:24.80  
      40.93   43.87                                                
  9 Rigg, Tanner              12 JCC                  1:28.28    1:29.11  
      43.61   45.50                                                
 10 Bolen, Forest             12 Sierra County-NM     1:29.44    1:34.03  
      44.29   49.74                                                
 11 Glines, Scott             11 Sierra County-NM          NT    1:37.27  
      44.34   52.93                                                
 12 Seaver, Mark              11 YMCA                 1:53.10    1:44.61  
      48.38   56.23                                                
 13 Apodaca, Greg             12 Sierra County-NM     1:46.66    1:44.66  
      49.22   55.44                                                
 14 Flores, Ricardo           11 Socorro                   NT    1:54.34  
      52.96 1:01.38                                                
 
Event 59  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   57.19    7/8/2007 Kassie Cleto, Duke                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cleto, Kassie             14 Duke-NM                59.28      57.19  
      28.02   29.17                                                
  2 Vega-Reid, Mariah M       14 Duke-NM                57.75      59.10  
      28.27   30.83                                                
  3 Huber, Hannah             14 River Point          1:01.32    1:00.79  
      29.74   31.05                                                
  4 Heermann, Laura           13 YMCA                 1:04.20    1:05.36  
      32.30   33.06                                                
  5 Schmille, Natalie Janae   13 Tanoan               1:07.86    1:05.57  
      30.70   34.87                                                
  5 Giesler, Kaitlin          13 YMCA                 1:00.16    1:05.57  
      31.47   34.10                                                
  7 Cooper, Sydney            13 Tennis Club          1:07.42    1:06.89  
      32.22   34.67                                                
  8 Key, Bridget              14 River Point          1:05.93    1:07.17  
      31.78   35.39                                                
  9 Powers, Emily             14 HPSW-NM                   NT    1:10.27  
      34.04   36.23                                                
 10 Cullen, Chelsea           13 DNSW                 1:18.93    1:10.30  
      34.32   35.98                                                
 11 McCallon, Dallas          13 FHCC-NM              1:10.10    1:10.34  
      33.25   37.09                                                
 12 Wylie, Alexis             13 FHCC-NM              1:09.30    1:11.37  
      33.05   38.32                                                
 13 Kesner, Melanie           14 JCC                  1:11.99    1:12.70  
      34.01   38.69                                                
 14 Langsfeld, Candace        14 YMCA                 1:14.00    1:15.14  
      34.80   40.34                                                
 15 Swartz, Jessi             14 FHCC-NM              1:11.29    1:15.49  
      35.44   40.05                                                
 16 Stanopiewicz, Jenna       13 YMCA                 1:12.82    1:15.71  
      36.12   39.59                                                
 17 McVeigh, Charlotte        14 YMCA                 1:19.29    1:17.50  
      36.56   40.94                                                
 18 Vinson, Jordan            13 Socorro              1:18.97    1:20.57  
      36.95   43.62                                                
 19 Bruckner, Maggie          14 FHCC-NM              1:23.45    1:22.38  
 20 Barnes, Jasmine           13 Sierra County-NM     1:28.97    1:26.32  
      38.31   48.01                                                
 
