Licensed to Sundance Aq. Assoc. Champ Meet                Hy-Tek's Meet Manager
                  Sundance Finals - July 21, 2007 - 7/21/2007                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:19.83    7/1/1989 TANOAN                                     
                         E BENSON, J STRETZ, A FOGEL, N FRANCHINI          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 HIGHPOINT                                                   1:24.29  
     1) Hedrick, Isabella 7             2) Long, Sophie 8                 
     3) Rivenbark, Ellie 8              4) Fortin, Hailey 8               
  2 YMCA DOLPHINS                                               1:25.14  
     1) O'Donnell, Mikelle 7            2) Meyer-Hagen, Claire 7          
     3) Reeves, Raegan 6                4) Anslover, Jamie 8              
  3 TCA                                                         1:27.19  
     1) Gonzales, Paolina 7             2) Heflin, Katie 6                
     3) Leggott, Allison 8              4) Fleddermann, Kathryn 8         
  4 TANOAN SWIM TEAM                                            1:27.49  
     1) McCormick, Rachel 8             2) Allen, Sarah Margaret 8        
     3) Zanios, Talitha 8               4) Gomez, Grace 7                 
  5 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         1:27.85  
     1) Martinez, Aleah 8               2) Stucker, Kayli 8               
     3) Jones, Savannah 8               4) Jones, Nicolette 8             
  6 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     1:28.56  
     1) Wyant, Meredith 8               2) Lash, Madison 8                
     3) Olona, Erica 8                  4) Wyant, Madeline 8              
  7 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     1:33.26  
     1) Stansbery, RaeLeigh 7           2) Bruckner, Kate 8               
     3) Baur, Maren 7                   4) Haynes, Katie 8                
       46.33    46.93                                                      
  8 ALBUQUERQUE COUNTRY CLUB                                    1:48.05  
     1) Collins, Isabel 7               2) Raby, Lizzy 8                  
     3) Bauer, Gabriella 8              4) Taylor, Lily 7                 
       56.71    51.34                                                      
  9 LOS LUNAS STINGRAYS                                         1:49.45  
     1) Torrez, Amanda 7                2) McCleary, Kiley 7              
     3) Lucero, Hanna-Marie 8           4) Gallegos, DeAndria 8           
 10 BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                  1:51.50  
     1) Torres, Mikayla 8               2) Ulibarri, Alexis 8             
     3) Aguirre, Pilar 6                4) Benavidez, Joelle 8            
     1:02.41    49.09                                                      
 11 DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                               1:53.69  
     1) Romero, Lauren 8                2) Houliston, Clare 7             
     3) Webster, Hailey 8               4) Garcia, Deana 8                
 12 CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                  2:02.35  
     1) Boren, Kylie 6                  2) Gabaldon, Ashley 7             
     3) Salinas, Haley 7                4) Cook, Hannah 8                 
       59.12  1:03.23                                                      
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:14.16    7/3/2001 YMCA                                       
                         T BENNETT, A BERLING, I GOULART, G BILL           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 TANOAN SWIM TEAM                                            1:18.53  
     1) Willingham, Landon 8            2) Watson, Lucas 8                
     3) Turon, Wesley 7                 4) Stewart, Calvin 7              
  2 HIGHPOINT                                                   1:25.92  
     1) Jordan, Spencer 8               2) Schoepke, Cole 8               
     3) Sullivan, Ben 7                 4) Weeks, Ryan 8                  
  3 YMCA DOLPHINS                                               1:30.44  
     1) Thibodeau, Tyler 7              2) Sturdevant, Trey 7             
     3) Rivas, Rory 8                   4) Vernon, Trenton 8              
  4 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         1:34.83  
     1) Davis, Brandon 8                2) Leachman, Mason 7              
     3) Harlan, Joshua 6                4) Perez, Corey 8                 
  5 DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                               1:39.54  
     1) Barsun, Solomon 8               2) Christman, Nicholas 8          
     3) Parmoon, Ben 8                  4) Hebner, Evan 7                 
  6 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     1:52.24  
     1) Ramirez, Abraham 6              2) Aragon, Isaac 8                
     3) Kesner, Isaac 8                 4) Lash, Ethan 5                  
  7 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     1:53.45  
     1) Cauwels, David 8                2) Harrington, Mark 8             
     3) Larson, Thor 7                  4) Christiansen, Jack 8           
  8 BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                  2:08.01  
     1) Chavez, Izaiah 8                2) Peters, Brady 5                
     3) Miller, Jeffery 7               4) Benavidez, Kade 5              
  9 CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                  2:38.11  
     1) Byndas, John 7                  2) Todd, Tyler 7                  
     3) Mendoza, Dalton 7               4) Sheffield, Adam 6              
 -- MIDTOWN MARLINS                                                  DQ  
     1) Lewallen, Brennan 8             2) Pilon, Ben 7                   
     3) Atkins, Ryan 8                  4) Chavez, Anthony 8              
 -- SIERRA COUNTY SWIM TEAM                                          DQ  
 -- ALBUQUERQUE COUNTRY CLUB                                         DQ  
     1) Walker, Hart 7                  2) Walinsky, Sam 7                
     3) Ransom, Max 8                   4) Schlegel, Cruz 8               
 -- LOS LUNAS STINGRAYS                                              DQ  
     1) Risso, Gino 8                   2) Lupi, Mitchell 8               
     3) Onsae, Tony 6                   4) Lupi, Randall 6                
 
Event 3  Girls 9-10 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:06.14   7/27/2003 YMCA                                       
                         K GIESLER, K DOBSON, M HOWELL, L HEERMAN          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 HIGHPOINT                                                   1:08.01  
     1) Talbert, Emma 10                2) Mohns, Kyra 10                 
     3) Schlavin, Michelle 10           4) Zellner, Shelby 10             
       38.29    29.72                                                      
  2 YMCA DOLPHINS                                               1:08.16  
     1) Sturdevant, Lee 10              2) Stockton, Kara 10              
     3) Meyer-Hagen, Jewel 10           4) Stockton, Abby 9               
       37.67    30.49                                                      
  3 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         1:10.98  
     1) Jackson-Sagredo, Andrea 10      2) Jones, Suzanne 10              
     3) Whitezell, Harlee 10            4) Parra, Samantha 10             
       39.46    31.52                                                      
  4 TANOAN SWIM TEAM                                            1:13.28  
     1) Fellows, Adi 9                  2) Robison, Kelsey 9              
     3) St. John, Gilly Bean 9          4) Gorham, Anika 9                
       42.04    31.24                                                      
  5 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     1:14.59  
     1) Leuenberger, Samantha 10        2) Baca, Arianna 9                
     3) Reimholz, Bailey 10             4) Aragon, Christine 10           
       41.12    33.47                                                      
  6 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     1:15.93  
     1) Cauwels, Emily 10               2) Ellis, Emily 10                
     3) Montoya, Samantha 10            4) Hanks, Sydney 10               
       43.01    32.92                                                      
  7 DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                               1:19.69  
     1) Barsun, Heidi 10                2) Grace, Daniel-Hannah 9         
     3) McDowell, Caitlyn 9             4) Ripley, Kate 9                 
       42.57    37.12                                                      
  8 LOS LUNAS STINGRAYS                                         1:20.20  
     1) Kerns, Moriah 10                2) Candelaria, Miranda 9          
     3) Doyle, Mariah 10                4) Mahan, Korinna 10              
       45.55    34.65                                                      
  9 CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                  1:20.23  
     1) Cook, McKenzie 10               2) Spooner, Tristen 9             
     3) Fenton, Madison 10              4) Pazand, Julia 10               
       41.32    38.91                                                      
 10 TCA                                                         1:23.54  
     1) Stranko, Adelia 10              2) Sommers, Lila 9                
     3) Burton, Natalie 10              4) Kienzle, Grace 10              
       52.69    30.85                                                      
 11 ALBUQUERQUE COUNTRY CLUB                                    1:24.43  
     1) Fidel, Libby 9                  2) Walinsky, Maia 10              
     3) Reinhart, Temple 9              4) Raby, Mia 10                   
       46.57    37.86                                                      
 12 BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                  1:28.18  
     1) Forde, Mariah 9                 2) Hospelhorn, Merry 10           
     3) Aguirre, Reyna 10               4) Baca, Maggie 10                
       48.54    39.64                                                      
 13 MIDTOWN MARLINS                                             1:29.54  
     1) Gonzales, Abby 9                2) Green, Claire 9                
     3) Herring, Liz 10                 4) Shiels, Suzanne 8              
       54.95    34.59                                                      
 14 RIO RANCHO DESERT SHARKS                                    1:34.88  
     1) Millsap, Rylli 8                2) Anderson, Emily 10             
     3) Swafford, Raylin 10             4) Adame, Celina 9                
       50.70    44.18                                                      
 -- SIERRA COUNTY SWIM TEAM                                          NS  
     1) Kasiah, Jenny Sue 10            2) Berkstresser, Melene 9         
     3) Rose, Hayley 9                  4) Dougherty, Skylar 10           
 
Event 4  Boys 9-10 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:04.77   7/27/2003 YMCA                                       
                         A BERLING, I GOULART, T BENNETT, I BROOKS         
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA DOLPHINS                                               1:09.03  
     1) Zolyomi, Bence 9                2) Langsfeld, Jeremy 10           
     3) Bruckman, Monty 10              4) Retter, Michael 10             
       38.68    30.35                                                      
  2 HIGHPOINT                                                   1:09.86  
     1) Kenning, Bradley 10             2) Korsan, Gavin 9                
     3) Sullivan, Jack 10               4) Deprest, Michael 10            
       38.47    31.39                                                      
  3 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         1:17.38  
     1) Clifford, Troy 9                2) Jones, Quentin 10              
     3) Johnston, Dylan 10              4) Martinez, Marquez 10           
       42.19    35.19                                                      
  4 TANOAN SWIM TEAM                                            1:17.59  
     1) Pratt, Andrew 10                2) Westerberg, Michael 9          
     3) Wrege, Grant 10                 4) Waterman, Austin 9             
       45.39    32.20                                                      
  5 LOS LUNAS STINGRAYS                                         1:18.38  
     1) Lardner, Ryan 10                2) Campos, Adrian 10              
     3) Campos, Andres 9                4) Risso, Dante 10                
       40.22    38.16                                                      
  6 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     1:23.38  
     1) Wylie, Jesse 10                 2) Bruckner, Joe 10               
     3) Vinson, Whit 9                  4) Billstrand, Tim 10             
       47.32    36.06                                                      
  7 TCA                                                         1:24.90  
     1) Heflin, Isaac 10                2) Wynn, Clay 10                  
     3) Pierotti, Philip 10             4) Miller, Gavin 9                
       44.81    40.09                                                      
  8 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     1:26.48  
     1) Bernardone, Louis 10            2) Halsey, Connor 10              
     3) Otts, Jack 9                    4) Allen, Sean 9                  
       47.25    39.23                                                      
  9 DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                               1:27.39  
     1) Giron-Norton, Branen 10         2) Casaus, Jack 9                 
     3) Rorem, Joey 9                   4) Dekker, Luke 10                
       47.74    39.65                                                      
 10 ALBUQUERQUE COUNTRY CLUB                                    1:28.04  
     1) Schlegel, Will 10               2) Gilbert, Brock 9               
     3) Fidel, Hurley 10                4) Weingartner, James 9           
       59.20    28.84                                                      
 11 MIDTOWN MARLINS                                             1:29.42  
     1) Theoret, Octavian 9             2) Grant, Ethan 9                 
     3) Kelly, Nick 10                  4) Chavez, Charles 10             
       55.25    34.17                                                      
 12 CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                  1:32.13  
     1) Moore, Kyle 9                   2) Salazar, Javier 10             
     3) Salazar, Santiago 9             4) Hamic, Will 9                  
       49.84    42.29                                                      
 13 RIO RANCHO DESERT SHARKS                                    1:58.44  
     1) Cogburn, Jordan 6               2) Medley, Trinity 9              
     3) Cogburn, Aaron 9                4) O'Hara, Ryan 8                 
       56.85  1:01.59                                                      
 -- SIERRA COUNTY SWIM TEAM                                          DQ  
     1) Burrows, Corey 9                2) Glines, Scott 10               
     3) Barnes, Sammy 10                4) Glines, Bo 8                   
       42.40    33.42                                                      
 -- BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                       DQ  
     1) Miller, Johnathon 8             2) Brads, Andrew 10               
     3) Robare, Cameron 9               4) Chavez, Emmanuel 10            
       56.53    43.86                                                      
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 2:07.26   7/24/2005 YMCA DOLPHINS, YMCA                        
                         K Giesler, R Buser, M Howell, L Heerman           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 TCA                                                         2:13.94  
     1) Mike, Aanika 12                 2) McSorley, Meaghan 11           
     3) Cooper, Sydney 12               4) Burton, Madison 12             
       36.22    36.44    33.34    27.94                                    
  2 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     2:14.84  
     1) Sluder, Sarah 12                2) Harrington, Meredith 12        
     3) Wylie, Alexis 12                4) McCallon, Dallas 12            
       39.74    33.51    32.40    29.19                                    
  3 HIGHPOINT                                                   2:19.55  
     1) Schunk, Hattie 12               2) Veseth, Hannah 11              
     3) Harris, Elizabeth 12            4) Seckler, Megan 11              
       35.98    37.01    35.07    31.49                                    
  4 DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                               2:24.71  
     1) Rose, Rachel 11                 2) Casaus, Kait 12                
     3) Ripley, Josie 12                4) Cullen, Nicole 11              
       42.01    36.34    40.26    26.10                                    
  5 TANOAN SWIM TEAM                                            2:27.16  
     1) Supple, Michaela 12             2) Kline, Kendall 12              
     3) Fellows, Nee-ka 11              4) Rubin, Sydney 12               
       36.40    40.93    40.62    29.21                                    
  6 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     2:28.11  
     1) Roveto, Lauren 12               2) Fox, Nicole 11                 
     3) Otts, Sarah 12                  4) Ediger, Emily 12               
       37.12                      32.88                                    
  7 YMCA DOLPHINS                                               2:28.23  
     1) Velott, Kayleigh 12             2) Christiansen, Abigayle 11      
     3) Stockton, Nicole 12             4) Rodriguez, Mikaila 12          
       37.68    41.79    32.64    36.12                                    
  8 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         2:29.27  
     1) Glass, Kaitlyn 12               2) Hightower, Hailey 11           
     3) Talmadge, Arianna 12            4) Hugg, Daryan 11                
       38.33    42.15    37.93    30.86                                    
  9 LOS LUNAS STINGRAYS                                         2:30.30  
     1) Candelaria, Marissa 11          2) Hampton, Sophia 11             
     3) Martinez, Jolene 11             4) D'Arcangeli, Kaitlyn 12        
       36.15    42.17    38.58    33.40                                    
 10 CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                  2:39.25  
     1) House, Cassie 12                2) Mendoza, Page 11               
     3) Huerta, Nica 12                 4) Tafoya, Vanessa 12             
       34.47    12.76  1:19.07    32.95                                    
 11 SOCORRO STINGRAYS                                           2:42.05  
     1) Contreras, DamiAna 12           2) Stanzione, Angelina 11         
     3) Contreras, JeriAna 12           4) Malone, Mary 12                
       42.89    43.47    37.69    38.00                                    
 12 BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                  3:01.70  
     1) Giles, Hailey 11                2) Graves-Peralta, Heather 11     
     3) Brads, Kennedy 11               4) Thompson, Amber 12             
     1:36.93  1:24.77                                                      
 13 ALBUQUERQUE COUNTRY CLUB                                    3:02.72  
     1) Arko, Jennica 10                2) Gibert, Autumn 11              
     3) Raby, Nina 12                   4) Horton, Savannah 11            
                         49.91    38.47                                    
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 2:08.59   7/24/2005 YMCA DOLPHINS, YMCA                        
                         A Berling, K Schafer, T Bennett, I Goulart        
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA DOLPHINS                                               2:15.77  
     1) Johannes, Karl 12               2) Langsfeld, John Paul 12        
     3) Berling, Sammy 12               4) Roberson, Ian 12               
       33.62    38.57    33.60    29.98                                    
  2 TANOAN SWIM TEAM                                            2:20.77  
     1) Gordon, Alec 12                 2) Jain, Rishi 12                 
     3) Givens, Travis 11               4) Tillery, Kris 12               
       34.01    40.24    38.03    28.49                                    
  3 HIGHPOINT                                                   2:25.41  
     1) Weeks, Zach 12                  2) O'Hea, Ryan 12                 
     3) Ozakyol, Addison 12             4) Babuska, Tomas 12              
       39.23    39.24    36.53    30.41                                    
  4 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         2:27.64  
     1) Chesire, Jayd 12                2) Key, Cody 12                   
     3) Arroyo, Jeremy 11               4) Key, Brandon 12                
       36.01    42.38    39.96    29.29                                    
  5 TCA                                                         2:27.90  
     1) Gyongyosi, Sam 12               2) Croasdell, James 12            
     3) Owen, Thomas 12                 4) Simons, Harrison 12            
       36.45    38.39    36.03    37.03                                    
  6 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     2:35.35  
     1) Allen, Joe 12                   2) Billstrand, Brian 12           
     3) Hanks, Jonah 12                 4) McCallon, Austin 11            
       44.80    41.96    34.01    34.58                                    
  7 SIERRA COUNTY SWIM TEAM                                     2:47.57  
     1) Bolen, Forest 12                2) Apodaca, Greg 12               
     3) Glines, Chaz 12                 4) Dow, Seth 11                   
       42.57    12.55  1:21.41    31.04                                    
  8 LOS LUNAS STINGRAYS                                         2:55.87  
     1) Estrada, Bryan 11               2) Lupi, Ryan 11                  
     3) Sanchez, Jordan 12              4) Mahan, Kelen 12                
       46.23    52.78    35.10    41.76                                    
  9 ALBUQUERQUE COUNTRY CLUB                                    3:08.68  
     1) Horton, Miles 11                2) Weingartner, Tommy 12          
     3) Hebenstreit, Sam 11             4) White, John 11                 
       53.90    40.72    55.42    38.64                                    
 10 SANDIA HEIGHTS SKWIDZ                                       3:20.10  
     1) Timmins, Joe 8                  2) McCormick, Will 9              
     3) Wells, Nic 10                   4) Hudak, Cole 11                 
       58.81    12.98    49.16  1:19.15                                    
 11 SOCORRO STINGRAYS                                           4:24.10  
     1) Flores, Ricardo E 11            2) Davila, Benjamin 11            
     3) Hofner, Hans 12                 4) Malone, Edmund 9               
     1:21.67    55.12  1:00.64  1:06.67                                    
 -- JEWISH COMMUNITY CENTER                                          DQ  
     1) Price, Jared 11                 2) Baca, Bryce 12                 
     3) Rigg, Tanner 12                 4) Weingardt, Collin 12           
       44.43    43.79    57.79    23.90                                    
 -- CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                       NS  
     1) Balmer, NiKolaus 12             2) Sanchez, William 11            
     3) McCravey, Justen 12             4) Boren, Tanner 12               
 -- BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                       NS  
     1) Baca, Levi 12                   2) Cordova, Justin 11             
     3) Robare, Brent 12                4) Myers, Nick 12                 
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 2:02.07   7/27/2003 YMCA                                       
                         C REALE, K BERLING, R FOX, A FARMER               
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA DOLPHINS                                               2:02.43  
     1) Howell, Michelle 14             2) Buser, Rachel 14               
     3) Foiles, Jenna 13                4) Heermann, Laura 13             
       30.26    33.36    31.44    27.37                                    
  2 TCA                                                         2:07.24  
     1) Fleddermann, Lauren 13          2) Lemon, Tess 14                 
     3) Cooksey, Tara 13                4) Statkus, Amelia 13             
       32.30    32.57    31.59    30.78                                    
  3 DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                               2:12.49  
     1) Houliston, Lauren 13            2) Adams, Alex 14                 
     3) Smith, Adrianna 14              4) Hollowwa, Marissa 14           
       35.41    39.45    31.90    25.73                                    
  4 TANOAN SWIM TEAM                                            2:12.78  
     1) Reeve, Christy 13               2) Tillery, KT 13                 
     3) Krupiak, Shelby 14              4) Sheppard, Samantha 14          
       35.27    39.30    29.85    28.36                                    
  5 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     2:16.60  
     1) Spencer, Marissa 14             2) Fine, Taylor 13                
     3) Truelock, Amanda 13             4) Wolfe, Jessica 13              
       36.20    35.89    39.64    24.87                                    
  6 HIGHPOINT                                                   2:19.43  
     1) Powers, Emily 14                2) Peterkin, Lisa 14              
     3) Wesselman, Leah 14              4) Morrissey, Ashley 14           
       38.48    37.05    34.15    29.75                                    
  7 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     2:21.59  
     1) Olona, Sarah 13                 2) Sjaardema, Tracy 14            
     3) Messier, Kate 14                4) Kesner, Melanie 14             
       33.70    38.95    37.49    31.45                                    
  8 CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                  2:27.01  
     1) Hromas, Isabel 13               2) Nielsen, Carla 14              
     3) Liesse, Rachel 14               4) Salinas, Amy 13                
       42.71    44.90    29.26    30.14                                    
  9 LOS LUNAS STINGRAYS                                         2:30.48  
     1) Miller, Courtnie 14             2) Vering, Dallas 13              
     3) D'Arcangeli, Kayla 14           4) Tafoya, Mary 14                
       43.59    43.57    32.71    30.61                                    
 10 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         2:35.30  
     1) Key, Bridget 14                 2) Kuchar, Jenna 13               
     3) Ross, Kassidy 13                4) Rosprim, Claire 14             
       33.68    43.29    46.51    31.82                                    
 11 SANDIA HEIGHTS SKWIDZ                                       2:39.73  
     1) Mazarakis, Elisabeth 12         2) Timmins, Rachel 12             
     3) Blair, Lexi 13                  4) Katelyn, Kauzlaric 13          
       44.29    43.47    37.35    34.62                                    
 12 RIO RANCHO DESERT SHARKS                                    2:43.11  
     1) Adame, Felicia 12               2) Burton, Elisabeth 11           
     3) Jones, Rachel 14                4) Green, Jessica 9               
                         44.67    32.15                                    
 13 BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                  2:45.52  
     1) Baca, Katrina 13                2) Nix, Jordan 13                 
     3) Rivera, Rebekah 13              4) Hospelhorn, Blythe 13          
       50.79    45.60    36.82    32.31                                    
 -- SIERRA COUNTY SWIM TEAM                                          DQ  
     1) Barnes, Jasmine 13              2) Trujillo, Megan 13             
     3) Trujillo, Samantha 14           4) Sanchez, Kristen 14            
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:54.03   7/24/2005 YMCA DOLPHINS, YMCA                        
                         M Hagg, N Heerman, T Bennett, K Kaula             
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA DOLPHINS                                               1:56.95  
     1) Berling, Adam 14                2) Goulart, Igor 14               
     3) Bennett, Tristan 14             4) Bruckman, Charles 13           
       29.21    34.33    25.48    27.93                                    
  2 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         2:09.38  
     1) Mascarenas, Joseph 13           2) Sisson, Ryan 14                
     3) Pliel-Pino, Gabriel 14          4) Chavez, David 13               
       37.00    35.99    27.64    28.75                                    
  3 TCA                                                         2:10.35  
     1) Leggott, Gabe 14                2) Dexter, Ben 14                 
     3) Burgett, Chase 14               4) Phillips, Michael 13           
       30.56    36.52    34.84    28.43                                    
  4 TANOAN SWIM TEAM                                            2:12.17  
     1) Mohagheghi, Joseph 13           2) Hanson, Elliot 14              
     3) Maxey, Ryan 13                  4) Eker, Nick 13                  
       36.98    32.59    33.66    28.94                                    
  5 HIGHPOINT                                                   2:16.81  
     1) Smatana, Dennis 13              2) McGregor, Davis 11             
     3) Albarran, Alex 13               4) Dufault, Jason 14              
       35.87    38.98    34.60    27.36                                    
  6 LOS LUNAS STINGRAYS                                         2:18.78  
     1) Lovato, Shane 13                2) Perea, Jason 13                
     3) Sanchez, Raymond 14             4) Galemore, Chris 14             
       48.73    31.11    29.21    29.73                                    
  7 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     2:39.84  
     1) Ruiz, Angelo 13                 2) Price, Jake 14                 
     3) Rigg, Brady 14                  4) Giblin, Max 13                 
       43.68    58.45    36.60    21.11                                    
  8 MIDTOWN MARLINS                                             2:40.08  
     1) Tanner, Vance 14                2) Grant, Jacob 12                
     3) Ibarra, Isaias 11               4) Ibarra, Dario 13               
       43.41    50.51    38.56    27.60                                    
  9 RIO RANCHO DESERT SHARKS                                    2:45.62  
     1) Swafford, Jeremy 12             2) Rodarte, Larry 13              
     3) O'Hara, Sheamus 12              4) Adair, Bobby 13                
       46.81    43.34    13.90  1:01.57                                    
 10 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     3:03.20  
     1) Allen, Ed 14                    2) Harder, Garrett 12             
     3) Squier, Grant 11                4) Bradford, Joshua 13            
       46.71    50.74    50.55    35.20                                    
 
