SUNDANCE AQUATIC ASSOCIATION RECORDS
                        As of the 2009 Championship Meet
                               Short Course Yards

EVENT                      TIME         YEAR     ATHLETE(S) - 
TEAM

Girls 8&U 100 Med Relay	   1:18.27	2008	 M O'Donnell, C Meyer-Hagen, R 
Reeves, A DeVore - YMCA
Boys 8&U 100 Med Relay	   1:14.16	2001	 T Bennett, A Berling, I Goulart, G 
Bill - YMCA
Girls 9-10 100 Med Relay   1:06.14	2003	 K Giesler, K Dobson, M Howell, L 
Heermann - YMCA
Boys 9-10 100 Med Relay	   1:03.19	2008	 B Zolyomi, C Meyer-Hagen, D Lee, 
W Stanopiewicz - YMCA
Girls 11-12 200 Med Relay  2:07.26	2005	 K Giesler, R Buser, M Howell, L 
Heermann - YMCA
Boys 11-12 200 Med Relay   2:06.28	2009	 D Lee, W Sanders, M Bruckman, J 
Anslover - YMCA
Girls 13-14 200 Med Relay  2:02.07	2003	 C Reale, K Berling, R Fox, A 
Farmer - YMCA
Boys 13-14 200 Med Relay   1:54.03	2005	 M Hagg, N Heermann, T Bennett, K 
Kaula - YMCA
Women 15-18 200 Med Relay  1:56.82	2001	 S Walla, D Shedlosky, K Brozena, B 
Salzbrenner - CORONADO
Men 15-18 200 Med Relay	   1:43.17	2000	 B Bek, A DeMaray, A Lewis, M 
Wrolstad - DEL NORTE

Girls 8&U 25 Free	     15.05	2001	 Michelle Howell - DEL NORTE
Boys 8&U 25 Free	     14.34	2006	 Duncan Lee - YMCA
Girls 9-10 25 Free	     12.77	2009	 Ellie Rivenbark - HIGHPOINT
Boys 9-10 25 Free	     12.92	1999	 Mark Wilber - YMCA
Girls 11-12 50 Free	     27.21	2007	 Nicole Stockton - YMCA
Boys 11-12 50 Free	     25.57	2009	 Duncan Lee - YMCA
Girls 13-14 50 Free	     25.60	2009	 Nicole Stockton - YMCA
Boys 13-14 50 Free	     22.26	2008	 Tim Zoltowski - CHAMISA
Women 15-18 50 Free	     25.23	2002	 Christie McAdams - DEL NORTE
Men 15-18 50 Free	     21.54	2007	 Zach Hillman - TANOAN

Girls 8&U 100 IM	   1:25.12	1995	 Summer Abt - DEL NORTE
Boys 8&U 100 IM	           1:23.45	2001	 Tristan Bennett - YMCA
Girls 9-10 100 IM          1:14.62	2009	 Ellie Rivenbark - HIGHPOINT
Boys 9-10 100 IM	   1:10.14	2008	 Duncan Lee - YMCA
Girls 11-12 100 IM	   1:05.78	2009	 Kara Stockton - YMCA
Boys 11-12 100 IM	   1:05.35	2005	 Tristan Bennett - YMCA
Girls 13-14 100 IM	   1:05.15	2009	 Nicole Stockton - YMCA
Boys 13-14 100 IM	     59.24	2002	 Tristan Bennett - YMCA
Women 15-18 100 IM	   1:01.70	2003	 Carly Mitchell - YMCA
Men 15-18 100 IM	     56.13	2002	 Nathaniel Lenke - FOUR HILLS

Girls 8&U 25 Back	     19.00	1995	 Summer Abt - RIVERPOINT
Boys 8&U 25 Back	     18.17	2001	 Adam Strickman - HIGHPOINT
Girls 9-10 25 Back	     16.31	1991	 Dionne Hidalgo - BELEN
Boys 9-10 25 Back	     15.27	1999	 Mark Wilber - YMCA
Girls 11-12 50 Back	     31.29	2004	 Kelli Williams - LOS LUNAS
Boys 11-12 50 Back	     30.24	2009	 Duncan Lee - YMCA
Girls 13-14 100 Back	   1:04.91	2006	 Michelle Howell - YMCA
Boys 13-14 100 Back	   1:01.54	2007	 Tristan Bennett - YMCA
Women 15-18 100 Back	   1:04.67	2008	 Shelby Beasley - HIGHPOINT
Men 15-18 100 Back	     56.43	2005	 Asher Weinberg - TCA