Event 60  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   51.90   6/24/2001 Nate Rogers, LOBO-                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Tristan          14 YMCA                   52.34      53.21  
      25.38   27.83                                                
  2 Hanson, Elliot            14 Tanoan               1:01.10      57.22  
      27.51   29.71                                                
  3 Ulibarri-sanchez, Raymon  14 Los Lunas              58.10      57.46  
      27.63   29.83                                                
  4 Pleil-Pino, Gabriel       14 River Point            58.50      58.52  
      27.90   30.62                                                
  5 Zoltowski, Tim            14 Rio Rancho             59.63      59.92  
      27.46   32.46                                                
  6 Zibbon, Kyle              13 Chargers             1:06.05    1:00.32  
      28.42   31.90                                                
  7 Eker, Nick                13 Tanoan               1:05.19    1:02.84  
      30.04   32.80                                                
  8 Sargeant, Zach            13 LOBO                 1:08.78    1:04.42  
      30.66   33.76                                                
  9 Bruckman, Charles         13 YMCA                 1:05.85    1:05.25  
      31.03   34.22                                                
 10 Key, Cody                 13 River Point          1:10.77    1:10.05  
      33.58   36.47                                                
 11 Rigg, Brady               14 JCC                  1:10.94    1:10.44  
      33.59   36.85                                                
 12 Key, Brandon              13 River Point          1:10.59    1:10.46  
      33.04   37.42                                                
 13 Grant, Justin             14 Silver City               NT    1:18.60  
      34.77   43.83                                                
 14 Lovato, Shane             13 Los Lunas            1:16.47    1:19.24  
      37.20   42.04                                                
 15 Doughty, Matthew          14 YMCA                 1:17.41    1:23.93  
      36.97   46.96                                                
 16 Adair, Bobby              13 Rio Rancho           1:34.21    1:30.78  
      41.21   49.57                                                
 
Event 61  Women 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   57.78    7/8/2007 Gabriela Mackiw, DNSW                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackiw, Gabriela          15 DNSW                   58.47      57.78  
      28.08   29.70                                                
  2 Huber, Hayley             16 River Point            58.02      57.93  
      27.77   30.16                                                
  3 Higgs, Alyssa             17 Socorro              1:00.16      59.85  
      29.10   30.75                                                
  4 Higgs, Jennell            15 Socorro                59.00      59.98  
      28.92   31.06                                                
  5 Mercier, Hannah           15 FHCC-NM                57.69    1:00.02  
      28.51   31.51                                                
  6 Torrez, Jasmine           16 Unattached           1:08.00    1:02.77  
      29.66   33.11                                                
  7 Hightower, Rylie          15 River Point          1:01.01    1:03.08  
      29.69   33.39                                                
  8 Wylie, Jennifer           16 FHCC-NM              1:06.78    1:04.00  
      30.22   33.78                                                
  9 Frodgue, Jazmyne          15 YMCA                 1:12.82    1:06.78  
      31.92   34.86                                                
 10 Burke, Victoria L         15 Duke-NM              1:04.83    1:09.57  
      33.43   36.14                                                
 11 Vatuone, Theresa          15 FHCC-NM              1:11.97    1:11.54  
      34.22   37.32                                                
 
Event 62  Men 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   50.13    7/8/2007 Kalani Kaula, YMCA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaula, Kalani             15 YMCA                   50.40      50.13  
      24.52   25.61                                                
  2 Wilber, Mark Q            18 Tanoan                 55.50      51.34  
      25.22   26.12                                                
  3 Kupferer, Zak A           17 Tanoan                 54.59      51.71  
      24.40   27.31                                                
  4 Lovato, Zachary           18 Los Lunas              51.74      51.72  
      24.89   26.83                                                
  5 Bennett, Trevor           16 YMCA                   52.00      52.58  
      25.37   27.21                                                
  6 Zoltowski, PJ             16 Rio Rancho             58.57      54.71  
      25.19   29.52                                                
  7 Hagg, Mickey              16 YMCA                   55.96      54.84  
      25.96   28.88                                                
  8 Burdge, Colin             17 YMCA                      NT      58.97  
  9 Baker, Yazik              18 Socorro                58.62      59.78  
      29.11   30.67                                                
 10 Stanzione, Gaetano        15 Socorro              1:00.91    1:00.34  
      28.28   32.06                                                
 11 Olona, Jason              16 JCC                  1:03.61    1:01.55  
      29.52   32.03                                                
 12 Engler, Scott             18 Socorro                58.90    1:01.88  
      29.85   32.03                                                
 13 Lande, Benjamin           17 Silver City          1:00.01    1:03.66  
      29.52   34.14                                                
 14 Vinson, Derrick           15 Socorro              1:12.47    1:10.93  
      33.30   37.63                                                
 15 Romero, Randall           15 Socorro              1:09.86    1:11.07  
      32.90   38.17                                                
 16 Gonzales, Louis           15 YMCA                      NT    1:15.43  
      35.50   39.93                                                
 17 Brown, Kurik              15 YMCA                 1:21.00    1:21.79  
      37.34   44.45                                                
 