Event 9  Women 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:56.82    7/3/2001 CAC                                        
                         S WALLA, D SHEDLOSKY, K BROZENA, B SALZBRENNER    
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 HIGHPOINT                                                   2:00.95  
     1) Beasley, Shelby 17              2) Garavaglia, Amanda 17          
     3) Drayer, Deanna 18               4) Bear, JJ 17                    
       30.49    34.29    29.43    26.74                                    
  2 TANOAN SWIM TEAM                                            2:05.24  
     1) Kline, Kelley 15                2) Supple, Sarah 15               
     3) Bryson, Allie 18                4) Golliher, Nicole 15            
       33.24    36.32    28.70    26.98                                    
  3 LOS LUNAS STINGRAYS                                         2:05.55  
     1) Williams, Kelli 15              2) Vering, Deanna 15              
     3) Jaramillo, Kaitlin 15           4) Williams, Cami 17              
       30.25    37.21    31.24    26.85                                    
  4 CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                  2:10.70  
     1) Mele, Sadie 18                  2) McCravey, Megan 15             
     3) Byndas, Jackie 15               4) Patterson, Chelsea 18          
       31.26    40.55    31.46    27.43                                    
  5 YMCA DOLPHINS                                               2:12.93  
     1) Motley, Marissa 16              2) Boivin, Aubree 17              
     3) Grant, Paige 15                 4) Smatana, Cassie 16             
       36.93    36.89    30.01    29.10                                    
  6 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     2:15.49  
     1) Bradford, Chelsea 16            2) Wylie, Jennifer 16             
     3) Brocato, Terisse 15             4) Vatuone, Theresa 15            
       33.54    38.41    31.97    31.57                                    
  7 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         2:16.18  
     1) Huber, Hayley 16                2) Huber, Mary Hannah 14          
     3) Hightower, Rylie 15             4) Price, Amber 15                
       34.42    37.46    32.87    31.43                                    
  8 RIO RANCHO DESERT SHARKS                                    2:20.24  
     1) Hatch, Cynthia 16               2) Hatch, Melissa 18              
     3) Hendrix, Bethanne 17            4) Adame, Vanessa 15              
       38.30    38.14    31.73    32.07                                    
  9 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     2:36.82  
     1) Leuenberger, Jessica 14         2) Gillespie, Jackie 13           
     3) Jojola, Lauren 17               4) Lein, Emily 15                 
       37.88    48.06    32.73    38.15                                    
 -- SOCORRO STINGRAYS                                                DQ  
     1) Vinson, Jordan 13               2) Anaya, Mariah L 13             
     3) Engler, Nikki 15                4) Arevalo, Nicole 12             
       41.35    47.25    32.09    47.31                                    
 -- DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                                    DQ  
     1) Bryson, Jennifer 16             2) Mackiw, Gabriela 15            
     3) Rivera, Marisa 17               4) VerHelst, Avery 15             
       33.74    32.05    29.59    27.58                                    
 -- TCA                                                              DQ  
     1) Dexter, Hannah 13               2) Mike, Arika 16                 
     3) Cooksey, Mary 15                4) Feldman, Corrina 14            
       42.99    36.80    30.46    32.73                                    
 -- SIERRA COUNTY SWIM TEAM                                          NS  
     1) Berkstresser, Larissa 15        2) Carter, Amanda 18              
     3) Farner, Victoria 15             4) Sallee, Christi 15             
 -- BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                       NS  
     1) Carrasco, Alysha 16             2) Reynolds, Mariena 13           
     3) Byrne, Caitlin 17               4) Mascare¤as, Brittany 17        
 
Event 10  Men 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:43.17    7/3/2000 DEL NORTE                                  
                         B BEK, A DEMARAY, A LEWIS, M WROLSTAD             
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 TANOAN SWIM TEAM                                            1:44.12  
     1) Wilber, Mark Q 18               2) Lujan, Jared 17                
     3) Kupferer, Zak A 17              4) Hillman, Zach 18               
       28.07    29.99    24.85    21.21                                    
  2 YMCA DOLPHINS                                               1:45.43  
     1) Hagg, Mickey 16                 2) Brooks, David 16               
     3) Bennett, Trevor 16              4) Kaula, Kalani 15               
       28.32    30.19    25.15    21.77                                    
  3 TCA                                                         1:52.59  
     1) Young, Jesse 15                 2) Collier, Drew 17               
     3) Reagan, Jack 17                 4) Wade, Scott 15                 
       29.00    28.73    29.21    25.65                                    
  4 HIGHPOINT                                                   1:53.37  
     1) Bohnoff, Chris 18               2) Albarran, Sean 16              
     3) Babuska, Pavel 15               4) Manganelli, Jay 18             
       29.91    32.19    26.99    24.28                                    
  5 DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                               1:54.06  
     1) Feddema, Rick 17                2) Feddema, David 15              
     3) Sanchez, Zachary 15             4) Gibson, Casey 17               
       29.95    34.03    26.53    23.55                                    
  6 MIDTOWN MARLINS                                             1:58.58  
     1) Bachicha, Andrew 18             2) Gonzales, Josh 15              
     3) Kelly, Tyler 18                 4) Herring, Andrew 16             
       31.19    35.68    26.37    25.34                                    
  7 LOS LUNAS STINGRAYS                                         1:59.50  
     1) Lovato, Zachary 17              2) Moya, Jesse 15                 
     3) Kessler, William 15             4) D'Arcangeli, Cameron 15        
       27.98    36.23    29.28    26.01                                    
  8 RIO RANCHO DESERT SHARKS                                    2:00.99  
     3) Vigil, Nicholas 15              4) Zoltowski, P.J. 16             
       34.71    33.31    29.25    23.72                                    
  9 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     2:09.02  
     1) Thomas, Trevor 14               2) Schwers, Clayton 16            
     3) Olona, Jason 15                 4) Weingardt, Kendall 14          
       39.39    32.95    30.75    25.93                                    
 10 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     2:11.14  
     1) Spencer, Curtis 18              2) Roach, Devin 13                
     3) Jackson, Matt 18                4) Mahoney, Patrick 14            
       40.22    38.79    28.68    23.45                                    
 11 SOCORRO STINGRAYS                                           2:21.46  
     1) Vinson, Derrick 14              2) Malone, Alex 15                
     3) Stanzione, Gaetano 15           4) Arevalo, Jose 13               
       40.55    36.92    31.41    32.58                                    
 12 BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                  2:32.69  
     1) Mitchell, Joseph 13             2) Ulibarri, Isaac 14             
     3) Rodriguez, Tomas 15             4) Chavez, Allen 16               
       51.29    34.52    31.52    35.36                                    
 -- RIVERPOINT PIRAHNAS                                              DQ  
     1) Perez, Kyle 12                  2) Chavez, David 13               
     3) Arroyo, Jordon 16               4) Seeley, Matthew 15             
       44.58    14.79  1:25.56                                             
 -- CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                       NS  
 
Event 11  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 15.05   7/20/2001 MICHELLE HOWELL, Del Norte                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zanios, Talitha            8 TANOAN                           16.32  
  2 Baur, Maren                7 FOUR HILLS CC                    16.80  
  3 Lash, Madison              8 JCC                              17.54  
  4 Wyant, Meredith            8 JCC                              18.34  
  5 Zellner, Lindsey           7 HIGHPOINT                        18.41  
  6 Martinez, Aleah            8 RIVERPOINT                       18.45  
  7 Fortin, Hailey             8 HIGHPOINT                        18.80  
  8 Nyman, Kaarina             8 TCA                              18.94  
  9 Wyant, Madeline            8 JCC                              19.27  
 10 Jones, Nicolette           8 RIVERPOINT                       19.78  
 11 McCleary, Kiley            7 LOS LUNAS                        20.21  
 12 Moots, Clare               7 RIVERPOINT                       20.32  
 13 Bauer, Gabriella           8 ACC                              20.79  
 14 Reeves, Raegan             6 YMCA                             20.83  
 15 Allen, Sarah Margaret      8 TANOAN                           20.85  
 16 Beer, Lela                 8 TCA                              21.33  
 
Event 12  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 14.34   7/22/2006 DUNCAN LEE, YMCA                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Turon, Wesley              7 TANOAN                           16.07  
  2 Davis, Wolf                8 HIGHPOINT                        17.92  
  3 Watson, Lucas              8 TANOAN                           18.56  
  4 Ransom, Max                8 ACC                              18.66  
  5 Rivas, Rory                8 YMCA                             18.72  
  6 Chavez, Anthony            8 MIDTOWN                          18.84  
  7 Glines, Bo                 8 SIERRA COUNTY                    19.02  
  8 Thibodeau, Tyler           7 YMCA                             19.03  
  9 Vernon, Trenton            8 YMCA                             19.10  
 10 Rice, Paul                 8 TANOAN                           19.40  
 11 Timmins, Joe               8 SANDIA HEIGHTS                   20.02  
 12 Perez, Corey               8 RIVERPOINT                       20.14  
 13 Jordan, Spencer            8 HIGHPOINT                        20.42  
 14 Burton, Milo               7 TCA                              22.69  
 15 Miller, Johnathon          8 BELEN                            26.00  
 -- Stewart, Calvin            7 TANOAN                              DQ  
 
Event 13  Girls 9-10 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 13.23    7/1/1994 CHRISTIE MCADAMS, Sandia Heights             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stockton, Kara            10 YMCA                             13.90  
  2 Zellner, Shelby           10 HIGHPOINT                        14.00  
  3 St. John, Gilly Bean       9 TANOAN                           14.70  
  4 Mohns, Kyra               10 HIGHPOINT                        15.06  
  5 Cook, McKenzie            10 CHAMISA HILLS                    15.07  
  6 Stockton, Abby             9 YMCA                             15.29  
  7 Key, Amanda                9 RIVERPOINT                       15.57  
  8 Gorham, Anika              9 TANOAN                           15.60  
  9 Harris, Christine          9 HIGHPOINT                        15.74  
 10 Jackson-Sagredo, Andrea   10 RIVERPOINT                       15.94  
 11 Fenton, Madison           10 CHAMISA HILLS                    16.18  
 12 Aragon, Christine         10 JCC                              16.37  
 13 Reimholz, Bailey          10 JCC                              16.63  
 14 Willingham, Maranda       10 TANOAN                           16.67  
 15 Stranko, Adelia           10 TCA                              17.00  
 16 Kerns, Moriah             10 LOS LUNAS                        17.57  
 17 Aguirre, Reyna            10 BELEN                            18.66  
 
Event 14  Boys 9-10 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 12.92   7/25/1999 MARK WILBER, YMCA                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Duncan                9 YMCA                             13.68  
  2 Barnes, Sammy             10 SIERRA COUNTY                    14.31  
  3 Deprest, Michael          10 HIGHPOINT                        14.65  
  4 Kenning, Bradley          10 HIGHPOINT                        14.97  
  5 Stanopiewicz, Will         9 YMCA                             15.47  
  6 Billstrand, Tim           10 FOUR HILLS CC                    15.57  
  7 Retter, Michael           10 YMCA                             15.58  
  8 Meyer-Hagen, Caleb         9 YMCA                             15.64  
  9 Waterman, Austin           9 TANOAN                           15.76  
 10 Pierotti, Philip          10 TCA                              16.58  
 11 Chavez, Charles           10 MIDTOWN                          16.73  
 12 Jones, Quentin            10 RIVERPOINT                       16.87  
 13 Dekker, Luke              10 DEL NORTE                        17.28  
 14 Weingartner, James         9 ACC                              17.31  
 15 Risso, Dante              10 LOS LUNAS                        17.42  
 16 Chavez, Emmanuel          10 BELEN                            17.76  
 
Event 15  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 27.21   7/21/2007 NICOLE STOCKTON, YMCA                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stockton, Nicole          12 YMCA                             27.21R 
  2 Burton, Madison           12 TCA                              28.07  
  3 Wylie, Alexis             12 FOUR HILLS CC                    28.88  
  4 House, Cassie             12 CHAMISA HILLS                    30.22  
  5 Sluder, Sarah             12 FOUR HILLS CC                    30.45  
  6 Cullen, Chelsea           12 DEL NORTE                        30.63  
  7 McSorley, Meaghan         11 TCA                              30.85  
  8 Cavellier, Natalie        12 RIVERPOINT                       31.01  
  9 Hugg, Daryan              11 RIVERPOINT                       31.09  
 10 Contreras, JeriAna        12 SOCORRO                          31.18  
 11 Roveto, Lauren            12 JCC                              31.37  
 12 Seckler, Megan            11 HIGHPOINT                        31.68  
 13 Christiansen, Abigayle    11 YMCA                             31.71  
 14 Harrington, Meredith      12 FOUR HILLS CC                    31.74  
 15 Fenton, Morgan            12 CHAMISA HILLS                    31.99  
 16 Adame, Felicia            12 RIO RANCHO                       32.21  
 