Girls 8&U 100 Free Relay   1:08.23	2006	 D Turon, A Fellows, A Gorham, G St John - 
TANOAN
Boys 8&U 100 Free Relay	   1:05.24	2006	 D Lee, S Johannes, C Meyer-Hagen, 
W Stanopiewicz - YMCA
Girls 9-10 100 Free Relay    59.00	2008	 G St John, A Gorham, A Fellows, T Zanios - 
TANOAN
Boys 9-10 100 Free Relay     56.45	2008	 S Johannes, C Meyer-Hagen, D Lee, W 
Stanopiewicz - YMCA
Girls 11-12 200 Free Relay 1:54.94	2005	 K Dobson, R Buser, L Heermann, M 
Howell - YMCA
Boys 11-12 200 Free Relay  1:52.18	2003	 N Vigil, K Kaula, N Heermann, T 
Bennett - YMCA
Girls 13-14 200 Free Relay 1:48.37	2007	 J Frodgue, L Heermann, R Buser, M 
Howell - YMCA
Boys 13-14 200 Free Relay  1:40.16	1994	  - HIGHPOINT
Women 15-18 200 Free Relay 1:44.41	2008	 K Klein, T Tanner, A Lydick, N 
Golliher - TANOAN
Men 15-18 200 Free Relay   1:29.53	2007	 Z Kupferer, M Wilber, J Lujan, Z 
Hillman - TANOAN

Girls 8&U 50 Free	     34.97	2007	 Talitha Zanios - TANOAN
Boys 8&U 50 Free	     32.64	2006	 Duncan Lee - YMCA
Girls 9-10 50 Free	     29.17	1994	 Christie McAdams - SANDIA HEIGHTS
Boys 9-10 50 Free	     27.40	2008	 Duncan Lee - YMCA
Girls 11-12 100 Free	     57.99	2009	 Kara Stockton - YMCA
Boys 11-12 100 Free	     54.07	2009	 Duncan Lee - YMCA
Girls 13-14 100 Free	     56.15	1991	 Melissa Moore - HIGHPOINT
Boys 13-14 100 Free	     50.57	2003	 Zach Hillman - CORONADO
Women 15-18 100 Free	     55.53	1993	 Melissa Moore - HIGHPOINT
Men 15-18 100 Free	     46.96	2007	 Zach Hillman - TANOAN

Girls 8&U 25 Breast	     19.84	1992	 Jill Solomon - FOUR HILLS
Boys 8&U 25 Breast	     19.64	2009	 Henry Berry - YMCA
Girls 9-10 25 Breast	     16.91	1996	 Heather Ginn - YMCA
Boys 9-10 25 Breast	     17.46	1996	 Ben Conlee - MIDTOWN
Girls 11-12 50 Breast	     33.89	2009	 Kara Stockton - YMCA
Boys 11-12 50 Breast	     34.02	1997	 David Strickman - HIGHPOINT
Girls 13-14 100 Breast	   1:11.46	2007	 Tess Lemon - TCA
Boys 13-14 100 Breast	   1:06.93	2004	 Drew Collier - TCA
Women 15-18 100 Breast	   1:10.73	2008	 Shelby Krupiak - TANOAN
Men 15-18 100 Breast	   1:03.58	2009	 Tyler Romero - CHAMISA

Girls 8&U 25 Fly	     15.81	2001	Michelle Howell - DEL NORTE
Boys 8&U 25 Fly	             15.94	2001	Adam Strickman - HIGHPOINT
Girls 9-10 25 Fly	     13.68	2009	Ellie Rivenbark - HIGHPOINT
Boys 9-10 25 Fly	     14.09	2008	Duncan Lee - YMCA
Girls 11-12 50 Fly	     28.84	2005	Michelle Howell - YMCA
Boys 11-12 50 Fly	     29.00	2004	Zachary Sanchez- DEL NORTE
Girls 13-14 50 Fly	     28.03	1991	Melissa Moore - HIGHPOINT
Boys 13-14 50 Fly	     25.59	2004	Mack Puhl - TANOAN
Women 15-18 50 Fly	     27.22	2009	Jenna Foiles - YMCA
Men 15-18 50 Fly	     24.10(tie)	2007	Zach Hillman - TANOAN
	                     24.10(tie)	2008	Nathan Heermann - HIGHPOINT