Event 63  Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   1:00.26   6/24/2001 Suzy Wulf, UNAT                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lydick, Katie             20 Tanoan               1:09.99    1:01.70  
      29.66   32.04                                                
 
Event 63  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   1:16.22    7/8/2007 Beth Robison, Tanoan-                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robison, Beth             34 Tanoan               1:20.00    1:16.22  
      36.87   39.35                                                
 
Event 63  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   1:07.23    7/9/2006 Lisa Denison, HPS-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cameron, Andrea           36 YMCA                      NT    1:15.07  
      35.41   39.66                                                
 
Event 63  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   1:10.70    7/8/2007 Laura Turon, Tanoan-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turon, Laura              42 Tanoan               1:15.00    1:10.70  
      33.92   36.78                                                
  2 Bennett, Kirsten          43 YMCA                 1:25.00    1:24.14  
      38.96   45.18                                                
 
Event 63  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   1:03.70   7/10/2005 Tammy Wilson, FHCC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlavin, Mary            47 HPSW-NM              1:16.73    1:16.78  
      35.84   40.94                                                
  2 Feng, C.J.                46 FHCC-NM              1:22.50    1:19.37  
      38.34   41.03                                                
  3 Hofner, Berta             45 Socorro                   NT    2:14.49  
    1:06.40 1:08.09                                                
 
Event 64  Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   50.66   6/22/2003 Ian Phillips, LM-                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paredes, Daniel           22 FHCC-NM                55.00      56.14  
      27.02   29.12                                                
  2 Dutton, Marshall          24 Unattached             57.00      57.00  
      26.95   30.05                                                
 
Event 64  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   51.31    7/9/2006 Shaun Burns, LOBO-                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Summer          27 LOBO                 1:00.00      59.34  
      28.81   30.53                                                
 
Event 64  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   51.78   6/24/2001 Joseph Parmoon, UNAT-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernhart, John            38 FHCC-NM                   NT    1:04.49  
      30.47   34.02                                                
 
Event 64  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   53.47    7/8/2007 Jonathan Berry, YMCA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berry, Jonathan           41 YMCA                   54.50      53.47  
      25.77   27.70                                                
  2 McKee, Steve              43 Unattached             54.07      53.60  
      26.13   27.47                                                
  3 Custer, Jonathan          44 YMCA                      NT    1:00.18  
      28.67   31.51                                                
  4 Lee, Mark                 43 YMCA                 1:04.25    1:02.25  
      30.10   32.15                                                
 
Event 64  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   59.50    7/8/2007 Tom Burke, Duke                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Tom                48 Duke-NM                58.64      59.50  
      29.06   30.44                                                
  2 Meyer-Hagen, Ron          46 YMCA                 1:01.00    1:00.10  
      28.45   31.65                                                
 
Event 64  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   54.92   6/22/2003 Eric Phillips, UNAT-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kesner, Byron             50 JCC                  1:05.60    1:15.01  
      35.39   39.62                                                
 
Event 64  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
      Record:   1:10.93   7/10/2005 Hank Miller, LOBO-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Toby               61 Unattached                NT    1:21.32  
      36.88   44.44                                                
 
Event 65  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   16.86    7/9/2006 Dana Turon, TST-                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Savanna             8 River Point            21.62      23.31  
  2 Olona, Erica               8 JCC                    25.51      23.51  
  3 Baur, Maren                7 FHCC-NM                23.30      25.54  
  4 Key, August                7 River Point            27.91      26.28  
  5 Rigg, Sydney               8 JCC                    30.72      29.87  
  6 Anderson, Geneva K         7 Duke-NM                   NT      32.45  
  7 Burgett, Zoe               8 Tennis Club            37.03      38.16  
  8 Baur, Sonja                6 FHCC-NM                   NT      47.85  
 