Event 16  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 26.00    7/1/1990 MICHAEL DESMET, Los Lunas                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Jonah              12 FOUR HILLS CC                    28.07  
  2 Key, Brandon              12 RIVERPOINT                       28.61  
  3 Tillery, Kris             12 TANOAN                           29.11  
  4 Dow, Seth                 11 SIERRA COUNTY                    29.62  
  5 Roberson, Ian             12 YMCA                             29.65  
  6 Grace, Josiah             12 DEL NORTE                        30.20  
  7 Yancy, Austin             12 DEL NORTE                        30.33  
  8 Babuska, Tomas            12 HIGHPOINT                        30.43  
  9 Gardner, Sam              11 HIGHPOINT                        30.69  
 10 Croasdell, James          12 TCA                              30.82  
 11 McCravey, Justen          12 CHAMISA HILLS                    30.94  
 12 Gordon, Alec              12 TANOAN                           31.01  
 13 Swafford, Jeremy          12 RIO RANCHO                       31.25  
 14 Weingardt, Collin         12 JCC                              31.45  
 15 Billstrand, Brian         12 FOUR HILLS CC                    31.88  
 16 Owen, Thomas              12 TCA                              33.09  
 
Event 17  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 25.79    8/1/1991 MELISSA MOORE, HIGHPOINT                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hollowwa, Marissa         14 DEL NORTE                        26.11  
  2 Buser, Rachel             14 YMCA                             26.21  
  3 Huber, Mary Hannah        14 RIVERPOINT                       27.16  
  4 Heermann, Laura           13 YMCA                             27.65  
  5 Fleddermann, Lauren       13 TCA                              28.32  
  6 Key, Bridget              14 RIVERPOINT                       28.42  
  7 Reeve, Christy            13 TANOAN                           28.56  
  8 Sheppard, Samantha        14 TANOAN                           28.77  
  9 D'Arcangeli, Kayla        14 LOS LUNAS                        28.91  
 10 Morrissey, Ashley         14 HIGHPOINT                        29.17  
 11 Foiles, Jenna             13 YMCA                             29.23  
 12 Rivera, Cathrine          13 ACC                              30.06  
 13 Trujillo, Samantha        14 SIERRA COUNTY                    30.25  
 14 Wesselman, Leah           14 HIGHPOINT                        30.54  
 15 Spencer, Marissa          14 FOUR HILLS CC                    30.64  
 16 Statkus, Amelia           13 TCA                              31.44  
 
Event 18  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 22.90    7/1/2003 ZACH HILLMAN, CAC                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pliel-Pino, Gabriel       14 RIVERPOINT                       24.77  
  2 Berling, Adam             14 YMCA                             24.88  
  2 Hanson, Elliot            14 TANOAN                           24.88  
  4 Zoltowski, Timothy        13 RIO RANCHO                       25.21  
  5 Weingardt, Kendall        14 JCC                              25.29  
  6 Sisson, Ryan              14 RIVERPOINT                       26.35  
  7 Goulart, Igor             14 YMCA                             27.82  
  8 Dufault, Jason            14 HIGHPOINT                        27.93  
  9 Chavez, David             13 RIVERPOINT                       28.02  
  9 Dexter, Ben               14 TCA                              28.02  
 11 Phillips, Michael         13 TCA                              28.25  
 12 Mackiw, Mitch             13 DEL NORTE                        28.54  
 13 Albarran, Alex            13 HIGHPOINT                        29.02  
 14 Galemore, Chris           14 LOS LUNAS                        29.39  
 15 Mazarakis, Gerar          14 SANDIA HEIGHTS                   29.60  
 16 Maxey, Ryan               13 TANOAN                           30.85  
 
Event 19  Women 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 25.23    7/2/2002 CHRISTIE MCADAMS, Del Norte                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Huber, Hayley             16 RIVERPOINT                       26.14  
  2 North, Tiva               18 HIGHPOINT                        26.53  
  3 Williams, Cami            17 LOS LUNAS                        26.67  
  4 Golliher, Nicole          15 TANOAN                           27.09  
  5 Williams, Kelli           15 LOS LUNAS                        27.14  
  6 Kline, Kelley             15 TANOAN                           27.17  
  7 Bear, JJ                  17 HIGHPOINT                        27.23  
  8 Grant, Paige              15 YMCA                             27.63  
  9 Cooksey, Mary             15 TCA                              28.06  
 10 Jojola, Lauren            17 JCC                              28.08  
 11 Patterson, Chelsea        18 CHAMISA HILLS                    28.11  
 12 Milden, Kaitlyn           15 HIGHPOINT                        28.37  
 13 Dekker, Paige             16 DEL NORTE                        28.39  
 14 Smatana, Cassie           16 YMCA                             28.46  
 15 Byndas, Jackie            15 CHAMISA HILLS                    28.68  
 16 Engler, Nikki             15 SOCORRO                          28.74  
 
Event 20  Men 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 21.54   7/21/2007 ZACH HILLMAN, Tanoan-                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hillman, Zach             18 TANOAN                           21.54R 
  2 Kaula, Kalani             15 YMCA                             22.13  
  3 Kupferer, Zak A           17 TANOAN                           22.76  
  4 Wilber, Mark Q            18 TANOAN                           22.80  
  5 Lovato, Zachary           17 LOS LUNAS                        23.27  
  6 Zoltowski, P.J.           16 RIO RANCHO                       23.75  
  7 Spencer, Curtis           18 FOUR HILLS CC                    24.09  
  8 Babuska, Pavel            15 HIGHPOINT                        24.22  
  9 Gibson, Casey             17 DEL NORTE                        24.24  
 10 Burdge, Colin             17 YMCA                             24.26  
 11 Sanchez, Zachary          15 DEL NORTE                        24.29  
 11 Hagg, Mickey              16 YMCA                             24.29  
 13 Brooks, David             16 YMCA                             24.42  
 14 Gorman, MJ                16 ACC                              24.70  
 15 Manganelli, Jay           18 HIGHPOINT                        25.07  
 16 Wade, Scott               15 TCA                              25.13  
 17 Reagan, Jack              17 TCA                              25.28  
 
Event 21  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:25.12    7/1/1995 SUMMER ABT, Del Norte                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rivenbark, Ellie           8 HIGHPOINT                      1:32.64  
      44.11   48.53                                                
  2 Meyer-Hagen, Claire        7 YMCA                           1:35.08  
      45.67   49.41                                                
  3 Fleddermann, Kathryn       8 TCA                            1:45.40  
  4 Jones, Savannah            8 RIVERPOINT                     1:46.36  
      52.36   54.00                                                
  5 McCormick, Rachel          8 TANOAN                         1:46.89  
      49.79   57.10                                                
  6 Stansbery, RaeLeigh        7 FOUR HILLS CC                  1:47.14  
      50.98   56.16                                                
  7 Leggott, Allison           8 TCA                            1:48.40  
      53.12   55.28                                                
  8 Heflin, Olivia             8 TCA                            1:51.36  
      53.74   57.62                                                
  9 Stucker, Kayli             8 RIVERPOINT                     1:51.99  
      52.72   59.27                                                
 10 Long, Sophie               8 HIGHPOINT                      1:53.21  
      54.57   58.64                                                
 11 Cooper, Ashley             8 TCA                            2:04.06  
      59.96 1:04.10                                                
 12 Morley, Samantha           7 HIGHPOINT                      2:07.04  
      57.59 1:09.45                                                
 13 Moore, Alli                8 RIVERPOINT                     2:13.54  
    1:01.90 1:11.64                                                
 14 Olona, Erica               8 JCC                            2:18.76  
    1:01.98 1:16.78                                                
 15 Price, Jessa               7 JCC                            2:41.72  
 -- Aguirre, Pilar             6 BELEN                               DQ  
    1:00.78 1:16.25                                                
 
Event 22  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:23.45   7/22/2001 TRISTAN BENNETT, YMCA                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willingham, Landon         8 TANOAN                         1:32.90  
      44.91   47.99                                                
  2 Sturdevant, Trey           7 YMCA                           1:36.41  
      47.74   48.67                                                
  3 Chavez, Anthony            8 MIDTOWN                        1:51.86  
      58.96   52.90                                                
  4 Kesner, Isaac              8 JCC                            1:57.21  
      56.31 1:00.90                                                
  5 Timmins, Joe               8 SANDIA HEIGHTS                 2:00.64  
    1:02.23   58.41                                                
  6 Vernon, Trenton            8 YMCA                           2:02.20  
      54.99 1:07.21                                                
  7 Sullivan, Ben              7 HIGHPOINT                      2:02.73  
      58.65 1:04.08                                                
  8 Barsun, Solomon            8 DEL NORTE                      2:03.45  
      59.11 1:04.34                                                
  9 Larson, Thor               7 FOUR HILLS CC                  2:12.03  
    1:04.26 1:07.77                                                
 -- Leachman, Mason            7 RIVERPOINT                          DQ  
 -- Mendoza, Dalton            7 CHAMISA HILLS                       DQ  
    1:39.24 1:42.32                                                
 -- Parmoon, Ben               8 DEL NORTE                           DQ  
    1:09.01 1:12.79                                                
 -- Turon, Wesley              7 TANOAN                              DQ  
 -- Senn, Alan                 7 RIVERPOINT                          DQ  
      57.76 1:02.12                                                
 -- Weeks, Ryan                8 HIGHPOINT                           DQ  
      56.82   51.93                                                
 -- Onsae, Tony                6 LOS LUNAS                           DQ  
    1:16.85 1:35.29                                                
 
Event 23  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:14.94   7/22/2003 MICHELLE HOWELL, YMCA                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer-Hagen, Jewel        10 YMCA                           1:22.25  
      37.88   44.37                                                
  2 Montoya, Samantha         10 FOUR HILLS CC                  1:24.87  
      40.51   44.36                                                
  3 Parra, Samantha           10 RIVERPOINT                     1:25.12  
      38.54   46.58                                                
  4 St. John, Gilly Bean       9 TANOAN                         1:27.05  
      41.00   46.05                                                
  5 Burton, Natalie           10 TCA                            1:27.79  
      40.37   47.42                                                
  6 Endsley, Kate              9 HIGHPOINT                      1:28.25  
      42.63   45.62                                                
  7 Schlavin, Michelle        10 HIGHPOINT                      1:28.45  
      41.05   47.40                                                
  8 Sturdevant, Lee           10 YMCA                           1:31.60  
      44.80   46.80                                                
  9 Kenning, Caroline         10 HIGHPOINT                      1:33.67  
      43.98   49.69                                                
 10 Willingham, Maranda       10 TANOAN                         1:33.78  
      44.18   49.60                                                
 11 Barsun, Heidi             10 DEL NORTE                      1:37.22  
      47.08   50.14                                                
 12 Abeita, Tracee            10 YMCA                           1:38.12  
      44.68   53.44                                                
 13 Anderson, Emily           10 RIO RANCHO                     1:38.68  
      46.33   52.35                                                
 14 Senn, Megan               10 RIVERPOINT                     1:39.52  
      46.92   52.60                                                
 15 Schneider, Kendall         9 TCA                            1:47.66  
      52.55   55.11                                                
 -- Whitezell, Harlee         10 RIVERPOINT                          DQ  
      40.85   47.93                                                
 
Event 24  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:12.37   7/25/2003 TRISTAN BENNETT, YMCA                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bruckman, Monty           10 YMCA                           1:20.99  
      37.16   43.83                                                
  2 Sullivan, Jack            10 HIGHPOINT                      1:24.92  
      42.01   42.91                                                
  3 Wrege, Grant              10 TANOAN                         1:26.22  
      39.05   47.17                                                
  4 Zolyomi, Bence             9 YMCA                           1:29.74  
      41.73   48.01                                                
  5 Medley, Trinity            9 RIO RANCHO                     1:34.12  
      48.29   45.83                                                
  6 Langsfeld, Jeremy         10 YMCA                           1:34.57  
      46.15   48.42                                                
  7 Wells, Nic                10 SANDIA HEIGHTS                 1:34.72  
      42.34   52.38                                                
  8 Johannes, Seth             9 YMCA                           1:35.55  
      44.80   50.75                                                
  9 Burrows, Corey             9 SIERRA COUNTY                  1:35.92  
      46.03   49.89                                                
 10 Chavez, Charles           10 MIDTOWN                        1:39.72  
      48.34   51.38                                                
 11 Salazar, Javier           10 CHAMISA HILLS                  1:42.18  
      50.45   51.73                                                
 12 Otts, Jack                 9 JCC                            1:42.26  
      51.30   50.96                                                
 13 Macherle, Anand           10 YMCA                           1:44.08  
      49.14   54.94                                                
 14 Cogburn, Aaron             9 RIO RANCHO                     1:47.76  
      50.82   56.94                                                
 15 Korsan, Gavin              9 HIGHPOINT                      1:52.65  
 -- Vinson, Whit               9 FOUR HILLS CC                       DQ  
      53.48   54.90                                                
 
Event 25  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:07.07   7/24/2005 MICHELLE HOWELL, YMCA                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Sydney            12 TCA                            1:11.82  
      33.54   38.28                                                
  2 Burton, Madison           12 TCA                            1:12.81  
      36.03   36.78                                                
  3 Schunk, Hattie            12 HIGHPOINT                      1:15.28  
      36.50   38.78                                                
  4 Kline, Kendall            12 TANOAN                         1:15.59  
      34.15   41.44                                                
  5 McCallon, Dallas          12 FOUR HILLS CC                  1:17.26  
      36.07   41.19                                                
  6 Cullen, Nicole            11 DEL NORTE                      1:18.28  
      36.79   41.49                                                
  7 Candelaria, Marissa       11 LOS LUNAS                      1:18.49  
      36.08   42.41                                                
  8 Cullen, Chelsea           12 DEL NORTE                      1:18.59  
      37.06   41.53                                                
  9 Fellows, Nee-ka           11 TANOAN                         1:19.58  
      37.52   42.06                                                
 10 Mike, Aanika              12 TCA                            1:20.72  
      36.55   44.17                                                
 11 Harrington, Meredith      12 FOUR HILLS CC                  1:21.50  
      37.77   43.73                                                
 12 Hugg, Daryan              11 RIVERPOINT                     1:21.77  
      36.86   44.91                                                
 13 Talmadge, Arianna         12 RIVERPOINT                     1:22.15  
      38.34   43.81                                                
 14 Harris, Elizabeth         12 HIGHPOINT                      1:24.72  
      39.51   45.21                                                
 15 Otts, Sarah               12 JCC                            1:25.84  
      39.37   46.47                                                
 16 Peery, Leah               11 RIVERPOINT                     1:33.07  
      43.87   49.20                                                
 
Event 26  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:05.35   7/24/2005 TRISTAN BENNETT, YMCA                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johannes, Karl            12 YMCA                           1:15.67  
      33.27   42.40                                                
  2 Hanks, Jonah              12 FOUR HILLS CC                  1:16.82  
      36.68   40.14                                                
  3 Berling, Sammy            12 YMCA                           1:17.91  
      35.11   42.80                                                
  4 Key, Cody                 12 RIVERPOINT                     1:18.14  
      34.62   43.52                                                
  5 Gardner, Sam              11 HIGHPOINT                      1:19.77  
      38.18   41.59                                                
  6 Langsfeld, John Paul      12 YMCA                           1:20.75  
      38.37   42.38                                                
  7 Swafford, Jeremy          12 RIO RANCHO                     1:20.86  
      39.35   41.51                                                
  8 Croasdell, James          12 TCA                            1:21.47  
      39.94   41.53                                                
  9 Roberson, Ian             12 YMCA                           1:21.69  
      39.09   42.60                                                
 10 Ozakyol, Addison          12 HIGHPOINT                      1:21.72  
      38.87   42.85                                                
 11 McGregor, Davis           11 HIGHPOINT                      1:22.72  
      39.91   42.81                                                
 12 Babuska, Tomas            12 HIGHPOINT                      1:24.42  
      40.87   43.55                                                
 13 Givens, Travis            11 TANOAN                         1:25.46  
      40.26   45.20                                                
 14 McCallon, Austin          11 FOUR HILLS CC                  1:27.74  
      40.98   46.76                                                
 15 Hudak, Cole               11 SANDIA HEIGHTS                 1:36.22  
      44.55   51.67                                                
 -- Chesire, Jayd             12 RIVERPOINT                          DQ  
      37.67   44.93                                                
 
Event 27  Girls 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:06.17   7/21/2007 MICHELLE HOWELL, YMCA                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Michelle          14 YMCA                           1:06.17R 
      29.32   36.85                                                
  2 Buser, Rachel             14 YMCA                           1:07.45  
      31.41   36.04                                                
  3 Lemon, Tess               14 TCA                            1:07.56  
      32.66   34.90                                                
  4 Hollowwa, Marissa         14 DEL NORTE                      1:09.17  
      31.26   37.91                                                
  5 Krupiak, Shelby           14 TANOAN                         1:09.42  
      32.64   36.78                                                
  6 Olona, Sarah              13 JCC                            1:12.06  
      32.84   39.22                                                
  7 Smith, Adrianna           14 DEL NORTE                      1:12.17  
      32.95   39.22                                                
  8 Foiles, Jenna             13 YMCA                           1:15.32  
      34.20   41.12                                                
  9 Schmille, Natalie Janae   13 TANOAN                         1:16.38  
      35.44   40.94                                                
 10 Peterkin, Lisa            14 HIGHPOINT                      1:16.57  
      35.87   40.70                                                
 11 Fine, Taylor              13 FOUR HILLS CC                  1:16.59  
 12 Liesse, Rachel            14 CHAMISA HILLS                  1:17.18  
      35.86   41.32                                                
 13 Powers, Emily             14 HIGHPOINT                      1:17.58  
      35.84   41.74                                                
 14 Key, Sydney               14 TANOAN                         1:19.73  
      37.41   42.32                                                
 15 D'Arcangeli, Kayla        14 LOS LUNAS                      1:19.95  
      37.89   42.06                                                
 16 Rivera, Rebekah           13 BELEN                          1:21.06  
      37.15   43.91                                                
 
Event 28  Boys 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    SUNDANCE: R 59.24   7/21/2007 TRISTAN BENNETT, YMCA                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Tristan          14 YMCA                             59.24R 
      27.86   31.38                                                
  2 Leggott, Gabe             14 TCA                            1:09.43  
      31.16   38.27                                                
  3 Dexter, Ben               14 TCA                            1:11.48  
      32.39   39.09                                                
  4 Bruckman, Charles         13 YMCA                           1:12.16  
      32.30   39.86                                                
  5 Eker, Nick                13 TANOAN                         1:12.65  
      34.83   37.82                                                
  6 Burgett, Chase            14 TCA                            1:12.90  
      34.14   38.76                                                
  7 Wynn, Emmett              14 TCA                            1:16.01  
      36.19   39.82                                                
  8 Roberson, Warren          13 YMCA                           1:16.68  
      36.13   40.55                                                
  9 Galemore, Chris           14 LOS LUNAS                      1:16.93  
      36.51   40.42                                                
 10 Maxey, Ryan               13 TANOAN                         1:16.97  
      36.05   40.92                                                
 11 Smatana, Dennis           13 HIGHPOINT                      1:19.74  
      36.77   42.97                                                
 12 Roach, Devin              13 FOUR HILLS CC                  1:20.88  
      37.49   43.39                                                
 13 Mascarenas, Joseph        13 RIVERPOINT                     1:21.53  
      38.25   43.28                                                
 14 Mazarakis, Gerar          14 SANDIA HEIGHTS                 1:22.67  
      38.29   44.38                                                
 15 Harms, Christopher        13 JCC                            1:42.31  
      47.18   55.13                                                
 -- Lovato, Shane             13 LOS LUNAS                           DQ  
      44.09   45.58                                                
 
Event 29  Women 15-18 100 Yard IM
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:01.70   7/27/2003 CARLY MITCHELL, YMCA                       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mackiw, Gabriela          15 DEL NORTE                      1:05.42  
      32.07   33.35                                                
  2 Drayer, Deanna            18 HIGHPOINT                      1:06.75  
      31.10   35.65                                                
  3 Williams, Cami            17 LOS LUNAS                      1:07.48  
      32.16   35.32                                                
  4 Huber, Hayley             16 RIVERPOINT                     1:07.55  
      31.26   36.29                                                
  5 Golliher, Nicole          15 TANOAN                         1:08.90  
      30.77   38.13                                                
  6 North, Tiva               18 HIGHPOINT                      1:09.33  
      32.03   37.30                                                
  7 Beasley, Shelby           17 HIGHPOINT                      1:10.59  
      31.42   39.17                                                
  8 Bryson, Allie             18 TANOAN                         1:10.95  
      30.50   40.45                                                
  9 Garavaglia, Amanda        17 HIGHPOINT                      1:11.67  
      33.23   38.44                                                
 10 Atkins, Morgan            15 TANOAN                         1:11.94  
      34.08   37.86                                                
 11 Bachicha, Anne            15 MIDTOWN                        1:12.99  
      33.99   39.00                                                
 12 Engler, Nikki             15 SOCORRO                        1:14.09  
      34.30   39.79                                                
 13 Boivin, Aubree            17 YMCA                           1:14.40  
      34.71   39.69                                                
 14 Wylie, Jennifer           16 FOUR HILLS CC                  1:14.49  
      34.28   40.21                                                
 15 Hatch, Melissa            18 RIO RANCHO                     1:15.54  
      34.08   41.46                                                
 16 Mike, Arika               16 TCA                            1:17.97  
      38.06   39.91                                                
 
Event 30  Men 15-18 100 Yard IM
===============================================================================
    SUNDANCE: R 56.13   7/27/2002 NATHANIEL LENKE, Four Hills                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kaula, Kalani             15 YMCA                             56.91  
      26.26   30.65                                                
  2 Collier, Drew             17 TCA                              58.70  
      27.39   31.31                                                
  3 Lujan, Jared              17 TANOAN                           59.82  
      27.91   31.91                                                
  4 Bennett, Trevor           16 YMCA                           1:00.70  
      27.36   33.34                                                
  5 Langsfeld, Joel           16 YMCA                           1:01.59  
      27.51   34.08                                                
  6 Vigil, Nicholas           15 RIO RANCHO                     1:02.35  
      30.36   31.99                                                
  7 Young, Jesse              15 TCA                            1:02.43  
      28.90   33.53                                                
  8 Sanchez, Zachary          15 DEL NORTE                      1:02.99  
      28.69   34.30                                                
  9 Bohnoff, Chris            18 HIGHPOINT                      1:03.67  
      29.16   34.51                                                
 10 Kelly, Tyler              18 MIDTOWN                        1:04.48  
      29.98   34.50                                                
 11 Cohen, Max                16 TANOAN                         1:04.85  
      30.11   34.74                                                
 12 Frodgue, Niko             16 YMCA                           1:05.30  
      30.28   35.02                                                
 13 Brooks, David             16 YMCA                           1:05.54  
      29.52   36.02                                                
 14 Manganelli, Jeff          17 HIGHPOINT                      1:05.95  
      30.67   35.28                                                
 15 Arias, Ross Michael       17 TANOAN                         1:06.03  
      29.81   36.22                                                
 16 Olona, Jason              15 JCC                            1:08.82  
      32.64   36.18                                                
 
Event 31  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 19.00    7/1/1995 SUMMER ABT, Riverpoint                       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zanios, Talitha            8 TANOAN                           22.11  
  2 Fortin, Hailey             8 HIGHPOINT                        23.15  
  3 Lash, Madison              8 JCC                              23.20  
  4 McCormick, Rachel          8 TANOAN                           23.22  
  5 Hedrick, Isabella          7 HIGHPOINT                        23.27  
  6 Wyant, Meredith            8 JCC                              23.75  
  7 Collins, Isabel            7 ACC                              23.82  
  8 Torres, Mikayla            8 BELEN                            24.29  
  9 O'Donnell, Mikelle         7 YMCA                             24.42  
 10 Wyant, Madeline            8 JCC                              24.46  
 11 Keahbone, Kendra           7 RIVERPOINT                       25.74  
 11 Beer, Lela                 8 TCA                              25.74  
 13 Moots, Clare               7 RIVERPOINT                       25.92  
 14 Jones, Nicolette           8 RIVERPOINT                       26.36  
 15 McCleary, Kiley            7 LOS LUNAS                        26.62  
 16 Romero, Lauren             8 DEL NORTE                        27.56  
 
Event 32  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 18.17   7/20/2001 ADAM STRICKMAN, Highpoint                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willingham, Landon         8 TANOAN                           20.96  
  2 Jordan, Spencer            8 HIGHPOINT                        21.81  
  3 Sturdevant, Trey           7 YMCA                             21.92  
  4 Buttner, Jordan            8 HIGHPOINT                        22.95  
  5 Dennis, Maxwell            8 HIGHPOINT                        22.98  
  6 Barsun, Solomon            8 DEL NORTE                        23.38  
  7 Gottsch, Will              8 TANOAN                           23.70  
  8 Robison, Gage              7 TANOAN                           23.72  
  9 Schoepke, Cole             8 HIGHPOINT                        23.73  
 10 Davis, Brandon             8 RIVERPOINT                       24.73  
 11 Chavez, Izaiah             8 BELEN                            28.01  
 12 Burton, Milo               7 TCA                              29.25  
 13 Miller, Johnathon          8 BELEN                            30.32  
 14 Perez, Corey               8 RIVERPOINT                       30.41  
 -- Harden, Brandon            8 HIGHPOINT                           DQ  
 -- Colter, Kevin              7 HIGHPOINT                           DQ  
 
Event 33  Girls 9-10 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 16.31    8/1/1991 DIONNE HILDAGO, Belen                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leuenberger, Samantha     10 JCC                              18.23  
  2 Meyer-Hagen, Jewel        10 YMCA                             18.30  
  3 Doyle, Mariah             10 LOS LUNAS                        18.44  
  4 Jackson-Sagredo, Andrea   10 RIVERPOINT                       18.48  
  5 Whitezell, Harlee         10 RIVERPOINT                       19.53  
  6 Hightower, Kaycee          9 RIVERPOINT                       19.62  
  7 Sturdevant, Lee           10 YMCA                             19.77  
  8 Fellows, Adi               9 TANOAN                           19.80  
  9 Key, Amanda                9 RIVERPOINT                       19.81  
 10 Stranko, Adelia           10 TCA                              19.90  
 11 Talbert, Emma             10 HIGHPOINT                        19.93  
 12 Gorham, Anika              9 TANOAN                           20.07  
 13 Schlavin, Michelle        10 HIGHPOINT                        20.32  
 14 Robison, Kelsey            9 TANOAN                           20.37  
 15 Stockton, Abby             9 YMCA                             20.59  
 16 Green, Jessica             9 RIO RANCHO                       21.21  
 
Event 34  Boys 9-10 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 15.27   7/25/1999 MARK WILBER, YMCA                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Duncan                9 YMCA                             17.65  
  2 Zolyomi, Bence             9 YMCA                             19.28  
  3 Kenning, Bradley          10 HIGHPOINT                        19.38  
  4 Salazar, Santiago          9 CHAMISA HILLS                    19.96  
  5 Lardner, Ryan             10 LOS LUNAS                        20.28  
  6 Deprest, Michael          10 HIGHPOINT                        20.59  
  7 Meyer-Hagen, Caleb         9 YMCA                             20.77  
  8 Clifford, Troy             9 RIVERPOINT                       20.81  
  9 Pratt, Andrew             10 TANOAN                           21.07  
 10 Bernardone, Louis         10 JCC                              21.27  
 11 Kelly, Nick               10 MIDTOWN                          21.62  
 12 Medley, Trinity            9 RIO RANCHO                       21.99  
 13 Martinez, Marquez         10 RIVERPOINT                       22.21  
 14 Cogburn, Aaron             9 RIO RANCHO                       22.59  
 15 Giron-Norton, Branen      10 DEL NORTE                        22.96  
 16 Casaus, Jack               9 DEL NORTE                        26.06  
 
Event 35  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 31.29   7/23/2004 KELLI WILLIAMS, Los Lunas                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kline, Kendall            12 TANOAN                           34.09  
  2 House, Cassie             12 CHAMISA HILLS                    34.46  
  3 Schunk, Hattie            12 HIGHPOINT                        35.64  
  4 Mike, Aanika              12 TCA                              35.74  
  5 Wylie, Alexis             12 FOUR HILLS CC                    35.89  
  6 Candelaria, Marissa       11 LOS LUNAS                        35.93  
  7 Supple, Michaela          12 TANOAN                           35.94  
  8 Roveto, Lauren            12 JCC                              36.06  
  9 Sluder, Sarah             12 FOUR HILLS CC                    36.14  
 10 Tafoya, Vanessa           12 CHAMISA HILLS                    36.67  
 11 Velott, Kayleigh          12 YMCA                             37.30  
 12 Glass, Kaitlyn            12 RIVERPOINT                       37.34  
 13 Hugg, Daryan              11 RIVERPOINT                       37.60  
 14 Phillips, Marisa          11 TCA                              38.35  
 15 Rose, Rachel              11 DEL NORTE                        38.56  
 16 Seckler, Megan            11 HIGHPOINT                        41.06  
 
Event 36  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 30.46   7/27/2002 MACK PUHL, Tanoan                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johannes, Karl            12 YMCA                             32.94  
  2 Gordon, Alec              12 TANOAN                           33.42  
  3 Key, Brandon              12 RIVERPOINT                       34.19  
  4 Key, Cody                 12 RIVERPOINT                       34.48  
  5 Berling, Sammy            12 YMCA                             35.79  
  6 Tillery, Kris             12 TANOAN                           36.98  
  7 Gyongyosi, Sam            12 TCA                              37.82  
  7 Dow, Seth                 11 SIERRA COUNTY                    37.82  
  9 Balmer, NiKolaus          12 CHAMISA HILLS                    37.97  
 10 Brown, Conor              11 TANOAN                           38.19  
 11 Weeks, Zach               12 HIGHPOINT                        39.47  
 12 O'Hara, Sheamus           12 RIO RANCHO                       45.51  
 -- Chesire, Jayd             12 RIVERPOINT                          DQ  
 -- Estrada, Bryan            11 LOS LUNAS                           DQ  
 -- Weingardt, Collin         12 JCC                                 DQ  
 -- Slota, Ryan               12 ACC                                 NS  
 
Event 37  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:04.91   7/22/2006 MICHELLE HOWELL, YMCA                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Michelle          14 YMCA                           1:05.12  
      31.56   33.56                                                
  2 Huber, Mary Hannah        14 RIVERPOINT                     1:08.40  
      33.44   34.96                                                
  3 Olona, Sarah              13 JCC                            1:11.42  
      34.29   37.13                                                
  4 Fleddermann, Lauren       13 TCA                            1:11.73  
      34.62   37.11                                                
  5 Smith, Adrianna           14 DEL NORTE                      1:12.80  
      35.05   37.75                                                
  6 Key, Bridget              14 RIVERPOINT                     1:13.06  
      35.10   37.96                                                
  7 Reeve, Christy            13 TANOAN                         1:13.45  
      35.48   37.97                                                
  8 Heermann, Laura           13 YMCA                           1:14.52  
      37.78   36.74                                                
  9 Creel, Kynsey             14 DEL NORTE                      1:17.12  
 10 Houliston, Lauren         13 DEL NORTE                      1:17.42  
      36.81   40.61                                                
 11 Pino, Michelle            14 DEL NORTE                      1:17.98  
      37.15   40.83                                                
 12 Dobson, Jackie            14 YMCA                           1:18.07  
      36.94   41.13                                                
 13 Cedillos, Elisa           14 HIGHPOINT                      1:20.55  
      38.54   42.01                                                
 14 Powers, Emily             14 HIGHPOINT                      1:21.28  
      39.74   41.54                                                
 15 Moya, Jocelyn             14 LOS LUNAS                      1:24.33  
      38.64   45.69                                                
 16 Dexter, Hannah            13 TCA                            1:27.73  
      42.19   45.54                                                
 
Event 38  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:01.54   7/21/2007 TRISTAN BENNETT, YMCA                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Tristan          14 YMCA                           1:01.54R 
      30.46   31.08                                                
  2 Leggott, Gabe             14 TCA                            1:06.55  
      32.55   34.00                                                
  3 Mackiw, Mitch             13 DEL NORTE                      1:14.45  
      36.16   38.29                                                
  4 Mohagheghi, Joseph        13 TANOAN                         1:19.91  
    1:20.40                                                        
  5 Mascarenas, Joseph        13 RIVERPOINT                     1:22.17  
      39.14   43.03                                                
  6 Thomas, Trevor            14 JCC                            1:23.85  
      40.20   43.65                                                
  7 Smatana, Dennis           13 HIGHPOINT                      1:23.95  
      39.45   44.50                                                
  8 Vinson, Derrick           14 SOCORRO                        1:25.08  
      40.39   44.69                                                
  9 Hagg, Taylor              13 YMCA                           1:27.66  
      40.60   47.06                                                
 10 Gonzalez, Claudio         14 TCA                            1:32.66  
      43.74   48.92                                                
 11 Carter, Cooper            13 SIERRA COUNTY                  1:33.30  
      42.96   50.34                                                
 12 Adair, Bobby              13 RIO RANCHO                     1:36.91  
      43.73   53.18                                                
 13 Mitchell, Joseph          13 BELEN                          1:39.75  
      48.73   51.02                                                
 14 Allen, Ed                 14 FOUR HILLS CC                  1:44.63  
      49.11   55.52                                                
 -- Arevalo, Jose             13 SOCORRO                             DQ  
      51.20   53.91                                                
 -- Ruiz, Angelo              13 JCC                                 NS  
 
Event 39  Women 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:04.87   7/21/2007 KELLI WILLIAMS, Los Lunas-                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Kelli           15 LOS LUNAS                      1:04.87R 
      31.57   33.30                                                
  2 Beasley, Shelby           17 HIGHPOINT                      1:05.11  
  3 Grant, Paige              15 YMCA                           1:11.45  
      34.25   37.20                                                
  4 Bryson, Jennifer          16 DEL NORTE                      1:11.73  
  5 Bradford, Chelsea         16 FOUR HILLS CC                  1:12.12  
      34.70   37.42                                                
  6 Atkins, Morgan            15 TANOAN                         1:12.63  
      35.67   36.96                                                
  7 Byndas, Jackie            15 CHAMISA HILLS                  1:13.00  
      35.76   37.24                                                
  8 Kline, Kelley             15 TANOAN                         1:13.51  
      35.07   38.44                                                
  9 Bachicha, Anne            15 MIDTOWN                        1:14.29  
      35.71   38.58                                                
 10 Wylie, Jennifer           16 FOUR HILLS CC                  1:15.69  
 11 Hatch, Melissa            18 RIO RANCHO                     1:16.21  
      36.44   39.77                                                
 12 Hightower, Rylie          15 RIVERPOINT                     1:16.32  
      36.62   39.70                                                
 13 Turnham, Rigney           15 HIGHPOINT                      1:18.16  
      37.77   40.39                                                
 14 Adame, Vanessa            15 RIO RANCHO                     1:18.75  
      37.64   41.11                                                
 15 Siemon, Stacy             15 TANOAN                         1:19.14  
      39.17   39.97                                                
 16 Motley, Marissa           16 YMCA                           1:20.79  
 
Event 40  Men 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 56.43   7/24/2005 ASHER WEINBERG, TCA-                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Trevor           16 YMCA                           1:00.21  
      29.52   30.69                                                
  2 Wilber, Mark Q            18 TANOAN                         1:02.28  
      29.60   32.68                                                
  3 Manganelli, Jay           18 HIGHPOINT                      1:02.95  
      30.47   32.48                                                
  4 Bohnoff, Chris            18 HIGHPOINT                      1:03.52  
      31.35   32.17                                                
  5 Hagg, Mickey              16 YMCA                           1:04.01  
      30.51   33.50                                                
  6 Wambold, Dylan            15 TCA                            1:05.01  
      31.36   33.65                                                
  7 Lutz, Ryan                15 HIGHPOINT                      1:07.23  
      32.49   34.74                                                
  8 Arias, Ross Michael       17 TANOAN                         1:07.46  
      32.42   35.04                                                
  9 Brooks, Paul              17 YMCA                           1:07.95  
      32.13   35.82                                                
 10 Feddema, Rick             17 DEL NORTE                      1:08.85  
      32.59   36.26                                                
 11 Reeve, Tony               16 TANOAN                         1:12.23  
      34.19   38.04                                                
 12 Higgins, Daniel           15 RIO RANCHO                     1:15.70  
      36.21   39.49                                                
 13 Maynard, Johnny           15 TANOAN                         1:15.82  
      35.65   40.17                                                
 14 Rodriguez, Tomas          15 BELEN                          1:16.76  
 15 Romero, Randall           15 SOCORRO                        1:17.44  
      36.93   40.51                                                
 -- Potter, Alex              16 LOS LUNAS                           DQ  
 