Event 66  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   17.62    7/9/2006 Duncan Lee, YMCA-                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turon, Wesley              7 Tanoan                 18.10      17.95  
  2 Stewart, Calvin            7 Tanoan                 22.28      22.96  
  3 Sturdevant, Trey           8 YMCA                   23.81      22.99  
  4 Kesner, Isaac              8 JCC                    29.07      28.68  
  5 Glines, Bo                 8 Sierra County-NM       26.96      30.30  
  6 Hoffman, Chase             7 Tanoan                    NT      30.88  
  7 Robison, Gage              7 Tanoan                 27.36      32.05  
 -- Baca, Zechariah            5 YMCA                 1:20.42         DQ  
 
Event 67  Girls 9-10 25 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   15.77   6/22/2003 Michell Howell, YMCA-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer-Hagen, Jewel        10 YMCA                   15.53      16.27  
  2 St. John, Gilly Bean       9 Tanoan                 17.51      16.68  
  3 Burke, Michelle D          9 Duke-NM                18.30      17.05  
  4 Ramirez, Jessica A        10 Duke-NM                   NT      17.46  
  5 Bushnell, Randi           10 FHCC-NM                21.62      17.51  
  6 Turon, Dana                9 Tanoan                    NT      17.60  
  7 Montoya, Samantha         10 FHCC-NM                18.25      17.66  
  8 Schlavin, Michelle        10 HPSW-NM                17.57      17.87  
  9 Rivenbark, Ellie           9 HPSW-NM                17.75      18.30  
 10 Hightower, Kaycee          9 River Point            19.00      18.47  
 11 Doyle, Mariah             10 Los Lunas              16.66      19.29  
 12 Hanks, Sydney             10 FHCC-NM                21.40      19.83  
 13 Fellows, Adi              10 Tanoan                 20.14      19.88  
 14 Anderson, Emily           10 Rio Rancho             24.09      19.92  
 15 McDowell, Caitlyn          9 DNSW                   21.15      20.75  
 16 Seigel, Jenna              9 YMCA                   20.61      20.83  
 17 Kenning, Caroline         10 HPSW-NM                21.07      21.47  
 18 Robison, Kelsey            9 Tanoan                 21.32      21.50  
 19 Lash, Madison              9 JCC                       NT      21.51  
 20 Bunch, Kate               10 DNSW                   24.68      21.97  
 21 Fotieo, Kirsten            9 Tanoan                 23.53      23.86  
 22 Berkstresser, Melene       9 Sierra County-NM       29.28      29.46  
 
Event 68  Boys 9-10 25 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   15.27    7/8/2007 Duncan Lee, YMCA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Duncan                9 YMCA                   16.01      15.27  
  2 Bruckman, Monty           10 YMCA                   14.71      16.27  
  3 Barnes, Sammy             10 Sierra County-NM       19.23      18.21  
  4 Stanopiewicz, Will         9 YMCA                   18.07      18.70  
  5 Burrows, Corey             9 Sierra County-NM       19.73      18.90  
  6 Langsfeld, Jeremy         10 YMCA                   20.23      19.69  
  7 Otts, Jack                10 JCC                    19.63      19.72  
  8 Johannes, Seth             9 YMCA                   18.67      20.66  
  9 Wylie, Jesse              10 FHCC-NM                24.40      21.10  
 10 Ozakyol, Ellis            10 HPSW-NM                21.53      21.90  
 11 Medley, Trinity            9 Rio Rancho             21.57      22.87  
 12 Bruckner, Joe             10 FHCC-NM                24.90      24.31  
 13 Seaver, Ethan              9 YMCA                   25.17      25.61  
 14 Vinson, Whit               9 FHCC-NM                27.80      25.72  
 15 Dubiskas, Shawn           10 Silver City               NT      29.40  
 16 Rodriguez, Christian       9 YMCA                   51.17      40.55  
 