Event 41  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:08.23   7/22/2006 TANOAN SWIM TEAM, TANOAN                   
                         D Turon, A Fellows, A Gorham, G St. John          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 TANOAN SWIM TEAM                                            1:15.43  
     1) Zanios, Talitha 8               2) Allen, Sarah Margaret 8        
     3) Anderson, Jennifer 8            4) McCormick, Rachel 8            
       37.55    37.88                                                      
  2 TCA                                                         1:15.68  
     1) Beer, Lela 8                    2) Nyman, Kaarina 8               
     3) Leggott, Allison 8              4) Fleddermann, Kathryn 8         
       48.49    27.19                                                      
  3 HIGHPOINT                                                   1:17.21  
     1) Fortin, Hailey 8                2) Zellner, Lindsey 7             
     3) Einerson, Lauren 8              4) Rivenbark, Ellie 8             
       40.61    36.60                                                      
  4 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     1:19.58  
     1) Wyant, Madeline 8               2) Olona, Erica 8                 
     3) Wyant, Meredith 8               4) Lash, Madison 8                
       41.77    37.81                                                      
  5 YMCA DOLPHINS                                               1:21.70  
     1) Reeves, Raegan 6                2) Anslover, Jamie 8              
     3) O'Donnell, Mikelle 7            4) Meyer-Hagen, Claire 7          
  6 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     1:22.98  
     1) Stansbery, RaeLeigh 7           2) Baur, Sonja 6                  
     3) Bruckner, Kate 8                4) Baur, Maren 7                  
  7 LOS LUNAS STINGRAYS                                         1:31.92  
     1) Torrez, Amanda 7                2) Lucero, Hanna-Marie 8          
     3) Gallegos, DeAndria 8            4) McCleary, Kiley 7              
       53.34    38.58                                                      
  8 BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                  1:35.90  
     1) Torres, Mikayla 8               2) Monta¤o, Maya 6                
     3) Aguirre, Pilar 6                4) Benavidez, Joelle 8            
       56.94    38.96                                                      
  9 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         1:39.19  
     1) Martinez, Aleah 8               2) Jones, Savannah 8              
     3) Jones, Nicolette 8              4) Moots, Clare 7                 
       38.07  1:01.12                                                      
 10 ALBUQUERQUE COUNTRY CLUB                                    1:39.87  
     1) Ransom, Ella 5                  2) Raby, Lizzy 8                  
     3) Collins, Isabel 7               4) Bauer, Gabriella 8             
       54.52    45.35                                                      
 11 CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                  1:46.35  
     1) Gabaldon, Ashley 7              2) Tafoya, Maria 7                
     3) Salinas, Haley 7                4) Cook, Hannah 8                 
       55.06    51.29                                                      
 -- DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                                    DQ  
     1) Garcia, Deana 8                 2) Webster, Hailey 8              
     3) Giron, Ciana 8                  4) Romero, Lauren 8               
     1:02.10    53.16                                                      
 
Event 42  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:05.24   7/22/2006 YMCA DOLPHINS, YMCA                        
                         D Lee, S Johannes, C Meyer-Hagen, W Stanopiewicz  
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 TANOAN SWIM TEAM                                            1:13.51  
     1) Willingham, Landon 8            2) Watson, Lucas 8                
     3) Rice, Paul 8                    4) Turon, Wesley 7                
       44.20    29.31                                                      
  2 YMCA DOLPHINS                                               1:18.80  
     1) Thibodeau, Tyler 7              2) Vernon, Trenton 8              
     3) Rivas, Rory 8                   4) Sturdevant, Trey 7             
       41.45    37.35                                                      
  3 HIGHPOINT                                                   1:19.33  
     1) Buttner, Jordan 8               2) Dennis, Maxwell 8              
     3) Jordan, Spencer 8               4) Davis, Wolf 8                  
       40.18    39.15                                                      
  4 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         1:27.05  
     1) Davis, Brandon 8                2) Perez, Corey 8                 
     3) Hart, Jack 8                    4) Short, Craig 8                 
  5 DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                               1:34.64  
     1) Parmoon, Ben 8                  2) Hebner, Evan 7                 
     3) Christman, Nicholas 8           4) Barsun, Solomon 8              
       51.98    42.66                                                      
  6 ALBUQUERQUE COUNTRY CLUB                                    1:37.08  
     1) Schlegel, Cruz 8                2) Walinsky, Sam 7                
     3) Walker, Hart 7                  4) Ransom, Max 8                  
       51.00    46.08                                                      
  7 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     1:39.34  
     1) Aragon, Isaac 8                 2) Lash, Ethan 5                  
     3) Ramirez, Abraham 6              4) Kesner, Isaac 8                
       41.48    57.86                                                      
  8 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     1:43.01  
     1) Harrington, Mark 8              2) Hughes, Sammy 8                
     3) Christiansen, Jack 8            4) Cauwels, David 8               
     1:01.07    41.94                                                      
  9 MIDTOWN MARLINS                                             1:48.36  
     1) Pilon, Ben 7                    2) Lewallen, Brennan 8            
     3) Atkins, Ryan 8                  4) Chavez, Anthony 8              
     1:03.89    44.47                                                      
 10 BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                  1:54.39  
     1) Miller, Jeffery 7               2) Peters, Brady 5                
     3) Chavez, Izaiah 8                4) Benavidez, Kade 5              
     1:01.13    53.26                                                      
 11 CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                  2:00.21  
     1) Mendoza, Dalton 7               2) Byndas, John 7                 
     3) Sheffield, Adam 6               4) Todd, Tyler 7                  
     1:03.06    57.15                                                      
 -- LOS LUNAS STINGRAYS                                              DQ  
     1) Onsae, Tony 6                   2) Risso, Gino 8                  
     3) Lupi, Randall 6                 4) Lupi, Mitchell 8               
     1:19.01  1:11.82                                                      
 -- SIERRA COUNTY SWIM TEAM                                          NS  
     1)                                 2) Montoya, Gersen 6              
     3) Smith, Austin 6                 4) McIntire, John 7               
 -- RIO RANCHO DESERT SHARKS                                         NS  
     1) Cogburn, Jordan 6               2) Halberg, Marc 7                
     3) Petre, Brett 7                  4) Pigg, Michael 6                
 
Event 43  Girls 9-10 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 59.34   7/24/2004 MIDTOWN                                      
                       R MAESTAS, M BURTON, A DEVOTI, J REMER            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA DOLPHINS                                                 59.88  
     1) Stockton, Abby 9                2) Sturdevant, Lee 10             
     3) Meyer-Hagen, Jewel 10           4) Stockton, Kara 10              
       31.69    28.19                                                      
  2 HIGHPOINT                                                     59.98  
     1) Schlavin, Michelle 10           2) Mohns, Kyra 10                 
     3) Endsley, Kate 9                 4) Zellner, Shelby 10             
       34.16    25.82                                                      
  3 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         1:01.01  
     1) Parra, Samantha 10              2) Key, Amanda 9                  
     3) Jackson-Sagredo, Andrea 10      4) Whitezell, Harlee 10           
       31.50    29.51                                                      
  4 TANOAN SWIM TEAM                                            1:03.22  
     1) Willingham, Maranda 10          2) Gorham, Anika 9                
     3) Fellows, Adi 9                  4) St. John, Gilly Bean 9         
       32.42    30.80                                                      
  5 CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                  1:05.94  
     1) Fenton, Madison 10              2) Spooner, Tristen 9             
     3) Pazand, Julia 10                4) Cook, McKenzie 10              
       32.89    33.05                                                      
  6 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     1:06.94  
     1) Leuenberger, Samantha 10        2) Weingardt, Karin 9             
     3) Reimholz, Bailey 10             4) Aragon, Christine 10           
       34.28    32.66                                                      
  7 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     1:07.74  
     1) Hanks, Sydney 10                2) Ellis, Emily 10                
     3) Cauwels, Emily 10               4) Montoya, Samantha 10           
       39.02    28.72                                                      
  8 TCA                                                         1:11.66  
     1) Stranko, Adelia 10              2) Statkus, Anne 10               
     3) Kienzle, Grace 10               4) Burton, Natalie 10             
       36.83    34.83                                                      
  8 LOS LUNAS STINGRAYS                                         1:11.66  
     1) Mahan, Korinna 10               2) Romero, Reyna 9                
     3) Kerns, Moriah 10                4) Doyle, Mariah 10               
       37.67    33.99                                                      
 10 DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                               1:13.21  
     1) Ripley, Kate 9                  2) Grace, Daniel-Hannah 9         
     3) McDowell, Caitlyn 9             4) Barsun, Heidi 10               
       37.31    35.90                                                      
 11 ALBUQUERQUE COUNTRY CLUB                                    1:15.48  
     1) Arko, Jennica 10                2) Raby, Mia 10                   
     3) Gorham, Olivia 10               4) Walinsky, Maia 10              
       39.35    36.13                                                      
 12 MIDTOWN MARLINS                                             1:20.03  
     1) Gonzales, Abby 9                2) Green, Claire 9                
     3) Shiels, Suzanne 8               4) Herring, Liz 10                
       45.81    34.22                                                      
 13 RIO RANCHO DESERT SHARKS                                    1:23.36  
     1) Green, Jessica 9                2) Millsap, Rylli 8               
     3) Swafford, Raylin 10             4) Adame, Celina 9                
       48.73    34.63                                                      
 -- SIERRA COUNTY SWIM TEAM                                          NS  
     1) Kasiah, Jenny Sue 10            2) Dougherty, Skylar 10           
     3) Rose, Hayley 9                  4) Berkstresser, Melene 9         
 -- BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                       NS  
     1) Hospelhorn, Merry 10            2) Forde, Mariah 9                
     3) Baca, Maggie 10                 4) Aguirre, Reyna 10              
 
Event 44  Boys 9-10 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 56.98   7/25/1990 HIGHPOINT                                    
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA DOLPHINS                                               1:01.42  
     1) Lee, Duncan 9                   2) Johannes, Seth 9               
     3) Meyer-Hagen, Caleb 9            4) Stanopiewicz, Will 9           
       30.11    31.31                                                      
  2 HIGHPOINT                                                   1:03.39  
     1) Sullivan, Jack 10               2) Kenning, Bradley 10            
     3) Ozakyol, Ellis 9                4) Deprest, Michael 10            
       30.59    32.80                                                      
  3 TANOAN SWIM TEAM                                            1:03.71  
     1) Wrege, Grant 10                 2) Pratt, Andrew 10               
     3) Westerberg, Michael 9           4) Waterman, Austin 9             
       34.44    29.27                                                      
  4 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         1:07.67  
     1) Martinez, Marquez 10            2) Clifford, Troy 9               
     3) Johnston, Dylan 10              4) Jones, Quentin 10              
       33.16    34.51                                                      
  5 SIERRA COUNTY SWIM TEAM                                     1:08.88  
     1) Burrows, Corey 9                2) Glines, Scott 10               
     3) Glines, Bo 8                    4) Barnes, Sammy 10               
       34.91    33.97                                                      
  6 LOS LUNAS STINGRAYS                                         1:09.78  
     1) Campos, Andres 9                2) Lardner, Ryan 10               
     3) Risso, Dante 10                 4) Campos, Adrian 10              
       42.85    26.93                                                      
  7 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     1:11.59  
     1) Wylie, Jesse 10                 2) Bruckner, Joe 10               
     3) Vinson, Whit 9                  4) Billstrand, Tim 10             
       36.31    35.28                                                      
  8 DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                               1:13.20  
     1) Giron-Norton, Branen 10         2) Casaus, Jack 9                 
     3) Rorem, Joey 9                   4) Dekker, Luke 10                
       42.62    30.58                                                      
  9 TCA                                                         1:15.27  
     1) Miller, Gavin 9                 2) Heflin, Isaac 10               
     3) Wynn, Clay 10                   4) Pierotti, Philip 10            
       38.85    36.42                                                      
 10 ALBUQUERQUE COUNTRY CLUB                                    1:15.67  
     1) Fidel, Hurley 10                2) Slota, Evan 9                  
     3) Weingartner, James 9            4) Schlegel, Will 10              
       39.99    35.68                                                      
 11 MIDTOWN MARLINS                                             1:16.26  
     1) Kelly, Nick 10                  2) Theoret, Octavian 9            
     3) Grant, Ethan 9                  4) Chavez, Charles 10             
       39.75    36.51                                                      
 12 CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                  1:16.60  
     1) Salazar, Santiago 9             2) Hamic, Will 9                  
     3) Moore, Kyle 9                   4) Salazar, Javier 10             
       39.22    37.38                                                      
 13 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     1:19.13  
     1) Allen, Sean 9                   2) Rigg, Nolan 9                  
     3) Bernardone, Louis 10            4) Otts, Jack 9                   
       51.33    27.80                                                      
 14 BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                  1:28.95  
     1) Brads, Andrew 10                2) Miller, Johnathon 8            
     3) Robare, Cameron 9               4) Chavez, Emmanuel 10            
       49.24    39.71                                                      
 -- RIO RANCHO DESERT SHARKS                                         DQ  
     1) Cogburn, Aaron 9                2) Cogburn, Jordan 6              
     3) O'Hara, Ryan 8                  4) Medley, Trinity 9              
       53.55    45.10                                                      
 
Event 45  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:54.94   7/24/2005 YMCA DOLPHINS, YMCA                        
                         K Dobson, R Buser, L Heerman, M Howell            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     2:00.31  
     1) McCallon, Dallas 12             2) Balthaser, Sara 12             
     3) Sluder, Sarah 12                4) Wylie, Alexis 12               
       29.80    32.33    30.46    27.72                                    
  2 TCA                                                         2:00.32  
     1) McSorley, Meaghan 11            2) Cooper, Sydney 12              
     3) Mike, Aanika 12                 4) Burton, Madison 12             
       30.61    29.08    32.60    28.03                                    
  3 HIGHPOINT                                                   2:08.22  
     1) Seckler, Megan 11               2) Harris, Elizabeth 12           
     3) Veseth, Hannah 11               4) Schunk, Hattie 12              
       32.13    32.45    33.66    29.98                                    
  4 TANOAN SWIM TEAM                                            2:09.14  
     1) Fellows, Nee-ka 11              2) Supple, Michaela 12            
     3) Kline, Kendall 12               4) Rubin, Sydney 12               
       31.61    32.01    31.56    33.96                                    
  5 YMCA DOLPHINS                                               2:09.23  
     1) Velott, Kayleigh 12             2) Sanchez, Rebecca 12            
     3) Christiansen, Abigayle 11       4) Stockton, Nicole 12            
       32.95    36.60    31.47    28.21                                    
  6 DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                               2:11.07  
     1) Cullen, Chelsea 12              2) Rose, Rachel 11                
     3) Templeton, Haley 12             4) Cullen, Nicole 11              
       32.39    34.89    32.71    31.08                                    
  7 CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                  2:11.56  
     1) Tafoya, Vanessa 12              2) Fenton, Morgan 12              
     3) Peterson, Lauren 12             4) House, Cassie 12               
       33.68    32.24    42.03    23.61                                    
  8 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     2:12.61  
     1) Fox, Nicole 11                  2) Otts, Sarah 12                 
     3) Ediger, Emily 12                4) Roveto, Lauren 12              
       33.09    32.44  1:07.08                                             
  9 LOS LUNAS STINGRAYS                                         2:16.25  
     1) Hampton, Sophia 11              2) D'Arcangeli, Kaitlyn 12        
     3) Martinez, Jolene 11             4) Candelaria, Marissa 11         
       35.89    38.21    34.79    27.36                                    
 10 SOCORRO STINGRAYS                                           2:16.48  
     1) Malone, Mary 12                 2) Stanzione, Angelina 11         
     3) Contreras, DamiAna 12           4) Contreras, JeriAna 12          
       40.07    33.11    32.21    31.09                                    
 11 ALBUQUERQUE COUNTRY CLUB                                    2:32.60  
     1) Raby, Nina 12                   2) Gibert, Autumn 11              
     3) Horton, Savannah 11             4) Reinhart, Temple 9             
       40.09    38.66    45.47    28.38                                    
 12 BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                  2:49.30  
     1) Giles, Hailey 11                2) Lucero, Katee 11               
     3) Graves-Peralta, Heather 11      4) Thompson, Amber 12             
       45.36    43.88    46.75    33.31                                    
 -- RIVERPOINT PIRAHNAS                                              DQ  
     1) Talmadge, Arianna 12            2) Kuchar, Abby 12                
     3) Pliel-Pino, Tatiana 11          4) Hugg, Daryan 11                
 
Event 46  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:52.18   7/27/2003 YMCA                                       
                         N VIGIL, K KAULA, N HEERMAN, T BENNETT            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA DOLPHINS                                               2:03.55  
     1) Langsfeld, John Paul 12         2) Berling, Sammy 12              
     3) Roberson, Ian 12                4) Johannes, Karl 12              
       32.24    31.03    30.49    29.79                                    
  2 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     2:05.67  
     1) Billstrand, Brian 12            2) McCallon, Austin 11            
     3) Allen, Joe 12                   4) Hanks, Jonah 12                
       29.55    33.78    34.14    28.20                                    
  3 HIGHPOINT                                                   2:05.82  
     1) O'Hea, Ryan 12                  2) Powers, Jake 11                
     3) Ozakyol, Addison 12             4) Babuska, Tomas 12              
       32.16    31.67    32.35    29.64                                    
  4 TANOAN SWIM TEAM                                            2:07.19  
     1) Gordon, Alec 12                 2) Maynard, Michael 12            
     3) Brown, Conor 11                 4) Tillery, Kris 12               
       31.58    32.42    33.74    29.45                                    
  5 SIERRA COUNTY SWIM TEAM                                     2:17.94  
     1) Bolen, Forest 12                2) Glines, Chaz 12                
     3) Starr, Jameson 12               4) Dow, Seth 11                   
       33.52    37.38    41.74    25.30                                    
  6 TCA                                                         2:20.89  
     1) Gyongyosi, Sam 12               2) Wynn, Gus 12                   
     3) Owen, Thomas 12                 4) Croasdell, James 12            
       35.19    39.60    12.29    53.81                                    
  7 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     2:23.92  
     1) Rigg, Tanner 12                 2) Borek, Tony 11                 
     3) Price, Jared 11                 4) Weingardt, Collin 12           
       42.08    18.22    24.52    59.10                                    
  8 LOS LUNAS STINGRAYS                                         2:34.42  
     1) Mahan, Kelen 12                 2) Lupi, Ryan 11                  
     3) Lardner, Avery 11               4) Sanchez, Jordan 12             
       39.42    51.28    32.72    31.00                                    
  9 ALBUQUERQUE COUNTRY CLUB                                    2:42.04  
     1) Horton, Miles 11                2) Weingartner, Tommy 12          
     3) Hebenstreit, Sam 11             4) Slota, Ryan 12                 
       56.92    23.36    15.11  1:06.65                                    
 10 SANDIA HEIGHTS SKWIDZ                                       2:48.19  
     1) Wells, Nic 10                   2) McCormick, Will 9              
     3) Timmins, Joe 8                  4) Hudak, Cole 11                 
                         12.67  1:07.82                                    
 -- RIVERPOINT PIRAHNAS                                              DQ  
     1) Key, Brandon 12                 2) Arroyo, Jeremy 11              
     3) Perez, Kyle 12                  4) Key, Cody 12                   
       30.97    35.17    54.11    31.72                                    
 -- SOCORRO STINGRAYS                                                DQ  
     1) Davila, Benjamin 11             2) Flores, Ricardo E 11           
     3) Hofner, Hans 12                 4) Malone, Edmund 9               
 -- RIO RANCHO DESERT SHARKS                                         NS  
     1) Allen, Jeremy 12                2) Morrow, Andrew 11              
     3) O'Hara, Sheamus 12              4) Swafford, Jeremy 12            
 -- CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                       NS  
     1) McCravey, Justen 12             2) Boren, Tanner 12               
     3) Sanchez, William 11             4) Balmer, NiKolaus 12            
 -- BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                       NS  
     1) Myers, Nick 12                  2) Baca, Levi 12                  
     3) Cordova, Justin 11              4) Robare, Brent 12               
 
Event 47  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:48.37   7/21/2007 YMCA DOLPHINS, YMCA                        
                         J Frodgue, L Heermann, R Buser, M Howell          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA DOLPHINS                                               1:48.37R 
     1) Frodgue, Jazmyne 14             2) Heermann, Laura 13             
     3) Buser, Rachel 14                4) Howell, Michelle 14            
       27.93    27.31    26.46    26.67                                    
  2 TANOAN SWIM TEAM                                            1:54.19  
     1) Reeve, Christy 13               2) Sheppard, Samantha 14          
     3) Krupiak, Shelby 14              4) Schmille, Natalie Janae 13     
       28.69    29.10    28.34    28.06                                    
  3 TCA                                                         1:55.98  
     1) Statkus, Amelia 13              2) Cooksey, Tara 13               
     3) Fleddermann, Lauren 13          4) Lemon, Tess 14                 
       30.90    29.59    27.90    27.59                                    
  4 DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                               1:59.72  
     1) Creel, Kynsey 14                2) Adams, Alex 14                 
     3) Smith, Adrianna 14              4) Hollowwa, Marissa 14           
       30.14    32.65    30.89    26.04                                    
  5 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     2:00.64  
     1) Wolfe, Jessica 13               2) Bonney, Hayley 13              
     3) Truelock, Amanda 13             4) Spencer, Marissa 14            
       29.98    30.35    30.90    29.41                                    
  6 HIGHPOINT                                                   2:01.20  
     1) Wesselman, Leah 14              2) Turnham, Kira 13               
     3) Peterkin, Lisa 14               4) Morrissey, Ashley 14           
       30.50    30.36    31.53    28.81                                    
  7 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         2:02.70  
     1) Key, Bridget 14                 2) Kuchar, Jenna 13               
     3) Rosprim, Claire 14              4) Huber, Mary Hannah 14          
       29.33    34.45    31.29    27.63                                    
  8 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     2:05.88  
     1) Kesner, Melanie 14              2) Leuenberger, Jessica 14        
     3) Messier, Kate 14                4) Olona, Sarah 13                
       31.87    34.94    30.23    28.84                                    
  9 CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                  2:08.35  
     1) Salinas, Amy 13                 2) Nielsen, Carla 14              
     3) Hromas, Isabel 13               4) Liesse, Rachel 14              
       30.51    32.10    34.01    31.73                                    
 10 LOS LUNAS STINGRAYS                                         2:10.92  
     1) Miller, Courtnie 14             2) Vering, Dallas 13              
     3) Tafoya, Mary 14                 4) D'Arcangeli, Kayla 14          
       36.59    34.47    31.19    28.67                                    
 11 SIERRA COUNTY SWIM TEAM                                     2:19.38  
     1) Trujillo, Megan 13              2) Barnes, Jasmine 13             
     3) Sanchez, Kristen 14             4) Trujillo, Samantha 14          
       32.45    37.35    39.81    29.77                                    
 12 SANDIA HEIGHTS SKWIDZ                                       2:21.13  
     1) Katelyn, Kauzlaric 13           2) Mazarakis, Elisabeth 12        
     3) Blair, Lexi 13                  4) Timmins, Rachel 12             
       36.08    37.17    34.84    33.04                                    
 13 RIO RANCHO DESERT SHARKS                                    2:22.54  
     1) Jones, Rachel 14                2) Anderson, Emily 10             
     3) Adame, Felicia 12               4) Burton, Elisabeth 11           
       33.38    49.43    22.48    37.25                                    
 -- BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                       DQ  
     1) Rivera, Rebekah 13              2) Baca, Katrina 13               
     3) Nix, Jordan 13                  4) Hospelhorn, Blythe 13          
                         35.62                                             
 
Event 48  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:40.16    7/1/1994 HIGHPOINT                                  
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA DOLPHINS                                               1:45.05  
     1) Bruckman, Charles 13            2) Roberson, Warren 13            
     3) Berling, Adam 14                4) Bennett, Tristan 14            
       28.48    27.45    25.51    23.61                                    
  2 TCA                                                         1:53.52  
     1) Wynn, Emmett 14                 2) Phillips, Michael 13           
     3) Leggott, Gabe 14                4) Dexter, Ben 14                 
       29.73    28.84    26.89    28.06                                    
  3 TANOAN SWIM TEAM                                            1:55.13  
     1) Hanson, Elliot 14               2) Maxey, Ryan 13                 
     3) Mohagheghi, Joseph 13           4) Eker, Nick 13                  
       25.17    30.90    30.42    28.64                                    
  4 LOS LUNAS STINGRAYS                                         2:01.77  
     1) Galemore, Chris 14              2) Lovato, Shane 13               
     3) Perea, Jason 13                 4) Sanchez, Raymond 14            
       29.88    34.31    30.63    26.95                                    
  5 HIGHPOINT                                                   2:03.46  
     1) Smatana, Dennis 13              2) McGregor, Davis 11             
     3) Albarran, Alex 13               4) Dufault, Jason 14              
       32.75    32.31    30.18    28.22                                    
  6 RIO RANCHO DESERT SHARKS                                    2:21.04  
     1) O'Hara, Sheamus 12              2) Rodarte, Larry 13              
     3) Adair, Bobby 13                 4) Swafford, Jeremy 12            
       43.58    30.18    33.76    33.52                                    
  7 MIDTOWN MARLINS                                             2:21.69  
     1) Tanner, Vance 14                2) McCollum, Dillon 12            
     3) Ibarra, Isaias 11               4) Ibarra, Dario 13               
       39.82    39.24    33.00    29.63                                    
  8 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     2:26.62  
     1) Ruiz, Angelo 13                 2) Price, Jake 14                 
     3) Harms, Christopher 13           4) Rigg, Brady 14                 
       33.78                      31.12                                    
  9 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     2:36.70  
     1) Harder, Garrett 12              2) Bradford, Joshua 13            
     3) Squier, Grant 11                4) Allen, Ed 14                   
       47.52    28.32    39.61    41.25                                    
 -- RIVERPOINT PIRAHNAS                                              DQ  
     1) Pliel-Pino, Gabriel 14          2) Chavez, David 13               
     3) Mascarenas, Joseph 13           4) Sisson, Ryan 14                
 
Event 49  Women 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:45.17   7/25/1999 CAC                                        
                         B SALZBRENNER, L MCCLOSKY, B ZUTAVERN, C MCADAMS  
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 HIGHPOINT                                                   1:48.78  
     1) North, Tiva 18                  2) Garavaglia, Amanda 17          
     3) Bear, JJ 17                     4) Drayer, Deanna 18              
       26.91    27.99    27.17    26.71                                    
  2 TANOAN SWIM TEAM                                            1:49.00  
     1) Golliher, Nicole 15             2) Bryson, Allie 18               
     3) Atkins, Morgan 15               4) Kline, Kelley 15               
       27.94    26.67    27.84    26.55                                    
  3 DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                               1:50.17  
     1) Rivera, Marisa 17               2) Dekker, Paige 16               
     3) VerHelst, Avery 15              4) Mackiw, Gabriela 15            
       27.96    28.30    28.07    25.84                                    
  4 CHAMISA HILLS COUNTRY CLUB                                  1:52.04  
     1) Patterson, Chelsea 18           2) Byndas, Jackie 15              
     3) McCravey, Megan 15              4) Mele, Sadie 18                 
       27.87    27.89    29.20    27.08                                    
  5 LOS LUNAS STINGRAYS                                         1:53.43  
     1) Vering, Deanna 15               2) Jaramillo, Kaitlin 15          
     3) Williams, Kelli 15              4) Williams, Cami 17              
       29.69    28.74    26.93    28.07                                    
  6 YMCA DOLPHINS                                               1:58.47  
     1) Boivin, Aubree 17               2) Motley, Marissa 16             
     3) Grant, Paige 15                 4) Smatana, Cassie 16             
       30.42    31.38    28.16    28.51                                    
  7 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     1:59.22  
     1) Wylie, Jennifer 16              2) Spencer, Caity 16              
     3) Vatuone, Theresa 15             4) Brocato, Terisse 15            
       29.61    30.50    31.61    27.50                                    
  8 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         1:59.55  
     1) Huber, Hayley 16                2) Hightower, Rylie 15            
     3) Price, Amber 15                 4) Glass, Kaitlyn 12              
       29.03    31.21    33.06    26.25                                    
  9 RIO RANCHO DESERT SHARKS                                    2:03.00  
     1) Adame, Vanessa 15               2) Hatch, Cynthia 16              
     3) Hatch, Melissa 18               4) Hendrix, Bethanne 17           
       31.88    31.88    29.57    29.67                                    
 10 TCA                                                         2:05.23  
     1) Feldman, Corrina 14             2) Dexter, Hannah 13              
     3) Mike, Arika 16                  4) Cooksey, Mary 15               
       33.15    32.84    30.85    28.39                                    
 11 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     2:15.11  
     1) Sjaardema, Tracy 14             2) Monette, Nicole 14             
     3) Lein, Emily 15                  4) Jojola, Lauren 17              
       32.51    48.03    33.19    21.38                                    
 -- SOCORRO STINGRAYS                                                DQ  
     1) Anaya, Mariah L 13              2) Vinson, Jordan 13              
     3) Arevalo, Nicole 12              4) Engler, Nikki 15               
       37.45    34.26    56.77    20.21                                    
 -- SIERRA COUNTY SWIM TEAM                                          NS  
     1) Sallee, Christi 15              2) Farner, Victoria 15            
     3) Carter, Amanda 18               4) Berkstresser, Larissa 15       
 -- BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                       NS  
     1) Carrasco, Alysha 16             2) Reynolds, Mariena 13           
     3) Mascare¤as, Brittany 17         4) Byrne, Caitlin 17              
 
Event 50  Men 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:29.53   7/21/2007 TANOAN SWIM TEAM, Tanoan-                  
                         Z Kupferer, M Wilber, J Lujan, Z Hillman          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 TANOAN SWIM TEAM                                            1:29.53R 
     1) Kupferer, Zak A 17              2) Wilber, Mark Q 18              
     3) Lujan, Jared 17                 4) Hillman, Zach 18               
       22.92    22.37    23.60    20.64                                    
  2 YMCA DOLPHINS                                               1:34.76  
     1) Burdge, Colin 17                2) Hagg, Mickey 16                
     3) Bennett, Trevor 16              4) Kaula, Kalani 15               
       24.17                      22.55                                    
  3 TCA                                                         1:38.44  
     1) Reagan, Jack 17                 2) Wade, Scott 15                 
     3) Young, Jesse 15                 4) Collier, Drew 17               
       25.58    25.26    24.24    23.36                                    
  4 HIGHPOINT                                                   1:41.94  
     1) Bohnoff, Chris 18               2) Lutz, Ryan 15                  
     3) Albarran, Sean 16               4) Babuska, Pavel 15              
       26.08    25.53    25.27    25.06                                    
  5 MIDTOWN MARLINS                                             1:43.36  
     1) Bachicha, Andrew 18             2) Gonzales, Josh 15              
     3) Herring, Andrew 16              4) Kelly, Tyler 18                
       25.36    27.87    25.74    24.39                                    
  6 DEL NORTE SPORTS AND WELLNESS                               1:44.00  
     1) Gibson, Casey 17                2) Feddema, David 15              
     3) Feddema, Rick 17                4) Sanchez, Zachary 15            
       24.56    27.09    28.22    24.13                                    
  7 LOS LUNAS STINGRAYS                                         1:44.35  
     1) Kessler, William 15             2) D'Arcangeli, Cameron 15        
     3) Moya, Jesse 15                  4) Lovato, Zachary 17             
       27.13    26.38    28.18    22.66                                    
  8 RIVERPOINT PIRAHNAS                                         1:49.63  
     1) Pliel-Pino, Gabriel 14          2) Sisson, Ryan 14                
     3) Seeley, Matthew 15              4) Arroyo, Jordon 16              
       28.40    26.64    25.59    29.00                                    
  9 FOUR HILLS COUNTRY CLUB                                     1:51.52  
     1) Jackson, Matt 18                2) Mahoney, Patrick 14            
     3) Roach, Devin 13                 4) Spencer, Curtis 18             
       26.38    30.19    31.06    23.89                                    
 10 JEWISH COMMUNITY CENTER                                     1:51.79  
     1) Thomas, Trevor 14               2) Olona, Jason 15                
     3) Schwers, Clayton 16             4) Weingardt, Kendall 14          
       31.49    27.99    26.42    25.89                                    
 11 RIO RANCHO DESERT SHARKS                                    1:52.79  
     1) Zoltowski, P.J. 16              2) Vigil, Nicholas 15             
     3) Regan, Eric 17                  4) Konetzni, Forrest 16           
       25.94    35.66    26.35    24.84                                    
 12 SOCORRO STINGRAYS                                           1:57.83  
     1) Vinson, Derrick 14              2) Malone, Alex 15                
     3) Romero, Randall 15              4) Stanzione, Gaetano 15          
       29.25    30.21    32.27    26.10                                    
 13 BELEN HURRICANES SWIM TEAM                                  2:12.37  
     1) Chavez, Allen 16                2) Ulibarri, Isaac 14             
     3) Mitchell, Joseph 13             4) Rodriguez, Tomas 15            
       35.50    34.03    34.38    28.46                                    
 
Event 51  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 34.97   7/21/2007 TALITHA ZANIOS, Tanoan-                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zanios, Talitha            8 TANOAN                           34.97R 
  2 Rivenbark, Ellie           8 HIGHPOINT                        35.29  
  3 Fleddermann, Kathryn       8 TCA                              37.24  
  4 Baur, Maren                7 FOUR HILLS CC                    40.36  
  5 Stansbery, RaeLeigh        7 FOUR HILLS CC                    41.70  
  6 Leggott, Allison           8 TCA                              43.03  
  7 Jones, Savannah            8 RIVERPOINT                       43.20  
  8 McCormick, Rachel          8 TANOAN                           43.43  
  9 Wynn, Eleanor              8 TCA                              45.02  
 10 Gonzales, Paolina          7 TCA                              47.80  
 11 Hedrick, Isabella          7 HIGHPOINT                        47.87  
 12 O'Donnell, Mikelle         7 YMCA                             48.97  
 13 Bauer, Gabriella           8 ACC                              50.29  
 14 Cooper, Ashley             8 TCA                              51.54  
 15 Moore, Alli                8 RIVERPOINT                       57.88  
 -- Nyman, Kaarina             8 TCA                                 DQ  
 
Event 52  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 32.64   7/22/2006 DUNCAN LEE, YMCA                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willingham, Landon         8 TANOAN                           37.68  
  2 Weeks, Ryan                8 HIGHPOINT                        41.13  
  3 Kesner, Isaac              8 JCC                              42.06  
  4 Rice, Paul                 8 TANOAN                           43.70  
  5 Davis, Wolf                8 HIGHPOINT                        44.51  
  6 Davis, Brandon             8 RIVERPOINT                       44.89  
  7 Stewart, Calvin            7 TANOAN                           44.97  
  8 Rivas, Rory                8 YMCA                             45.49  
  9 Timmins, Joe               8 SANDIA HEIGHTS                   46.57  
 10 Perez, Corey               8 RIVERPOINT                       48.27  
 11 Harlan, Joshua             6 RIVERPOINT                       48.75  
 12 Short, Craig               8 RIVERPOINT                       49.23  
 13 Barsun, Solomon            8 DEL NORTE                        51.06  
 14 Burton, Milo               7 TCA                              55.07  
 15 Miller, Jeffery            7 BELEN                          1:00.77  
 16 Miller, Johnathon          8 BELEN                          1:00.86  
 -- Chavez, Anthony            8 MIDTOWN                             DQ  
 -- Ransom, Max                8 ACC                                 DQ  
 
Event 53  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 29.17    7/1/1994 CHRISTIE MCADAMS, Sandia Heights             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stockton, Kara            10 YMCA                             29.25  
  2 Zellner, Shelby           10 HIGHPOINT                        32.38  
  3 Parra, Samantha           10 RIVERPOINT                       33.29  
  4 Cook, McKenzie            10 CHAMISA HILLS                    33.86  
  5 Fenton, Madison           10 CHAMISA HILLS                    33.91  
  6 Fellows, Adi               9 TANOAN                           35.84  
  7 Reinhart, Temple           9 ACC                              35.97  
  8 Herring, Liz              10 MIDTOWN                          36.23  
  9 Gorham, Anika              9 TANOAN                           36.44  
 10 Doyle, Mariah             10 LOS LUNAS                        37.26  
 11 Jackson-Sagredo, Andrea   10 RIVERPOINT                       37.27  
 11 Reimholz, Bailey          10 JCC                              37.27  
 13 Aragon, Christine         10 JCC                              37.32  
 14 Barsun, Heidi             10 DEL NORTE                        38.60  
 15 Kerns, Moriah             10 LOS LUNAS                        38.76  
 16 Green, Jessica             9 RIO RANCHO                       41.13  
 
Event 54  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 28.42   7/25/1999 MARK WILBER, YMCA                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Duncan                9 YMCA                             30.19  
  2 Barnes, Sammy             10 SIERRA COUNTY                    32.42  
  3 Wrege, Grant              10 TANOAN                           32.89  
  4 Deprest, Michael          10 HIGHPOINT                        33.93  
  5 Bruckman, Monty           10 YMCA                             34.61  
  6 Stanopiewicz, Will         9 YMCA                             35.32  
  7 Billstrand, Tim           10 FOUR HILLS CC                    35.34  
  8 Waterman, Austin           9 TANOAN                           35.41  
  9 Chavez, Charles           10 MIDTOWN                          35.75  
 10 Pierotti, Philip          10 TCA                              35.90  
 11 Campos, Adrian            10 LOS LUNAS                        36.78  
 12 Retter, Michael           10 YMCA                             36.85  
 13 Fidel, Hurley             10 ACC                              37.37  
 14 Otts, Jack                 9 JCC                              37.93  
 15 Wells, Nic                10 SANDIA HEIGHTS                   38.00  
 16 Wylie, Jesse              10 FOUR HILLS CC                    39.28  
 