Event 69  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   29.86   6/22/2003 Ashleigh Coon, KAC-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stockton, Nicole          12 YMCA                   31.92      34.85  
  2 Christiansen, Abigayle    11 YMCA                   36.76      35.59  
  3 Fellows, Nee-ka           11 Tanoan                 38.59      36.30  
  4 Candelaria, Marissa       12 Los Lunas              36.22      37.35  
  5 Parra, Samantha           11 River Point               NT      38.11  
  6 Contreras, JeriAna        12 Socorro                38.91      38.80  
  7 Truelock, Lucie           11 FHCC-NM                42.87      40.36  
  8 Otts, Sarah               12 JCC                    41.48      41.91  
  9 Pheil-Pino, Tatiana       11 River Point            41.00      42.50  
 10 Velott, Kayleigh          12 YMCA                   48.37      44.21  
 11 Fox, Christina            11 JCC                    47.65      51.43  
 -- Ediger, Emily             12 JCC                    42.68         DQ  
 
Event 70  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   29.62   6/24/2001 Wesly Sjoholm, UNAT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jehle, Stephen            12 Tanoan                 36.58      33.82  
  2 Ozakyol, Addison          12 HPSW-NM                38.10      35.72  
  3 Langsfeld, John Paul      12 YMCA                   37.61      37.19  
  4 Ulibarri-Saanchez, Jorda  12 Los Lunas              37.15      38.79  
  5 Billstrand, Brian         12 FHCC-NM                39.25      40.52  
  6 Dow, Seth                 11 Sierra County-NM       42.28      41.24  
  7 Hofner, Hans              12 Socorro                   NT      51.07  
  8 Rigg, Tanner              12 JCC                    52.76      52.88  
 
Event 71  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   29.27    7/9/2006 Michelle M Howell, YMCA-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Michelle M        14 YMCA                   28.62      29.40  
  2 Cleto, Kassie             14 Duke-NM                30.26      29.58  
  3 Rising, Carmen            14 Tanoan                 31.43      31.03  
  4 Buser, Rachel             14 YMCA                   33.07      31.27  
  5 Olona, Sarah              14 JCC                    31.66      31.52  
  6 Krupiak, Shelby           14 Tanoan                 32.83      32.07  
  7 Cooper, Sydney            13 Tennis Club            34.75      35.20  
  8 Johannes, Natalie         14 YMCA                   40.80      35.90  
  9 McCallon, Dallas          13 FHCC-NM                38.10      36.60  
 10 Langsfeld, Candace        14 YMCA                   36.09      36.94  
 11 Sparks, Brittany T        14 Duke-NM                37.21      37.37  
 12 Truelock, Amanda          13 FHCC-NM                35.91      37.43  
 13 Wylie, Alexis             13 FHCC-NM                36.50      38.37  
 14 Cullen, Chelsea           13 DNSW                   38.80      39.53  
 15 Bruckner, Maggie          14 FHCC-NM                41.52      39.83  
 16 Stanopiewicz, Jenna       13 YMCA                   39.87      39.88  
 17 Swartz, Jessi             14 FHCC-NM                40.03      43.25  
 
Event 72  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   26.95    7/9/2006 Kalani Kaula, YMCA-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pleil-Pino, Gabriel       14 River Point            27.30      27.60  
  2 Zoltowski, Tim            14 Rio Rancho             29.22      28.92  
  3 Ulibarri-sanchez, Raymon  14 Los Lunas              28.97      29.27  
  4 Bruckman, Charles         13 YMCA                   32.07      31.10  
  5 Eker, Nick                13 Tanoan                 32.54      32.16  
  6 Maxey, Ryan               13 Tanoan                 33.55      33.33  
  7 Johannes, Karl            13 YMCA                   38.67      33.72  
  8 Sargeant, Zach            13 LOBO                   35.08      34.06  
  9 Mackiw, Mitch             13 DNSW                   35.15      36.36  
 10 Hanks, Jonah              13 FHCC-NM                39.90      37.12  
 -- Yancy, Austin             13 DNSW                   39.34         DQ  
 