Event 55  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 59.39   7/24/2005 MICHELLE HOWELL, YMCA                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stockton, Nicole          12 YMCA                           1:01.19  
      29.68   31.51                                                
  2 Burton, Madison           12 TCA                            1:02.44  
      30.08   32.36                                                
  3 Cooper, Sydney            12 TCA                            1:04.75  
      30.85   33.90                                                
  4 House, Cassie             12 CHAMISA HILLS                  1:07.31  
      31.41   35.90                                                
  5 Cullen, Nicole            11 DEL NORTE                      1:08.53  
      33.01   35.52                                                
  6 McCallon, Dallas          12 FOUR HILLS CC                  1:08.66  
      32.38   36.28                                                
  7 Cavellier, Natalie        12 RIVERPOINT                     1:09.04  
      32.40   36.64                                                
  8 Supple, Michaela          12 TANOAN                         1:09.40  
      32.74   36.66                                                
  9 Fellows, Nee-ka           11 TANOAN                         1:09.74  
      33.79   35.95                                                
 10 Contreras, JeriAna        12 SOCORRO                        1:10.14  
      33.41   36.73                                                
 11 Mike, Aanika              12 TCA                            1:11.31  
      34.51   36.80                                                
 12 Seckler, Megan            11 HIGHPOINT                      1:11.66  
      34.05   37.61                                                
 13 Harris, Elizabeth         12 HIGHPOINT                      1:12.78  
      34.43   38.35                                                
 14 Otts, Sarah               12 JCC                            1:13.61  
      34.58   39.03                                                
 15 Templeton, Haley          12 DEL NORTE                      1:14.26  
      34.53   39.73                                                
 16 Tafoya, Vanessa           12 CHAMISA HILLS                  1:15.42  
 
Event 56  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 57.93   7/24/2005 TRISTAN BENNETT, YMCA                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Jonah              12 FOUR HILLS CC                  1:04.41  
  2 Tillery, Kris             12 TANOAN                         1:04.58  
      31.98   32.60                                                
  3 Johannes, Karl            12 YMCA                           1:04.74  
      30.91   33.83                                                
  4 Key, Brandon              12 RIVERPOINT                     1:05.93  
      32.13   33.80                                                
  5 Billstrand, Brian         12 FOUR HILLS CC                  1:06.52  
      32.05   34.47                                                
  6 Dow, Seth                 11 SIERRA COUNTY                  1:07.28  
      32.39   34.89                                                
  7 Grace, Josiah             12 DEL NORTE                      1:08.01  
      32.56   35.45                                                
  8 Sanchez, Jordan           12 LOS LUNAS                      1:08.62  
      33.34   35.28                                                
  9 Roberson, Ian             12 YMCA                           1:09.65  
      33.72   35.93                                                
 10 Key, Cody                 12 RIVERPOINT                     1:10.10  
      33.37   36.73                                                
 11 Weingardt, Collin         12 JCC                            1:10.99  
      33.35   37.64                                                
 12 Babuska, Tomas            12 HIGHPOINT                      1:11.41  
      33.64   37.77                                                
 13 Chesire, Jayd             12 RIVERPOINT                     1:13.70  
      32.62   41.08                                                
 14 Owen, Thomas              12 TCA                            1:16.26  
      35.78   40.48                                                
 15 Gyongyosi, Sam            12 TCA                            1:16.62  
      36.95   39.67                                                
 -- Slota, Ryan               12 ACC                                 NS  
 
Event 57  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 56.15    8/1/1991 MELISSA MOORE, Highpoint                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hollowwa, Marissa         14 DEL NORTE                        57.44  
      27.53   29.91                                                
  2 Huber, Mary Hannah        14 RIVERPOINT                       58.89  
      28.15   30.74                                                
  3 Heermann, Laura           13 YMCA                             59.34  
      29.03   30.31                                                
  4 Lemon, Tess               14 TCA                              59.72  
      28.83   30.89                                                
  5 Cooksey, Tara             13 TCA                            1:03.04  
      30.50   32.54                                                
  6 Reeve, Christy            13 TANOAN                         1:03.09  
      29.59   33.50                                                
  7 Frodgue, Jazmyne          14 YMCA                           1:04.05  
      30.47   33.58                                                
  8 Fleddermann, Lauren       13 TCA                            1:04.29  
      30.90   33.39                                                
  9 Sheppard, Samantha        14 TANOAN                         1:04.30  
      30.27   34.03                                                
 10 Morrissey, Ashley         14 HIGHPOINT                      1:04.42  
      32.01   32.41                                                
 11 Key, Bridget              14 RIVERPOINT                     1:05.07  
      30.50   34.57                                                
 12 Schmille, Natalie Janae   13 TANOAN                         1:05.20  
      30.70   34.50                                                
 13 Liesse, Rachel            14 CHAMISA HILLS                  1:06.72  
      31.73   34.99                                                
 14 Wesselman, Leah           14 HIGHPOINT                      1:07.08  
      31.70   35.38                                                
 15 Salinas, Amy              13 CHAMISA HILLS                  1:08.43  
      32.23   36.20                                                
 16 Powers, Emily             14 HIGHPOINT                      1:08.48  
      33.04   35.44                                                
 
Event 58  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 50.57   7/27/2003 ZACHARY HILLMAN, CAC                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Berling, Adam             14 YMCA                             55.18  
      26.12   29.06                                                
  2 Hanson, Elliot            14 TANOAN                           55.54  
      26.54   29.00                                                
  3 Sanchez, Raymond          14 LOS LUNAS                        56.37  
      26.91   29.46                                                
  4 Pliel-Pino, Gabriel       14 RIVERPOINT                       57.16  
      27.08   30.08                                                
  5 Zoltowski, Timothy        13 RIO RANCHO                       58.88  
      26.91   31.97                                                
  6 Leggott, Gabe             14 TCA                              59.13  
      28.21   30.92                                                
  7 Weingardt, Kendall        14 JCC                              59.23  
      27.79   31.44                                                
  8 Sisson, Ryan              14 RIVERPOINT                       59.45  
      28.43   31.02                                                
  9 Bruckman, Charles         13 YMCA                           1:02.24  
      29.69   32.55                                                
 10 Dexter, Ben               14 TCA                            1:02.45  
      30.12   32.33                                                
 11 Eker, Nick                13 TANOAN                         1:03.19  
      29.75   33.44                                                
 12 Burgett, Chase            14 TCA                            1:04.80  
      30.57   34.23                                                
 13 Phillips, Michael         13 TCA                            1:06.25  
      31.27   34.98                                                
 14 Mohagheghi, Joseph        13 TANOAN                         1:10.90  
      33.53   37.37                                                
 15 Rigg, Brady               14 JCC                            1:12.32  
      35.41   36.91                                                
 -- Dufault, Jason            14 HIGHPOINT                           NS  
 
Event 59  Women 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 55.53    8/1/1993 MELISSA MOORE, Highpoint                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mackiw, Gabriela          15 DEL NORTE                        56.66  
      27.57   29.09                                                
  2 Huber, Hayley             16 RIVERPOINT                       57.73  
      27.49   30.24                                                
  3 North, Tiva               18 HIGHPOINT                        58.02  
      28.29   29.73                                                
  4 Drayer, Deanna            18 HIGHPOINT                        58.30  
      27.89   30.41                                                
  5 Williams, Kelli           15 LOS LUNAS                        59.68  
      28.75   30.93                                                
  6 Patterson, Chelsea        18 CHAMISA HILLS                  1:00.22  
      29.12   31.10                                                
  7 Bear, JJ                  17 HIGHPOINT                      1:00.49  
      29.08   31.41                                                
  8 Williams, Cami            17 LOS LUNAS                      1:00.63  
      28.86   31.77                                                
  9 Bryson, Allie             18 TANOAN                         1:01.02  
      28.32   32.70                                                
 10 VerHelst, Avery           15 DEL NORTE                      1:02.04  
      30.21   31.83                                                
 11 Atkins, Morgan            15 TANOAN                         1:03.03  
      30.04   32.99                                                
 12 McCravey, Megan           15 CHAMISA HILLS                  1:03.06  
      30.14   32.92                                                
 13 Cooksey, Mary             15 TCA                            1:03.39  
      30.27   33.12                                                
 14 Kline, Kelley             15 TANOAN                         1:03.53  
      29.74   33.79                                                
 15 Hightower, Rylie          15 RIVERPOINT                     1:03.74  
      30.44   33.30                                                
 16 Wylie, Jennifer           16 FOUR HILLS CC                  1:04.70  
      30.61   34.09                                                
 
Event 60  Men 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    SUNDANCE: R 46.96   7/21/2007 ZACH HILLMAN, Tanoan-                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hillman, Zach             18 TANOAN                           46.96R 
      22.60   24.36                                                
  2 Kaula, Kalani             15 YMCA                             49.60  
      23.72   25.88                                                
  3 Wilber, Mark Q            18 TANOAN                           50.24  
      24.34   25.90                                                
  4 Lovato, Zachary           17 LOS LUNAS                        50.69  
      24.12   26.57                                                
  5 Kupferer, Zak A           17 TANOAN                           51.20  
      24.27   26.93                                                
  6 Zoltowski, P.J.           16 RIO RANCHO                       53.00  
      24.65   28.35                                                
  7 Kelly, Tyler              18 MIDTOWN                          53.69  
      25.74   27.95                                                
  8 Young, Jesse              15 TCA                              54.08  
      26.15   27.93                                                
  9 Spencer, Curtis           18 FOUR HILLS CC                    54.37  
      25.79   28.58                                                
 10 Hagg, Mickey              16 YMCA                             54.43  
      26.53   27.90                                                
 11 Gibson, Casey             17 DEL NORTE                        54.44  
      26.17   28.27                                                
 12 Burdge, Colin             17 YMCA                             55.53  
      26.88   28.65                                                
 13 Gorman, MJ                16 ACC                              56.17  
      25.90   30.27                                                
 14 Bohnoff, Chris            18 HIGHPOINT                        56.31  
      27.67   28.64                                                
 15 Albarran, Sean            16 HIGHPOINT                        56.70  
      27.11   29.59                                                
 16 Reagan, Jack              17 TCA                              56.71  
      26.84   29.87                                                
 
Event 61  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 19.84    7/1/1992 JILL SOLOMON, Four Hills                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer-Hagen, Claire        7 YMCA                             23.13  
  2 Bruckner, Kate             8 FOUR HILLS CC                    23.33  
  3 Lash, Madison              8 JCC                              23.38  
  4 Fleddermann, Kathryn       8 TCA                              23.41  
  5 Heflin, Olivia             8 TCA                              24.00  
  6 Stansbery, RaeLeigh        7 FOUR HILLS CC                    24.22  
  7 Stucker, Kayli             8 RIVERPOINT                       24.93  
  8 Martinez, Aleah            8 RIVERPOINT                       25.24  
  9 Jones, Nicolette           8 RIVERPOINT                       25.26  
 10 Allen, Sarah Margaret      8 TANOAN                           25.69  
 11 Wyant, Meredith            8 JCC                              25.77  
 12 Long, Sophie               8 HIGHPOINT                        25.88  
 13 Fortin, Hailey             8 HIGHPOINT                        26.04  
 14 Wyant, Madeline            8 JCC                              26.10  
 15 Heflin, Katie              6 TCA                              27.27  
 16 Wickstrom, Lily            7 FOUR HILLS CC                    27.98  
 17 Burgett, Zoe               8 TCA                              28.63  
 
Event 62  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 19.66    8/1/1988 LARSEN METTLER, ACC                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schoepke, Cole             8 HIGHPOINT                        22.73  
  2 Sturdevant, Trey           7 YMCA                             23.10  
  3 Watson, Lucas              8 TANOAN                           23.45  
  4 Weeks, Ryan                8 HIGHPOINT                        23.47  
  5 Gottsch, Will              8 TANOAN                           24.35  
  6 Larson, Thor               7 FOUR HILLS CC                    25.08  
  7 Foust, Tanner              8 TANOAN                           25.85  
  8 Sullivan, Ben              7 HIGHPOINT                        26.33  
  9 Leachman, Mason            7 RIVERPOINT                       26.38  
 10 Christman, Nicholas        8 DEL NORTE                        26.43  
 11 Harrington, Mark           8 FOUR HILLS CC                    26.93  
 12 Jordan, Spencer            8 HIGHPOINT                        28.50  
 13 Hart, Jack                 8 RIVERPOINT                       29.70  
 14 O'Hara, Ryan               8 RIO RANCHO                       34.54  
 15 McCormick, Ben             6 SANDIA HEIGHTS                   38.44  
 -- Peters, Brady              5 BELEN                               DQ  
 
Event 63  Girls 9-10 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 16.91    7/1/1996 HEATHER GINN, YMCA                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stockton, Kara            10 YMCA                             17.68  
  2 Mohns, Kyra               10 HIGHPOINT                        18.61  
  3 Zellner, Shelby           10 HIGHPOINT                        18.79  
  4 Montoya, Samantha         10 FOUR HILLS CC                    20.10  
  5 Kenning, Caroline         10 HIGHPOINT                        20.34  
  6 Barsun, Heidi             10 DEL NORTE                        20.60  
  7 Jones, Suzanne            10 RIVERPOINT                       20.61  
  8 Baca, Arianna              9 JCC                              20.81  
  9 Raby, Mia                 10 ACC                              21.07  
 10 Sturdevant, Lee           10 YMCA                             21.45  
 11 Ellis, Emily              10 FOUR HILLS CC                    21.59  
 12 Spooner, Tristen           9 CHAMISA HILLS                    21.72  
 13 Robison, Kelsey            9 TANOAN                           22.48  
 14 Anderson, Emily           10 RIO RANCHO                       23.20  
 15 Burton, Natalie           10 TCA                              23.36  
 16 Mahan, Korinna            10 LOS LUNAS                        23.73  
 
Event 64  Boys 9-10 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 17.46    7/1/1996 BEN CONLEE, Midtown                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Jack            10 HIGHPOINT                        18.17  
  2 Kenning, Bradley          10 HIGHPOINT                        19.30  
  3 Meyer-Hagen, Caleb         9 YMCA                             19.49  
  4 Langsfeld, Jeremy         10 YMCA                             19.51  
  5 Glines, Scott             10 SIERRA COUNTY                    20.01  
  6 Campos, Adrian            10 LOS LUNAS                        20.26  
  7 Korsan, Gavin              9 HIGHPOINT                        20.74  
  8 Bruckner, Joe             10 FOUR HILLS CC                    21.76  
  9 Billstrand, Tim           10 FOUR HILLS CC                    21.97  
 10 Jones, Quentin            10 RIVERPOINT                       22.14  
 11 Martinez, Marquez         10 RIVERPOINT                       22.34  
 12 Medley, Trinity            9 RIO RANCHO                       22.43  
 13 Risso, Dante              10 LOS LUNAS                        22.72  
 14 Seaver, Ethan              9 YMCA                             22.99  
 15 Vinson, Whit               9 FOUR HILLS CC                    23.16  
 16 Wynn, Clay                10 TCA                              23.19  
 17 Westerberg, Michael        9 TANOAN                           24.14  
 
Event 65  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 35.23    7/1/1997 HEATHER GINN, YMCA                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schunk, Hattie            12 HIGHPOINT                        36.29  
  2 Harrington, Meredith      12 FOUR HILLS CC                    36.48  
  3 McCallon, Dallas          12 FOUR HILLS CC                    37.12  
  4 Veseth, Hannah            11 HIGHPOINT                        38.03  
  5 McSorley, Meaghan         11 TCA                              38.58  
  6 Gavin, Meredith           12 HIGHPOINT                        40.73  
  7 Casaus, Kait              12 DEL NORTE                        41.01  
  8 Kline, Kendall            12 TANOAN                           41.49  
  9 Christiansen, Abigayle    11 YMCA                             41.92  
 10 Romig, Hannah             11 TCA                              42.09  
 11 Balthaser, Sara           12 FOUR HILLS CC                    42.15  
 12 Cullen, Nicole            11 DEL NORTE                        42.16  
 13 Hampton, Sophia           11 LOS LUNAS                        42.31  
 14 Fox, Nicole               11 JCC                              42.56  
 15 Hightower, Hailey         11 RIVERPOINT                       42.70  
 16 Peterson, Lauren          12 CHAMISA HILLS                    43.00  
 
Event 66  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 34.02    7/1/1997 DAVID STRICKMAN, Highpoint                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Langsfeld, John Paul      12 YMCA                             38.53  
  2 Croasdell, James          12 TCA                              38.71  
  3 Grace, Josiah             12 DEL NORTE                        39.20  
  4 Jain, Rishi               12 TANOAN                           39.34  
  5 O'Hea, Ryan               12 HIGHPOINT                        39.57  
  5 McGregor, Davis           11 HIGHPOINT                        39.57  
  7 Savarese, Melchior        12 HIGHPOINT                        40.19  
  8 Sanchez, Jordan           12 LOS LUNAS                        40.51  
  9 Balmer, NiKolaus          12 CHAMISA HILLS                    41.57  
 10 Ozakyol, Addison          12 HIGHPOINT                        42.24  
 11 Baca, Bryce               12 JCC                              42.33  
 12 Swafford, Jeremy          12 RIO RANCHO                       42.40  
 13 Moore, Julian             11 YMCA                             42.60  
 14 Maynard, Michael          12 TANOAN                           42.70  
 15 Billstrand, Brian         12 FOUR HILLS CC                    42.84  
 -- Apodaca, Greg             12 SIERRA COUNTY                       DQ  
 
Event 67  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:11.46   7/21/2007 TESS LEMON, TCA-                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lemon, Tess               14 TCA                            1:11.46R 
      33.68   37.78                                                
  2 Buser, Rachel             14 YMCA                           1:14.21  
      34.13   40.08                                                
  3 Krupiak, Shelby           14 TANOAN                         1:15.70  
      35.34   40.36                                                
  4 Cooksey, Tara             13 TCA                            1:17.94  
      36.96   40.98                                                
  5 Truelock, Amanda          13 FOUR HILLS CC                  1:19.93  
      37.65   42.28                                                
  6 Fine, Taylor              13 FOUR HILLS CC                  1:20.60  
      38.22   42.38                                                
  7 Frodgue, Jazmyne          14 YMCA                           1:23.85  
      38.84   45.01                                                
  8 Peterkin, Lisa            14 HIGHPOINT                      1:23.95  
      38.91   45.04                                                
  9 Sjaardema, Tracy          14 JCC                            1:25.80  
      39.60   46.20                                                
 10 Adams, Alex               14 DEL NORTE                      1:26.72  
      40.82   45.90                                                
 11 Tillery, KT               13 TANOAN                         1:26.75  
      40.59   46.16                                                
 12 Statkus, Amelia           13 TCA                            1:26.84  
      41.02   45.82                                                
 13 Nielsen, Carla            14 CHAMISA HILLS                  1:27.69  
      41.55   46.14                                                
 14 Jones, Rachel             14 RIO RANCHO                     1:28.57  
      42.08   46.49                                                
 15 Anderson, Nicole          13 TANOAN                         1:32.37  
      41.44   50.93                                                
 16 Kesner, Melanie           14 JCC                            1:34.04  
      44.32   49.72                                                
 
Event 68  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:06.93   7/25/2004 DREW COLLIER, TCA                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Elliot            14 TANOAN                         1:11.62  
      33.10   38.52                                                
  2 Berling, Adam             14 YMCA                           1:14.99  
      34.71   40.28                                                
  3 Phillips, Michael         13 TCA                            1:18.33  
      36.78   41.55                                                
  4 Weingardt, Kendall        14 JCC                            1:18.39  
      35.30   43.09                                                
  5 Burgett, Chase            14 TCA                            1:18.73  
      36.87   41.86                                                
  6 Sisson, Ryan              14 RIVERPOINT                     1:18.86  
      36.44   42.42                                                
  7 Goulart, Igor             14 YMCA                           1:19.09  
      36.33   42.76                                                
  8 Sanchez, Raymond          14 LOS LUNAS                      1:20.68  
      37.20   43.48                                                
  9 Roberson, Warren          13 YMCA                           1:22.24  
      37.93   44.31                                                
 10 Wynn, Emmett              14 TCA                            1:24.97  
      40.57   44.40                                                
 11 Perea, Jason              13 LOS LUNAS                      1:26.73  
      38.37   48.36                                                
 12 Mascarenas, Joseph        13 RIVERPOINT                     1:26.85  
      39.78   47.07                                                
 13 Gonzalez, Claudio         14 TCA                            1:29.38  
      42.23   47.15                                                
 14 Ruiz, Angelo              13 JCC                            1:30.43  
      42.34   48.09                                                
 15 Mahoney, Patrick          14 FOUR HILLS CC                  1:31.71  
      41.80   49.91                                                
 16 Mazarakis, Gerar          14 SANDIA HEIGHTS                 1:36.10  
      42.05   54.05                                                
 
Event 69  Women 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:12.34   7/23/2004 AUBREY BLAIR-PATTISON, CAC                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mackiw, Gabriela          15 DEL NORTE                      1:13.43  
      34.98   38.45                                                
  2 Casciano, Erica           16 HIGHPOINT                      1:16.43  
      36.33   40.10                                                
  3 Garavaglia, Amanda        17 HIGHPOINT                      1:17.34  
      36.20   41.14                                                
  4 Bryson, Jennifer          16 DEL NORTE                      1:18.47  
      36.77   41.70                                                
  5 Supple, Sarah             15 TANOAN                         1:19.97  
      36.79   43.18                                                
  6 Hatch, Melissa            18 RIO RANCHO                     1:20.79  
      37.36   43.43                                                
  7 Boivin, Aubree            17 YMCA                           1:22.36  
      38.27   44.09                                                
  8 Bachicha, Anne            15 MIDTOWN                        1:22.91  
      39.04   43.87                                                
  9 Jojola, Lauren            17 JCC                            1:23.24  
      39.80   43.44                                                
 10 Vering, Deanna            15 LOS LUNAS                      1:23.63  
      38.75   44.88                                                
 11 Mike, Arika               16 TCA                            1:24.02  
      39.70   44.32                                                
 12 Brocato, Terisse          15 FOUR HILLS CC                  1:25.14  
      38.91   46.23                                                
 13 Turnham, Rigney           15 HIGHPOINT                      1:26.50  
      40.77   45.73                                                
 14 Siemon, Stacy             15 TANOAN                         1:27.64  
      40.63   47.01                                                
 15 Smatana, Cassie           16 YMCA                           1:27.89  
      40.68   47.21                                                
 16 VanTheemsche, Lisa        17 LOS LUNAS                      1:28.95  
      40.96   47.99                                                
 
Event 70  Men 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    SUNDANCE: R 1:03.88   7/21/2007 DREW COLLIER, TCA-                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Collier, Drew             17 TCA                            1:03.88R 
      29.79   34.09                                                
  2 Lujan, Jared              17 TANOAN                         1:07.06  
      31.74   35.32                                                
  3 Brooks, David             16 YMCA                           1:08.88  
      31.49   37.39                                                
  4 Babuska, Pavel            15 HIGHPOINT                      1:09.49  
      32.74   36.75                                                
  5 Young, Jesse              15 TCA                            1:10.28  
      33.29   36.99                                                
  6 Langsfeld, Joel           16 YMCA                           1:11.25  
      33.23   38.02                                                
  7 Vigil, Nicholas           15 RIO RANCHO                     1:11.70  
      33.63   38.07                                                
  8 Stanzione, Gaetano        15 SOCORRO                        1:11.93  
      33.68   38.25                                                
  9 Frodgue, Niko             16 YMCA                           1:12.53  
      33.41   39.12                                                
 10 Cohen, Max                16 TANOAN                         1:13.48  
      34.34   39.14                                                
 11 Manganelli, Jeff          17 HIGHPOINT                      1:13.64  
      35.20   38.44                                                
 12 Schwers, Clayton          16 JCC                            1:14.02  
      35.17   38.85                                                
 13 Albarran, Sean            16 HIGHPOINT                      1:14.67  
      34.98   39.69                                                
 14 Gibson, Casey             17 DEL NORTE                      1:15.47  
      35.51   39.96                                                
 15 Sapon, Sam                16 TANOAN                         1:15.61  
      35.20   40.41                                                
 16 Olona, Jason              15 JCC                            1:16.30  
      35.99   40.31                                                
 
Event 71  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SUNDANCE: R 15.81   7/20/2001 MICHELLE HOWELL, Del Norte                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rivenbark, Ellie           8 HIGHPOINT                        18.34  
  2 Meyer-Hagen, Claire        7 YMCA                             20.41  
  3 Leggott, Allison           8 TCA                              21.58  
  4 Jones, Savannah            8 RIVERPOINT                       22.13  
  5 Heflin, Olivia             8 TCA                              22.78  
  6 Martinez, Aleah            8 RIVERPOINT                       22.88  
  7 Baur, Maren                7 FOUR HILLS CC                    23.43  
  8 Reeves, Raegan             6 YMCA                             23.49  
  9 Stucker, Kayli             8 RIVERPOINT                       23.92  
 10 Heflin, Katie              6 TCA                              24.56  
 11 Nyman, Kaarina             8 TCA                              24.67  
 12 Cooper, Ashley             8 TCA                              25.67  
 13 Romero, Lauren             8 DEL NORTE                        25.75  
 14 Olona, Erica               8 JCC                              26.20  
 -- Einerson, Lauren           8 HIGHPOINT                           DQ  
 -- Webster, Hailey            8 DEL NORTE                           NS  
 
Event 72  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SUNDANCE: R 15.94   7/20/2001 ADAM STRICKMAN, Highpoint                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Turon, Wesley              7 TANOAN                           16.44  
  2 Rice, Paul                 8 TANOAN                           21.02  
  3 Harlan, Joshua             6 RIVERPOINT                       21.80  
  4 Gottsch, Will              8 TANOAN                           22.33  
  5 Stewart, Calvin            7 TANOAN                           22.62  
  6 Watson, Lucas              8 TANOAN                           22.96  
  7 Sullivan, Ben              7 HIGHPOINT                        23.20  
  8 Rivas, Rory                8 YMCA                             24.70  
  9 Thibodeau, Tyler           7 YMCA                             26.40  
 10 Kesner, Isaac              8 JCC                              27.57  
 11 Parmoon, Ben               8 DEL NORTE                        28.20  
 12 Benavidez, Kade            5 BELEN                            31.39  
 -- Miller, Jeffery            7 BELEN                               DQ  
 -- Vernon, Trenton            8 YMCA                                DQ  
 -- Davis, Wolf                8 HIGHPOINT                           DQ  
 -- Onsae, Tony                6 LOS LUNAS                           NS  
 
Event 73  Girls 9-10 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SUNDANCE: R 14.51   7/25/2003 MICHELLE HOWELL, YMCA                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burton, Natalie           10 TCA                              15.91  
  2 Meyer-Hagen, Jewel        10 YMCA                             16.10  
  3 Parra, Samantha           10 RIVERPOINT                       16.30  
  4 St. John, Gilly Bean       9 TANOAN                           16.50  
  5 Whitezell, Harlee         10 RIVERPOINT                       17.06  
  6 Montoya, Samantha         10 FOUR HILLS CC                    17.15  
  7 Cook, McKenzie            10 CHAMISA HILLS                    17.31  
  8 Doyle, Mariah             10 LOS LUNAS                        17.38  
  9 Schlavin, Michelle        10 HIGHPOINT                        17.49  
 10 Turon, Dana                9 TANOAN                           17.63  
 11 Stockton, Abby             9 YMCA                             18.79  
 12 Endsley, Kate              9 HIGHPOINT                        18.84  
 13 Reimholz, Bailey          10 JCC                              19.02  
 14 Hightower, Kaycee          9 RIVERPOINT                       19.24  
 15 Hanks, Sydney             10 FOUR HILLS CC                    19.50  
 16 Baca, Julia                9 TCA                              20.45  
 
Event 74  Boys 9-10 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    SUNDANCE: R 14.20   7/27/2003 TRISTAN BENNETT, YMCA                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bruckman, Monty           10 YMCA                             16.00  
  2 Barnes, Sammy             10 SIERRA COUNTY                    16.07  
  3 Sullivan, Jack            10 HIGHPOINT                        17.85  
  4 Stanopiewicz, Will         9 YMCA                             18.21  
  5 Wells, Nic                10 SANDIA HEIGHTS                   18.47  
  6 Langsfeld, Jeremy         10 YMCA                             19.32  
  7 Pierotti, Philip          10 TCA                              19.46  
  8 Dekker, Luke              10 DEL NORTE                        19.57  
  9 Clifford, Troy             9 RIVERPOINT                       19.64  
 10 Burrows, Corey             9 SIERRA COUNTY                    19.67  
 11 Retter, Michael           10 YMCA                             19.84  
 12 Fidel, Hurley             10 ACC                              20.10  
 13 Johannes, Seth             9 YMCA                             20.19  
 14 Otts, Jack                 9 JCC                              20.21  
 15 Johnston, Dylan           10 RIVERPOINT                       20.24  
 16 Chavez, Emmanuel          10 BELEN                            20.71  
 
Event 75  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SUNDANCE: R 28.84   7/24/2005 MICHELLE HOWELL, YMCA                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stockton, Nicole          12 YMCA                             31.47  
  2 Wylie, Alexis             12 FOUR HILLS CC                    32.47  
  3 Cooper, Sydney            12 TCA                              32.79  
  4 Fellows, Nee-ka           11 TANOAN                           34.15  
  5 Ripley, Josie             12 DEL NORTE                        34.51  
  6 Christiansen, Abigayle    11 YMCA                             34.85  
  7 Harris, Elizabeth         12 HIGHPOINT                        36.71  
  8 Cullen, Chelsea           12 DEL NORTE                        36.74  
  9 McSorley, Meaghan         11 TCA                              36.79  
 10 Contreras, JeriAna        12 SOCORRO                          36.98  
 11 Candelaria, Marissa       11 LOS LUNAS                        37.08  
 12 Fleddermann, Rachel       11 TCA                              37.48  
 13 Talmadge, Arianna         12 RIVERPOINT                       37.89  
 14 Cavellier, Natalie        12 RIVERPOINT                       38.73  
 15 Gavin, Meredith           12 HIGHPOINT                        40.29  
 16 Templeton, Haley          12 DEL NORTE                        40.86  
 
Event 76  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SUNDANCE: R 29.00   7/25/2004 ZACHARY SANCHEZ, Del Norte                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Berling, Sammy            12 YMCA                             34.42  
  2 Owen, Thomas              12 TCA                              34.85  
  3 Langsfeld, John Paul      12 YMCA                             36.33  
  4 Gardner, Sam              11 HIGHPOINT                        36.43  
  5 Ozakyol, Addison          12 HIGHPOINT                        36.44  
  6 Sanchez, Jordan           12 LOS LUNAS                        37.81  
  7 Ibarra, Isaias            11 MIDTOWN                          37.83  
  8 Yancy, Austin             12 DEL NORTE                        39.16  
  9 Givens, Travis            11 TANOAN                           40.76  
 10 Moore, Julian             11 YMCA                             40.97  
 11 Ohrberg, Jonas            12 YMCA                             41.98  
 12 Arroyo, Jeremy            11 RIVERPOINT                       42.35  
 13 Hudak, Cole               11 SANDIA HEIGHTS                   43.74  
 14 McCravey, Justen          12 CHAMISA HILLS                    44.19  
 15 Squier, Grant             11 FOUR HILLS CC                    53.67  
 -- Schalip, Ryan             11 HIGHPOINT                           NS  
 
Event 77  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SUNDANCE: R 28.03    8/1/1991 MELISSA MOORE, Highpoint                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Michelle          14 YMCA                             28.68  
  2 Krupiak, Shelby           14 TANOAN                           30.50  
  3 Foiles, Jenna             13 YMCA                             31.16  
  4 Olona, Sarah              13 JCC                              31.25  
  5 Smith, Adrianna           14 DEL NORTE                        31.54  
  6 Cooksey, Tara             13 TCA                              32.86  
  7 Frodgue, Jazmyne          14 YMCA                             33.52  
  8 D'Arcangeli, Kayla        14 LOS LUNAS                        34.08  
  9 Liesse, Rachel            14 CHAMISA HILLS                    34.20  
 10 Turnham, Kira             13 HIGHPOINT                        34.43  
 11 Trujillo, Samantha        14 SIERRA COUNTY                    35.65  
 12 Rivera, Rebekah           13 BELEN                            35.85  
 13 Truelock, Amanda          13 FOUR HILLS CC                    35.90  
 14 Dobson, Jackie            14 YMCA                             36.01  
 15 Feldman, Corrina          14 TCA                              36.16  
 16 Wesselman, Leah           14 HIGHPOINT                        36.28  
 
Event 78  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SUNDANCE: R 25.59   7/25/2004 MACK PUHL, Tanoan                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Tristan          14 YMCA                             26.08  
  2 Pliel-Pino, Gabriel       14 RIVERPOINT                       27.29  
  3 Zoltowski, Timothy        13 RIO RANCHO                       27.89  
  4 Sanchez, Raymond          14 LOS LUNAS                        29.37  
  5 Bruckman, Charles         13 YMCA                             31.41  
  6 Roberson, Warren          13 YMCA                             33.05  
  7 Roach, Devin              13 FOUR HILLS CC                    33.84  
  8 Mackiw, Mitch             13 DEL NORTE                        33.97  
  9 Albarran, Alex            13 HIGHPOINT                        34.41  
 10 Eker, Nick                13 TANOAN                           35.17  
 11 Maxey, Ryan               13 TANOAN                           36.33  
 12 Ibarra, Dario             13 MIDTOWN                          37.27  
 13 Smith, Anthony            13 SIERRA COUNTY                    38.86  
 14 Rigg, Brady               14 JCC                              39.80  
 15 Espinosa, Frank           13 LOS LUNAS                        39.90  
 16 Harms, Christopher        13 JCC                              46.99  
 
Event 79  Women 15-18 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SUNDANCE: R 27.62    7/1/1990 PATTY BUFFETT, Highpoint                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bryson, Allie             18 TANOAN                           28.57  
  2 Rivera, Marisa            17 DEL NORTE                        29.36  
  3 Drayer, Deanna            18 HIGHPOINT                        29.48  
  4 Cooksey, Mary             15 TCA                              30.04  
  5 Grant, Paige              15 YMCA                             30.27  
  6 Golliher, Nicole          15 TANOAN                           30.43  
  7 Milden, Kaitlyn           15 HIGHPOINT                        30.51  
  8 Jaramillo, Kaitlin        15 LOS LUNAS                        30.66  
  9 Bradford, Chelsea         16 FOUR HILLS CC                    30.83  
 10 Engler, Nikki             15 SOCORRO                          31.04  
 11 Bryson, Jennifer          16 DEL NORTE                        31.68  
 12 Garavaglia, Amanda        17 HIGHPOINT                        31.95  
 13 Hendrix, Bethanne         17 RIO RANCHO                       32.19  
 14 Byndas, Jackie            15 CHAMISA HILLS                    32.21  
 15 Boivin, Aubree            17 YMCA                             32.55  
 16 Hightower, Rylie          15 RIVERPOINT                       32.71  
 
Event 80  Men 15-18 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    SUNDANCE: R 24.10   7/21/2007 ZACH HILLMAN, Tanoan-                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hillman, Zach             18 TANOAN                           24.10R 
  2 Lovato, Zachary           17 LOS LUNAS                        25.18  
  3 Kupferer, Zak A           17 TANOAN                           25.30  
  4 Bennett, Trevor           16 YMCA                             25.81  
  5 Collier, Drew             17 TCA                              25.99  
  6 Kelly, Tyler              18 MIDTOWN                          26.08  
  7 Lujan, Jared              17 TANOAN                           26.09  
  8 Vigil, Nicholas           15 RIO RANCHO                       26.34  
  9 Langsfeld, Joel           16 YMCA                             26.44  
 10 Babuska, Pavel            15 HIGHPOINT                        26.69  
 11 Sanchez, Zachary          15 DEL NORTE                        26.96  
 12 Bachicha, Andrew          18 MIDTOWN                          27.02  
 13 Manganelli, Jeff          17 HIGHPOINT                        27.17  
 14 Burdge, Colin             17 YMCA                             27.38  
 15 Schwers, Clayton          16 JCC                              29.04  
 16 Reagan, Jack              17 TCA                              29.32  
 
                    Combined Team Scores - Through Event 80                    
 
  1. YMCA Dolphins                      2426   2. Tanoan Swim Team                 
2071.5
  3. Highpoint                          1979   4. Tca                                
1453
  5. Riverpoint Pirahnas                1263   6. Four Hills Country Club            
1077
  7. Del Norte Sports and Wellness     925.5   8. Jewish Community Center           
818.5
  9. Los Lunas Stingrays                 811  10. Chamisa Hills Country Club          
493
 11. Rio Rancho Desert Sharks            375  12. Midtown Marlins                     
308
 13. Albuquerque Country Club            250  14. Sierra County Swim Team           
244.5
 15. Belen Hurricanes Swim Team          180  16. Sandia Heights Skwidz               
121
 17. Socorro Stingrays                   118