Event 73  Women 15-18 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   28.54    7/8/2007 Allie Bryson, Tanoan-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryson, Allie             18 Tanoan                 30.46      28.54  
  2 Higgs, Jennell            15 Socorro                28.00      29.12  
  3 Golliher, Nicole          15 Tanoan                 31.10      30.51  
  4 Hightower, Rylie          15 River Point            31.36      31.42  
  5 Engler, Nikki             15 Socorro                31.50      31.75  
  6 Bradford, Chelsea         17 FHCC-NM                32.43      31.98  
  7 Brocato, Terisse          16 FHCC-NM                32.00      32.26  
  8 Huber, Hayley             16 River Point            31.77      32.86  
  9 Frodgue, Jazmyne          15 YMCA                   35.29      35.57  
 10 Burke, Victoria L         15 Duke-NM                34.28      35.96  
 11 Trujillo, Samantha        15 Sierra County-NM       35.00      36.53  
 12 Vatuone, Theresa          15 FHCC-NM                38.99      39.26  
 13 Price, Amber              15 River Point            43.08      41.15  
 14 Lein, Emily               15 JCC                    45.00      45.36  
 
Event 74  Men 15-18 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   25.06    7/8/2007 Zak A Kupferer, Tanoan-                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupferer, Zak A           17 Tanoan                 25.89      25.06  
  2 Kaula, Kalani             15 YMCA                   26.50      25.78  
  3 Bennett, Trevor           16 YMCA                   27.16      26.15  
  4 Lovato, Zachary           18 Los Lunas              26.88      26.59  
  5 Langsfeld, Joel           16 YMCA                   27.91      27.52  
  6 Burdge, Colin             17 YMCA                      NT      27.99  
  7 Hagg, Mickey              16 YMCA                   28.50      28.29  
  8 Zoltowski, PJ             16 Rio Rancho             30.08      28.53  
  9 Frodgue, Niko             16 YMCA                   32.27      28.69  
 10 Schwers, Clayton          16 JCC                    28.26      28.85  
 11 Jackson, Matt             18 FHCC-NM                26.78      29.19  
 12 Lorenzen, Luke            15 YMCA                   28.05      30.56  
 13 Olona, Jason              16 JCC                    30.70      31.34  
 14 Gonzales, Louis           15 YMCA                      NT      44.90  
 
Event 75  Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   30.34   7/24/2001 Allison Yula, UNAT-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lydick, Katie             20 Tanoan                 38.99      31.48  
 
Event 75  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   34.22    7/9/2006 Lisa Denison, HPS-                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cameron, Andrea           36 YMCA                      NT      43.26  
 
Event 75  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   30.95   7/24/2001 Tammy Clark, UNAT                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turon, Laura              42 Tanoan                 38.00      36.77  
  2 Bruckner, Suzanne         43 FHCC-NM                39.06      39.37  
  3 Hsu, Julia                43 YMCA                   56.92      51.92  
 
Event 75  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   31.67    7/9/2006 Tammy Wilson, FHCC-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Tammy             48 FHCC-NM                31.69      32.30  
 
Event 76  Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   27.76   7/10/2005 Joshua Curtis, KAC-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutton, Marshall          24 Unattached             32.00      28.76  
 
Event 76  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   28.00    7/8/2007 Dustin Kiska, Rio Rancho-                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kiska, Dustin             25 Rio Rancho             29.08      28.00  
  2 Williams, Summer          27 LOBO                   32.00      32.15  
 
Event 76  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   27.20    7/8/2007 Steve McKee, unattached-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKee, Steve              43 Unattached             27.52      27.20  
  2 Westerberg, Gordy L       43 Tanoan                 31.11      28.45  
  3 Montoya, Dominic          43 FHCC-NM                30.26      30.73  
 
Event 76  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
      Record:   29.96   6/22/2003 Scott Tuttle, RRDS-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morrell, Steven           45 Kirtland               33.26      32.65  
  2 Wall, Robert              49 YMCA                   35.00      34.34